Reklama/advertisment:
V tomto článku si povieme niečo o znamienkach, o zvláštnostiach ich vývoja, o našej informovanosti v tejto súvislosti a pozornosti voči sebe, ako aj o prevencii zhubných procesov na koži.
ČO SÚ TO MOLE
Farba
Reklama/advertisment:
Vo svete vzdialenom od medicíny sú materské znamienka melanocytové névy. Zvyčajne ide o škvrnu alebo vypuklý útvar hnedej farby, ale v závislosti od farebného typu a predispozície človeka môže mať farbu od ružovej až po čiernu, vrátane modrých a modrých odtieňov.
Príčina vzniku
Vzhľad a počet znamienok na koži súvisí s genetickými predispozíciami, ako aj s faktormi, ktoré na nás vplývajú počas života. V zásade je dôvodom vzniku nových útvarov množstvo prijatého ultrafialového žiarenia a môžu ho ovplyvniť aj stavy, ktoré menia hormonálne pozadie, napríklad tehotenstvo, dojčenie, endokrinologické ochorenia, užívanie perorálnej antikoncepcie alebo hormonálna liečba.
Čas objavenia sa
Materské znamienka sa môžu nachádzať na tele takmer každého človeka, považujú sa za nezhubné novotvary a nevyžadujú si špeciálnu liečbu. Vrodené znamienka sa nachádzajú na koži pri narodení alebo sa objavia počas prvého roka života. Rozlišujú sa aj neskoré vrodené névy, vznikajú od jedného roka do troch rokov. Získané névy sú najaktívnejšie počas puberty a potom sa objavujú počas celého života v závislosti od predispozičných faktorov.
Zdravá verzia
Ideálne znamienko, ktoré nie je podozrivé, má zvyčajne okrúhly alebo oválny tvar, je rovnomerne sfarbené, s jasnými okrajmi a rovnými hranami.
KEDY JE ČAS NAVŠTÍVIŤ DERMATOLÓGA
Pozrime sa na to, aké znamienka nás môžu znepokojovať a čo robiť, ak si všimnete nejaké zmeny v útvare.
Dysplastické névy
V medicíne existuje pojem dysplastické névy. Takéto útvary sa líšia svojím vzhľadom a štruktúrou, môžu mať nezvyčajný tvar a farbu a histologickým vyšetrením sa zistí atypia buniek, a to aj v hraničnej zóne.
Dysplastický névus môže byť charakterizovaný:
- nevýraznými hranicami,
- priemerom viac ako päť milimetrov,
- zmenou farby,
- začervenaním.
Ak znamienko patrí aspoň k trom z uvedených znakov a lekár ho vezme na pozorovanie alebo ho odstráni a odošle na histologické vyšetrenie.
Syndróm FAMMM
Za zmienku stojí aj syndróm FAMMM alebo syndróm familiárneho atypického névu a melanómu. Tento syndróm sa priraďuje, keď sa u dvoch alebo viacerých príbuzných v prvej línii (súrodenci, sestry, rodičia) zistí výskyt mnohopočetných dysplastických névov a melanóm v anamnéze.
Veľký počet dysplastických névov môže naznačovať vysoké riziko melanómu, ako aj syndróm FAMMM, ktorý súvisí s mutáciami v génoch CDKN2A a CDK4 a je dedičný.
Melanóm
Melanóm je jedným z najnebezpečnejších zhubných ochorení. Vyznačuje sa rýchlym rastom a agresívnym metastázovaním. Včasná diagnostika kožných novotvarov pomáha včas identifikovať podozrivé prvky, dostať ich pod kontrolu alebo vykonať chirurgické odstránenie v rámci zdravých tkanív.
Aké ďalšie rizikové faktory melanómu existujú okrem veľkého počtu dysplastických névov?
Patrí k nim rodinná anamnéza, prítomnosť rakoviny kože vrátane melanómu u pokrvných príbuzných, nadmerné vystavenie ultrafialovému žiareniu, soláriá, spálenie slnkom, nosičstvo mutácií v génoch CDKN2A a CDK4, riziká pri práci a imunosupresia.
Ohrození sú aj ľudia so svetlým fototypom pokožky, ako aj tí, ktorí museli byť vzhľadom na svoj životný štýl alebo povolanie neustále vystavení slnku.
Je vhodné venovať pozornosť, ak sa bežné znamienko začalo meniť – zmenilo tvar a farbu, náhle začalo svrbieť alebo krvácať. Pri takomto prvku je naozaj dôležité čo najskôr navštíviť lekára, dermatológa alebo onkológa, aby zvolil správnu taktiku liečby takéhoto útvaru.
AUTODIAGNOSTIKA
Nezabudnite vykonať autodiagnostiku doma, najmä venujte pozornosť znamienkam, ktoré sa nachádzajú v oblastiach tesného kontaktu s oblečením, v oblasti nosenia spodnej bielizne, golierov, opaskov, podpazušia. Je vhodné to urobiť, pretože chronická trauma bude tiež rizikovým faktorom pre malignitu znamienok.
Ak ste pri vyšetrení kože náhle uvideli útvar, ktorý sa veľmi odlišuje od ostatných, treba si to tiež všimnúť a ukázať lekárovi, pretože existuje fenomén “škaredého káčatka”. Znamienko “škaredé káčatko” má často dysplastický a malígny potenciál.
Včasné kontroly u dermatológa alebo lekára dermatológa-onkológa, absolvovanie dermatoskopie raz ročne zvýšia šance na zachovanie zdravej kože. V prvom rade však všetko zmení naša sebapozornosť, primeraná ostražitosť a informovanosť.