Reklama/advertisment:
Život mnohých z nás ovplyvňujú fóbie toho či onoho druhu. A ak pri strachu z výšok, uzavretých priestorov, pavúkov a hadov je všetko viac-menej jasné a jednoduché (mnohí ľudia si na ne dokážu zvyknúť alebo sa snažia vyhýbať spúšťačom), tak pri strachu z jedla je všetko oveľa zložitejšie. Tento problém môže byť veľmi škodlivý pre naše zdravie a vyhýbanie sa spúšťačom môže byť veľmi problematické.
PRÍSTUPY
- Jedlo (kykofóbia)
Reklama/advertisment:
Strach z… jedla? Znie to zvláštne, a predsa sa tento obsedantný strach vyskytuje. Kykofóbia sa často zamieňa s anorexiou, ale hlavný rozdiel je v tom, že anorektičky sa boja toho, ako jedlo ovplyvní ich postavu a telesný obraz, zatiaľ čo ľudia s kykofóbiou sa boja samotného jedla.
Existujú však ľudia, ktorí trpia dvoma poruchami súčasne
Pozrime sa na hlavné príznaky kybofóbie. To, mimochodom, nie je také jednoduché: v dnešnom svete, kde sa kladie dôraz na zdravý životný štýl, väčšina ľudí odmieta mnohé produkty.
- Vyhýbanie sa určitým potravinám, ktoré sa stali predmetom strachu, napríklad trvanlivým potravinám, ako je majonéza alebo mlieko.
- Obavy z možnosti uplynutia dátumu spotreby výrobku. Takíto ľudia starostlivo očuchávajú potraviny, ktorým sa blíži dátum spotreby, a zvyčajne ich odmietajú jesť.
- Túžba vidieť, vedieť, pochopiť, ako sa potraviny pripravujú. Cicofób môže napríklad odmietnuť šalát z morských plodov, ak sa reštaurácia nenachádza na pobreží.
- Kyslá chuť (acerofóbia)
Táto fóbia vylučuje z jedálnička ľudí akékoľvek citrusové plody, kyslé cukríky a akékoľvek iné potraviny, ktoré spôsobujú mravčenie na jazyku alebo zvláštny, nepríjemný pocit v ústach.
- Huby (mykofóbia)
Hlavným dôvodom tohto strachu je špina. Huby rastú v lese, v zemi, “v špine”. Pre väčšinu z nás to nie je problém: stačí huby umyť a môžete začať variť. U ľudí s mykofóbiou však takáto vyhliadka môže vyvolať ohromujúci pocit strachu a dokonca tachykardiu.
- Fóbia z mäsa (Carnophobia)
Táto fóbia spôsobuje nevoľnosť, bolesti na hrudi a silné závraty už len pri pohľade na steak alebo kebab.
- Zelenina (Lacanofóbia)
Osoby trpiace touto fóbiou nielenže nemôžu jesť zeleninu, – nie sú schopné ju ani vziať do rúk. Takého človeka môže vystrašiť aj pohľad na zeleninu na tanieri. Na zeleninu sa však strach nevzťahuje.
- Prehĺtanie (fagofóbia)
Mimoriadne nebezpečná fóbia, ktorú treba riešiť. Ľudia s fagofóbiou sa zamieňajú s anorektičkami. Iracionálny strach z prehĺtania zvyčajne spôsobuje, že pacienti majú extrémne silný dávivý reflex.
PRÍČINY
Prečo sa u ľudí objavujú určité fóbie? Tu je niekoľko podnetov.
- Genetická predispozícia k úzkosti.
- Negatívne spomienky alebo udalosti súvisiace s jedlom a určitými zážitkami. Napríklad otrava jedlom alebo alergická reakcia môžu zanechať negatívne spomienky, ktoré postupne prerastú do fóbie.
- Sociálny strach je panická fóbia, strach z posudzovania. Ak napríklad všetci v okolí človeka dodržiavajú zdravý životný štýl a on má zrazu neznesiteľnú chuť na jedlo z fast foodu, môže túto chuť odmietnuť v obave, že bude odsúdený.
METÓDY LIEČBY
- Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT)
Cieľom je pomôcť človeku uvedomiť si, že jeho strach je iracionálny. Táto terapia umožňuje pacientovi spochybniť nefunkčné myšlienky alebo presvedčenia a zároveň si uvedomiť svoje pocity. CPT sa môže vykonávať individuálne alebo v skupinách.
Pacient je postavený pred obraz alebo situáciu, ktorá spôsobuje záchvaty paniky, takým spôsobom, aby sa strach nevyskytoval.
Terapeut pracuje podľa tempa klienta, najprv sa venuje najmenej desivým situáciám, potom najintenzívnejším obavám. Liečba je úspešná vo väčšine prípadov (až v 90 %), ak je osoba ochotná tolerovať určité nepohodlie.
2. Terapia virtuálnou realitou
Ďalšia technika, ktorá pomáha ľuďom s fóbiami konfrontovať sa s objektom, ktorého sa boja. Virtuálna realita sa používa na vytvorenie scén, ktoré v reálnom svete neboli možné alebo etické, a navyše je realistickejšia ako predstavovanie si určitých scén. Pacienti môžu ovládať scény a vydržať väčšiu expozíciu (vizualizáciu) ako v skutočnosti.
- Hypnoterapia
Môže sa použiť samostatne aj v kombinácii s inými terapiami a pomáha identifikovať hlavnú príčinu fóbie. Fóbia môže byť spôsobená udalosťou, na ktorú osoba zabudla, vytlačila ju z vedomia.
ZÁVER
Je dôležité, aby si človek s fóbiou uvedomil, že záchvaty paniky a neustály strach sa dajú zvládnuť. Samozrejme, existujú fóbie, ktoré si vyžadujú dôkladnejšiu a starostlivejšiu liečbu, ale aj tie sa dajú nakoniec odstrániť. Najdôležitejšie je včas navštíviť odborníka.