Reklama/advertisment:
V čínskej medicíne je prerušovanie spánku príznakom negatívneho emocionálneho stavu, ktorý môže ovplyvniť fyzické zdravie. Ak chcete dešifrovať signály tela, musíte venovať pozornosť času, kedy sa budíte. V tomto článku nájdete cvičenia, ktoré vám pomôžu napraviť situáciu.

Reklama/advertisment:
V čínskej medicíne sa predpokladá, že emócie priamo súvisia so zdravím tela. Napríklad smútok natoľko zmení držanie tela (akoby vytočí hrudník dopredu, uzavrie ho), že sa sťaží fungovanie pľúc. Nemajú dostatok priestoru, v dôsledku čoho sa zhoršuje prekrvenie pľúc, takže človek ľahšie ochorie na rôzne zápalové procesy dýchacích ciest.
V západnej medicíne sa takéto vzájomné vzťahy skúmajú v rámci psychosomatickej medicíny. Bolo napríklad dokázané, že človek so sklonom k pravidelným výbuchom hnevu častejšie trpí žalúdočnými chorobami.
Na základe stáročných pozorovaní Čína vyvinula systém diagnostiky a terapeutických odporúčaní: ako si všimnúť určité zdravotné poruchy prostredníctvom pozorovania emócií a korigovať emocionálne pozadie, aby sa človek ochránil pred chorobou.
OD 23:00 DO 1:00 – SKLAMANIE
Táto emócia sa vo východnej tradícii spája so zdravím žlčníka. A práca každého orgánu zasa súvisí s časom. V noci sa mozog zaoberá obnovou všetkých orgánov a systémov: spíme a bez našej vôľovej účasti má autonómny nervový systém možnosť obnoviť všetko, čo sa počas dňa pokazilo, prepracovalo, unavilo. Čas aktívnej nočnej obnovy žlčníka pripadá na obdobie plus mínus polnoci.
Ak v tomto čase človek nemôže spať alebo sa budí, je to signál, že vo svojom živote vidí dôvody na sklamanie.
Tieto myšlienky narúšajú zdravý spánok a na pozadí tejto emócie trpí žlčník. Alebo naopak: už je tu ochorenie žlčníka a kvôli tomu vzniká frustrácia. Táto situácia je možná. Starosti ustúpia, ak si vyliečite žlčník. Pochopiť, kde je príčina a kde následky, môžete s pomocou lekára čínskej medicíny. Čo robiť, ak je spánok narušený a správny odborník nie je nablízku?
Cvičenie
V čínskej medicíne existuje pojem “čchi” – životná energia, ktorá cirkuluje v tele. Ak sme nepokojní, energia stúpa nahor. Na upokojenie emócií musí zostúpiť do oblasti brucha.
Ako na to? Predstavte si, že vo vnútri je prúd – živý, žiarivý, tečúci – a že nasleduje vaše ruky.
V skutočnosti energia nasleduje pozornosť a ruky sú najlepším spôsobom, ako ju pritiahnuť a sústrediť. V polosede na posteli si položte ruky pred tvár a vizualizujte si, ako túto energiu prijímate a rukami ju ťaháte smerom nadol. Pomaly a opatrne: ruky dolu, od tváre pozdĺž tela až k žalúdku a energia – dolu. Tento pohyb niekoľkokrát zopakujte – toľkokrát, koľkokrát sa budete cítiť ospalí.
1:00 AŽ 3:00 – HNEV
Človek, ktorý sa proti svojej vôli zobudí medzi 1:00 a 3:00, chce spať, ale nemôže zaspať, je náchylný na hnev. Táto emócia súvisí so stavom pečene. Príčina môže opäť spočívať v samotnej emócii (ktorá skôr či neskôr ovplyvní zdravie pečene) a v tom či onom ochorení pečene, ktoré vyvoláva hnev. Môžeme to vyriešiť s pomocou čínskych lekárov. Zatiaľ navrhujeme cvičenie.
Cvičenie
Na zaspávanie medzi 1:00 a 3:00 sa odporúča piť chladnú vodu, aby sa upokojil oheň hnevu. A vykonať cvičenie na uvoľnenie, napríklad komplex qigongu pre chrbticu Xinshen.
Vykonávanie trvá 15 minút, pomáha znižovať energiu, znižovať žár vášní a uvoľniť telo natoľko, že chce spať.
Po skončení cvičenia si ľahnite do postele, ale bez pomôcok, kníh alebo iných rozptýlení. Pre ľudí s obzvlášť závažnou, takmer klinickou nespavosťou existuje podrobná metodika. Keď si idete ľahnúť, sľúbte si: “Ak sa mi nepodarí zaspať do 15 minút, vstanem a zopakujem si cvičenie.” Ak sa vám nepodarí zaspať do 15 minút, zopakujte si cvičenie. Medzi tými, ktorým som pomáhal vyrovnať sa s nespavosťou, nebol nikto, kto by dokázal prejsť cyklom viac ako dvakrát. Nanajvýš po druhom opakovaní budete spať ako bábätko.
3:00 AŽ 5:00 – SMÚTOK.
Táto emócia súvisí so zdravím pľúc. Preto človeku, ktorý sa pravidelne budí od 3. do 5. hodiny ráno, možno s istotou odporučiť, aby sa pustil do zlepšovania zdravia pľúc: prestať fajčiť (ak fajčí) a začať plávať (ak nemá kontraindikácie).
Plus cvičenia na nájdenie aktívneho uvoľnenia – napríklad Xinshen, qigong pre chrbticu, ktorý pomáha uvoľniť hrudník a nastoliť hlbšie, rovnomernejšie, správne dýchanie.
Akonáhle sa hrudný kôš otvorí a človek začne “naplno dýchať”, tak hneď je menej dôvodov na smútok alebo záchvaty smútku začnú ľahšie prechádzať.
Cvičenie
Čo robiť v noci, keď nie je bazén ani sa nefajčí? Sadnite si na stoličku, oprite sa o operadlo, mierne zakloňte hlavu a rozpažte ruky do strán. V tejto polohe sa niekoľkokrát nadýchnite a vydýchnite. Sledujte, čo ešte môžete v tejto polohe uvoľniť, aby vaše telo dýchalo ľahšie a voľnejšie.
Keď prehĺbite relaxáciu a dýchanie, dostaví sa ospalosť – poddajte sa jej a zaspite.
Ak sa v noci zrazu cítite veľmi smutní, je to zámienka (v rozpore s odporúčaniami odborníkov na výživu!) zjesť niečo sladké, čo pomôže uvoľniť nervové napätie. Pred cvičením si doprajte sladké a zdravé sušené ovocie, potom sa nadýchnite a spánok bude potom pokojný.