Reklama/advertisment:
Moderná žena denne čelí obrovskému množstvu ťažkostí, obáv a problémov. A to všetko môže mať, samozrejme, vplyv na jej zdravie. Ako stres ovplyvňuje menštruáciu, hovorí lekár.
STRES AKO PRÍČINA VYNECHANIA MENŠTRUÁCIE
Reklama/advertisment:
Môže stres spôsobiť, že vám zmizne menštruácia? Samozrejme, že áno. Mimochodom, mnohé ženy znášajú toto obdobie veľmi nepríjemne, pretože menštruáciu často sprevádza pomerne silný výtok, nepríjemné príznaky a, samozrejme, narušenie plánov. A napriek tomu sa menštruácia vždy očakáva. A jej neprítomnosť alebo odklad – priamy dôvod na obavy.
Zároveň práve tieto obavy môžu samy o sebe viesť k oneskoreniu alebo skorému nástupu menštruácie. Tento jav má dokonca svoj vlastný názov – poruchy menštruácie spôsobené stresom (SRMD).
Prvýkrát bol opísaný v 18. storočí. Jedným z najzreteľnejších príkladov LMIC je vojnové a povojnové obdobie. Poruchy cyklu boli zistené v 50 % prípadov u žien, ktoré boli v čase vojny – ide o tzv. vojnovú amenoreu.
Na diagnostikovanie amenorey je pre nás dôležité pozrieť sa na pravidelnosť cyklu predtým, ako sa stretneme s problémom.
Amenorea je absencia menštruácie počas šiestich mesiacov pri predtým nepravidelnom cykle alebo počas troch mesiacov pri predtým pravidelnom cykle.
Najčastejšou príčinou sekundárnej amenorey, teda vyskytujúcej sa popri predtým pravidelnej menštruácii, je funkčná hypotalamická amenorea (FHA).
V súčasnosti existujú celé komunity žien s touto diagnózou. V prípade FHA spravidla neexistujú žiadne významné organické poruchy, na ktoré by sa dalo presne “ukázať prstom”.
Ide o zmeny na úrovni mozgových štruktúr, ktoré majú za následok hormonálnu nerovnováhu, ktorá následne ovplyvňuje nielen reprodukčný (až neplodnosť), ale aj kardiovaskulárny, kostrový a svalový systém, čo má vplyv na psychické aspekty života.
Takýto “koktail”, samozrejme, nemôže neovplyvniť kvalitu života žien a sám o sebe je stresovým faktorom. Ukazuje sa, že ide o patologický kruh.
KTO JE RIZIKOVÝ
Ako sme sa už dozvedeli, stres môže spôsobiť stratu menštruácie. Ale je to tak u každého? Moderný život predsa znamená neustálu úzkosť, ale cyklus sa nepreruší u každej ženy.
- Mladé dievčatá. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich a mladých žien. Stresory nemusia byť nevyhnutne katastrofického rozsahu. Napríklad rodinné konflikty, dlhé cestovanie, ťažkosti počas štúdia – to všetko sú stresory.
- Športovkyne. Šport môže byť tiež dosť veľkou príčinou zmien v tele. Približne 50 % žien, ktoré sa pravidelne venujú športu, má mierne nepravidelnosti menštruácie a približne 30 % má rovnakú amenoreu. V roku 1997 bol dokonca opísaný komplex “porucha príjmu potravy + amenorea + osteoporóza” známy ako “triáda športovcov”.
- Ženy s genetickými znakmi. Existujú názory, že niektoré ženy majú genetickú predispozíciu na FGA.
- Pacientky s poruchou príjmu potravy. Vo väčšine prípadov ide o ženy s mentálnou anorexiou, čo je stav, pri ktorom dochádza k zvrátenému vnímaniu vlastného tela, poruchám príjmu potravy a v dôsledku toho k významnému úbytku hmotnosti a strachu z priberania.
ONESKORENÁ MENŠTRUÁCIA V DÔSLEDKU STRESU: ČO ROBIŤ
Primárna terapia spravidla spočíva v korekcii výživového a pohybového plánu a, čo je dôležité, v psychoterapeutických metódach – na zvýšenie odolnosti voči stresu a normalizáciu emocionálnej sféry.
Napríklad techniky kognitívno-behaviorálnej terapie (KBT) môžu pomôcť zmeniť behaviorálne reakcie na stres u žien s FGA. Ak uvedené metódy neprinesú návrat dlho očakávaného cyklu, lekár môže zvoliť hormonálnu liečbu na určité obdobie.
Dobre si spomínam na tri prípady stresom vyvolanej amenorey, ktoré sme spolu s pacientkami úspešne vyriešili.
- V prvom prípade sa mladé dievča sťažovalo na absenciu menštruácie počas viac ako šiestich mesiacov. Kompletné lekárske vyšetrenie neodhalilo žiadne významné abnormality, ale počas opakovaných rozhovorov uviedla ako hlavný stresový faktor zmenu zamestnania a rodinné konflikty. Rozhodli sme sa začať jej podávať hormóny, aby sme znížili negatívny vplyv na ostatné telesné systémy. Navštívila aj psychoterapeuta. Tento komplexný prístup prinavrátil menštruáciu a cyklus sa stal opäť pravidelným.
- V druhom prípade úplne zdravé dievča s hypochondrickými “črtami” veľmi dlho hľadalo gynekologické ochorenie a nakoniec prišlo s nepravidelnou menštruáciou a stavom, že určite potrebuje lieky. Vzhľadom na to, že vo všeobecnosti jej nebola indikovaná žiadna liečba (podľa výsledkov vyšetrenia), predpísala som jej najjednoduchší vitamínový komplex s minimálnym dávkovaním (biologicky aktívny doplnok). V tejto konkrétnej situácii zohral tento takmer placebo prípravok úlohu tej “zázračnej tabletky”, po ktorej sa cyklus normalizoval a našťastie nebolo potrebné nič hľadať. Bola to veľmi reálna psychosomatika.
- Tretí prípad je klasickým príkladom vplyvu “rodinného stresu”, keď mladé dievča prestalo menštruovať po tom, čo sa odsťahovalo a nastúpilo na univerzitu. V skutočnosti sa ukázalo, že je to oveľa vážnejšie – po skončení školy strávilo dievča celé letné prázdniny s imobilnou staršou príbuznou, ktorá ju v skutočnosti obsluhovala 24 hodín denne. Viete si predstaviť jej emocionálny stav! Terapeut a vybraná terapia je v takýchto situáciách úžasný tandem.
Samozrejme, všetci sa počas života stretávame s celým radom stresových situácií. Verím, že mnoho ľudí zažilo cyklotýmiu – nestabilné nálady. A nám by sa chcelo povedať: “Nebojte sa, nestresujte sa, všetko sa vyrieši. Ale, žiaľ, nie vždy to pomôže. Dôsledkom je množstvo problémov v tele.
Preto by ste sa v prípade nepravidelností cyklu a zastavenia menštruácie mali určite poradiť s gynekológom, aby zistil alebo vylúčil “viditeľnú” príčinu, a nebojte sa zapojiť aj príbuzného odborníka – psychoterapeuta. Nepochybne najlepší problém – nevznikol, ale ak sa objavil – vždy môžete nájsť komplexný prístup, ktorý môže zlepšiť kvalitu života.