Reklama/advertisment:
„To je ono, od pondelka chudnem!“, „To si nemôžem dať, som na diéte“, „Koľko je tam kalórií?“, „…ale v sobotu si dovolím cheat meal“… Znie vám to povedome? Prečo sa mnohé diéty končia rozpadom a ťažko ušetrené kilá sa opäť vrátia? Možno preto, že každá diéta je pre telo škodlivá.

PREČO SA TO DEJE
Reklama/advertisment:
Pravdepodobne ste to zažili už viackrát. „Tak a dosť, zajtra idem na diétu,“ sľúbili ste si a slávnostne ste začali ráno „poriadnymi“ raňajkami s komplexnými sacharidmi. Potom ste šli na autobusovú zastávku, vynechali obed a chválili sa za svoju pevnú vôľu, že ste odolali hladu, dali si večeru z brokolice na pare a rozhodli sa, do ktorého športového klubu sa prihlásite.
Možno ste vydržali týždeň, možno mesiac. Možno ste schudli pár kíl, alebo ste zostali na váhe, čo vás zanechalo zúfalých a na pokraji ďalšieho „ohňa a síry“. Je pravdepodobné, že tak ako väčšinu ľudí, aj vás môže diéta priviesť do skľúčenosti, depresie a nenávisti voči sebe samému.
Krátky pohľad na kruté štatistiky: 95 % ľudí, ktorí schudnú diétou, svoju váhu opäť získa a často pritom priberú niekoľko kíl navyše.
Zvyčajne sa to dáva za vinu jednotlivcovi a jeho zjavnému nedostatku pevnej vôle, hoci vedecké dôkazy hovoria o opaku: naše telo je jednoducho naprogramované na prežitie a snaží sa tento cieľ dosiahnuť akýmikoľvek prostriedkami.
ČO SA DEJE S TELOM
1.Spomalí sa metabolizmus
Telo dostáva signál „málo jedla, všetko ukladaj do tuku“ a nakoniec tučnieme doslova z listu šalátu. Výskum dokázal, že ľudia s anorexiou majú telo, ktoré absorbuje kalórie z takmer akéhokoľvek jedla, zatiaľ čo u niekoho, kto nehladuje, sa prebytočné kalórie môžu z tela jednoducho vylúčiť.
Telo robí mnoho vlastných rozhodnutí, ktoré nemáme pod kontrolou, rozhoduje o svojich úlohách, ktoré nie vždy zodpovedajú našim predstavám o kráse.
2.Hlad stúpa a energia klesá
Opäť nie naše riešenie: telo šetrí energiu a prostredníctvom zvýšeného pocitu hladu nás žiada, aby sme si našli jedlo. Spolu s tým idú aj výkyvy nálad, apatia a zvýšená podráždenosť, čo vám v žiadnom prípade nepomôže dodržiavať váš fitnes plán. Žiadne jedlo, žiadna energia, žiadna dobrá nálada.
3.Zvyšuje sa chuť na sladké.
Mnohé diéty vylučujú sladkosti, hoci cukor je len forma energie. Iná vec je, že sladkosťami máme tendenciu sa prejedať (t. j. jesť viac, ako si vyžadujú naše energetické potreby), a tu sú opäť na vine… diéty.
Dokazuje to zaujímavý experiment na potkanoch, ktoré boli kŕmené chutnými sušienkami. Skupina potkanov, ktorá sa stravovala normálne, zjedla sušienky v normálnom množstve, ale potkany, ktoré boli v stave polovičného hladu, sa na sladkosti doslova vrhli a nevedeli prestať.
Výskumníci zistili, že centrum potešenia v mozgu potkanov z druhej skupiny reagovalo na sladkosti odlišne: zažívali pocity eufórie a blaženosti, zatiaľ čo pre druhú skupinu potkanov zostalo jedlo len jedlom.
Diéty s „povolenými“ a „zakázanými“ potravinami nás podnecujú k túžbe po zakázanom ovocí, o ktorom je známe, že je sladké
„Klamanie hladu je ťažké: máme do činenia s univerzálnym strojom na prežitie, ktorého systémy boli zdokonaľované milióny rokov evolúcie. Ak vaše telo signalizuje nedostatok energie, ponáhľate sa ju získať aktívnym vyslaním signálu „získaj jedlo“ do vášho vedomia.
ČO ROBIŤ
1.Uvedomte si, že to s vami nemá nič spoločné.
Ste jednou z miliónov obetí diétnej kultúry, ktorá nabáda ženy, aby fantazírovali a dosiahli štíhle telo akýmikoľvek prostriedkami. Všetci sme stvorení inak: Máme rôznu výšku, hmotnosť, tvar, farbu očí a vlasov. To, že každý môže mať akékoľvek telo, je ilúzia. Keby to bola pravda, neexistovala by epidémia obezity, ktorú do veľkej miery spôsobila kultúra stravovania a vyššie opísané mechanizmy. Telo sa jednoducho chráni pred hladom a pomáha nám prežiť.
2.Starostlivosť o seba
Často hovoríme, že chceme schudnúť kvôli svojmu zdraviu, ale spýtajte sa sami seba, ako dávno ste boli na bežnej prehliadke u gynekológa alebo zubára. Koľko času venujete spánku a odpočinku? Práve nestabilný denný režim a hormonálne poruchy môžu dať vášmu telu signál, aby pribralo.
3.Prestaňte sa trápiť diétami.
Namiesto toho sa zoznámte s niektorými alternatívnymi prístupmi k uvedomelému a intuitívnemu stravovaniu – majú vám pomôcť nadviazať kontakt so svojím telom, hladom a pocitom sýtosti, aby vaše telo dostalo všetku potrebnú energiu a nezačalo si odkladať veci na čierny deň. Je dôležité naučiť sa pochopiť, kedy ste hladní a kedy vás prepadajú emócie a snažíte sa ich zvládnuť pomocou jedla.
4.Prehodnoťte svoj prístup k fyzickej aktivite
Cvičenie nie je trestom za zjedenie koláča alebo mučenie v nádeji, že do zajtra zhodíte kilá. Pohyb môže byť pre telo zábavou: plávanie, chôdza pri obľúbenej hudbe, jazda na bicykli – čokoľvek, čo vám prináša potešenie, uvoľňuje vás a upokojuje vašu myseľ. Boxujte po náročnom dni plnom konfliktov. Tanec pri tyči, aby ste sa cítili sexy.
5.Venujte pozornosť svojmu duševnému zdraviu
Ak máte depresiu, môžete mať problém s prejedaním sa: telo sa snaží kompenzovať nedostatok endorfínov jedlom. V niektorých prípadoch sa objavuje závislosť od alkoholu a následný pocit straty kontroly nad správaním pri jedle.
Poruchy príjmu potravy (ADHD): anorexia, bulímia, záchvatovité prejedanie sa a prejedanie sa tiež liečia samostatne. V týchto prípadoch je potrebné odborné poradenstvo a diéty sú nielen neužitočné, ale môžu byť aj vážne škodlivé.
ČO JE V BODE
Nech sa na to pozeráte z akejkoľvek strany, diéty len škodia – psychicky aj fyzicky. Vzdať sa ich môže byť veľmi ťažké, ale žiť v klietke diét je ešte ťažšie.