Reklama/advertisment:
Napriek tomu, že príznaky autizmu boli zaznamenané už pred storočiami a oficiálna diagnóza sa objavila pred niečo viac ako sto rokmi, táto porucha stále nie je úplne pochopená. Stále existuje viac otázok ako odpovedí. Napríklad, ako sa líšia jej príznaky u mužov a žien. Zozbierali sme výsledky najnovšieho výskumu.
- FREKVENCIA DIAGNÓZY
Reklama/advertisment:
Muži a chlapci sú diagnostikovaní s poruchou autistického spektra (PAS) približne štyrikrát častejšie ako dievčatá a ženy. Vedci majú pre to rôzne vysvetlenia. Niektorí sa domnievajú, že dôvodom sú jednoducho špecifiká diagnostiky. Iní sa domnievajú, že muži sú v skutočnosti náchylnejší na tieto poruchy ako ženy.
- VÝVOJ MOTORICKÝCH A KOMUNIKAČNÝCH ZRUČNOSTÍ
V jednej štúdii vedci skúmali rodové rozdiely v prezentácii autistických príznakov a vo vývoji autistických detí. Výskumníci pozorovali deti s diagnózou autizmu vo veku od 17 do 37 mesiacov. Zistili, že závažnosť príznakov bola vo všeobecnosti nezávislá od pohlavia, ale dievčatá mali väčšie poruchy motoriky a menšie poruchy komunikačných zručností ako chlapci.
- ÚROVEŇ IQ.
Medzi pacientmi s diagnózou ASD je menej žien, ktoré majú vysoký inteligenčný kvocient (IQ). Môže to byť spôsobené tým, že vysoká inteligencia umožňuje ženám s autizmom vyvinúť účinné stratégie správania, aby sa lepšie prispôsobili životu a účinnejšie skrývali príznaky, čo môže zabrániť tomu, aby im bola diagnostikovaná ASD.
Aj medzi pacientmi s priemernou inteligenciou sú ženy často úspešnejšie v sociálnej interakcii.
Je to pravdepodobne preto, že sú schopné lepšie napodobňovať iných, a tak si osvojujú sociálne zručnosti, aj keď si ich samy nerozvíjajú.
- VYJADRENIE OBMEDZENÝCH ZÁUJMOV A OPAKUJÚCE SA SPRÁVANIE
Podľa jednej z teórií je u dievčat a žien s poruchou autizmu menej pravdepodobné, že budú mať obmedzené záujmy a opakujúce sa správanie. Podľa inej teórie sa tieto príznaky jednoducho prejavujú inak.
Môže sa stať, že ostatní si repetitívne správanie u dievčat s ASD jednoducho nevšimnú, pretože nepresahuje rámec spoločensky prijateľného správania. Dievča s poruchou autistického spektra si napríklad môže “šúpať” kožu okolo nechtov alebo sa neustále škrabať.
Niekedy dievčatá a ženy s autizmom dodržiavajú určité rituály, napríklad vytvárajú obrovské zoznamy alebo dodržiavajú prísne rutinné postupy.
Ak sa dievča hrá, usporadúva predmety v určitom poradí, ale zvonku to vyzerá, že sa hrá s bábikami, ostatní nemusia vidieť nič nezvyčajné, hoci sa to môže veľmi líšiť od správania jej rovesníkov. V skutočnosti jednoducho usporadúva bábiky do radov alebo určitých tvarov, a nie hrá s nimi rolové hry.
Ak má dievča alebo žena obmedzený okruh záujmov, ale tieto záujmy sa považujú za prijateľné, nemusia sa považovať za príznaky poruchy autizmu. Ak sa napríklad žena aktívne zaujíma o psychológiu a svojpomocné knihy, ostatní to nemusia považovať za zvláštne, aj keď nemá žiadne iné záujmy.
Obmedzené záujmy a opakujúce sa správanie bývajú u mužov s poruchou autizmu zjavnejšie a dramatickejšie, zatiaľ čo podobné príznaky u žien často zostávajú dlho nepovšimnuté a môže trvať roky, kým sa im dostane správnej diagnózy a potrebnej podpory a terapie.