Reklama/advertisment:
Lekár vysvetľuje, prečo môže upratovanie škodiť zdraviu a ako sa uistiť, že čistá kuchyňa a kúpeľňa sa nestanú dôvodom na práceneschopnosť.

Reklama/advertisment:
Pred veľkými sviatkami sme zvyknutí na generálne upratovanie. Významnú udalosť, či už je to Silvester, Vianoce alebo len domáca oslava na počesť narodenín, chceme vždy stretnúť v čistote a poriadku – je to príjemné pre nás, hostí a príbuzných, ktorí majú tendenciu venovať príliš veľkú pozornosť každej smietke prachu v domácnosti blízkej osoby.
Hoci výsledok upratovania prináša radosť, treba ho robiť veľmi opatrne – na to upozorňuje Michail Lebedev, odborný lekár Centra molekulárnej diagnostiky Ústredného výskumného ústavu epidemiológie Rospotrebnadzor. Podľa jeho názoru by sa generálne upratovanie nemalo vykonávať príliš často – aby bola domácnosť čistá nielen efektívne, ale aj bezpečná pre zdravie, môže byť, upratovať málo, ale pravidelne. Hlavným rizikom generálneho upratovania, ako uvádza Lebedev, sú zložky čistiacich prostriedkov, ktoré môžu poškodiť organizmus.
Napríklad výrobky obsahujúce chlór môžu predstavovať zdravotné riziko
Mali by ste s nimi zaobchádzať mimoriadne opatrne, pretože táto látka môže spôsobiť popáleniny pokožky, očí a nosohltanu. Opatrní by ste mali byť aj pri práci s povrchovo aktívnymi látkami alebo surfaktantmi: hoci sú účinné a skutočne pomáhajú zbaviť sa nánosov, mastnoty a iných nečistôt, môžu človeku ublížiť a spôsobiť problémy s pľúcami alebo pečeňou.
Povrchovo aktívne látky sú najčastejšie v prostriedkoch na umývanie riadu, preto taniere, hrnčeky a iné stolové a kuchynské náčinie Lebedev radí čo najlepšie opláchnuť, aby sa zvyšky čistiaceho prostriedku nedostali do tela.
Odborník Rospotrebnadzor uvádza päť hlavných odporúčaní nielen na dobré, ale aj bezpečné čistenie:
- Vyhýbajte sa silným chemikáliám: mnohé z nich možno nahradiť bezpečnejšími a známejšími, ako je ocot, jedlá sóda alebo kyselina citrónová.
- Používajte ekologické čistiace prostriedky: ich zloženie je zvyčajne šetrnejšie k životnému prostrediu a bezpečnejšie, a teda menej škodlivé pre organizmus.
- Vyhnite sa chemickým osviežovačom vzduchu: neustále vdychovanie ich zložiek môže byť nebezpečné, ale nahraďte ich aromatickými olejmi alebo organickými sprejmi.
- Sledujte zloženie čistiacich prostriedkov: čím viac chemických a nie prírodných zložiek v nich je, tým môžu byť nebezpečnejšie.
- Nezabudnite na sebaochranné prostriedky: rukavice a maska môžu chrániť pred vdýchnutím výparov z výrobkov a kontaktom nebezpečných látok s pokožkou alebo sliznicami. Taktiež po čistení vždy vyvetrajte miestnosť.