Reklama/advertisment:
Zdá sa, že je nemožné stravovať sa správne a zdravo počas chladného obdobia, ale nie je to tak. Jesenná zelenina a ovocie vám poskytnú možnosť vynahradiť si nedostatok vitamínov a energie a vychutnať si krásu jesenných a zimných mesiacov.
Reklama/advertisment:
Jesenné obdobie so sebou prináša šeď, sneh a chlad. Skôr sa stmieva a ťažšie sa vstáva. Paradajky, uhorky, bobuľové ovocie sú drahšie a ich kvalita je veľmi slabá. Ale nezúfajte. Na jeseň môžete nájsť lacné, chutné a užitočné ovocie a zeleninu.
PUMPKIN
Tekvica sa v našich kuchyniach nevyskytuje často – stáva sa, že je v kaši alebo v guláši. A to je smutné, pretože je veľmi chutná, mimoriadne užitočná. Môžete ju variť podľa chuti a nemusíte sa báť prehreškov, a tekvica navyše uprostred novembrovej šedi poteší jasnou farbou. K jej čaru prispieva aj to, že sa dobre uchováva vcelku.
Tekvica je bohatá na vitamíny E, A, C, D a B, horčík, draslík, železo a vápnik. Túto zeleninu sa odporúča pridávať do jedálnička pri liečbe aterosklerózy, cukrovky II. typu a žlčníkových kameňov, pri problémoch s obličkami a sklone k opuchom. Má veľa karoténu pre zdravie očí a vitamínu K, ktorý pomáha činnosti pečene.
Tekvica je vhodná na varenie s korením. Na nesladké jedlá, cesnak, bylinky, kari a iné indické zmesi. Na koláč – škorica, sušený zázvor, kardamón a muškátový oriešok. Táto zmes sa dá kúpiť hotová, alebo si ju môžete pripraviť sami.
Ak ste príliš leniví na to, aby ste sa trápili s koláčom, môžete nakrájanú tekvicu jednoducho podusiť s týmito koreninami a olejom alebo ju s nimi upiecť v rúre. Ukáže sa, že je to skvelé jedlo alebo príloha k hydine, bravčovému alebo jahňaciemu mäsu.
Mimochodom, tekvica je aj skvelou kamarátkou smotany a kokosového mlieka – zalejte nimi upečenú korenistú tekvicu, trochu osmaženej cibuľky a cesnaku, priveďte do varu a rozmixujte mixérom, získate dokonalú jesennú polievku, ktorá zasýti a zahreje telo i dušu.
Tekvica môže byť dobrou priateľkou aj pre tých, ktorí sú nútení alebo chcú sledovať hladinu cukru v krvi a množstvo sacharidov v strave – jej glykemický index je oveľa nižší ako glykemický index zemiakov, ktoré môže úspešne nahradiť v polievkach a iných jedlách.
MRKVA
Mrkvu často pridávame do polievok alebo vitamínových šalátov. Občas si kúpime alebo uvaríme mrkvu na kórejský spôsob. Napriek tomu môže a mal by sa používať na samostatné jedlá alebo prílohu. Je to lacné a mimoriadne užitočné.
Podobne ako iná oranžová zelenina, aj mrkva obsahuje veľké množstvo karoténu, látky, ktorá sa v tele mení na vitamín A.
Obsahuje aj vitamíny B, PP, C, E, K, zvyšuje vylučovanie a vylučovanie žlče, pomáha normalizovať metabolizmus a aktivovať procesy obnovy buniek.
Mrkvu nakrájajte na veľké kúsky, zľahka opečte s niekoľkými vetvičkami tymiánu a cesnaku na masle a potom upečte do chrumkava. Určite si ju zamilujete.
BATÁTY
Sladké zemiaky alebo bataty sa na našich pultoch neobjavili tak dávno, ešte pred desiatimi rokmi ich bolo možné priradiť k exotickej zelenine. Bataty sú sladšie ako zemiaky, na ktoré sme zvyknutí, a preto sa používajú aj do dezertných jedál.
Pečú sa z neho napríklad koláče na Deň vďakyvzdania. Výnimočne dobré sú však aj v solenej forme – soľ tónuje a vyvažuje prirodzenú sladkosť batátov. Dobre sa hodí k pečenému cesnaku a cibuli, sušeným bylinkám a orientálnemu koreniu a ešte lepšie k olivovému oleju, kokosovému oleju a maslu.
Zemiaky môžete nahradiť batátmi, napríklad kašou alebo vyprážanými. Najmä preto, že je to oveľa zdravšie. Je bohatá na fytoestrogény, ktoré pomáhajú normalizovať hormonálne pozadie, najmä u žien v menopauze.
Vďaka vysokému obsahu karoténu a vitamínov skupiny B bataty znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi, zatiaľ čo vitamín C pomáha posilňovať steny ciev, čo normalizuje krvný tlak. Je tiež bohatý na vitamíny PP a A, vápnik a fosfor a obsahuje niacín, železo, tiamín a riboflavín.
Batáty sú drahšie ako zemiaky, ale na jeseň a v zime ich ceny klesajú.
ČERVENÁ REPA
Červená repa obsahuje veľké množstvo užitočných mikroživín: vitamín A, vitamíny skupiny B, fosfor, vápnik a vitamín P, jód, horčík, meď, draslík, sodík, bór a zinok. Tiež kyselinu listovú, kyselinu askorbovú a betakarotén.
Červená repa priaznivo ovplyvňuje srdce a cievy, pomáha znižovať hladinu cholesterolu, má močopudné vlastnosti, pomáha črevám a pomáha čistiť organizmus od toxínov a produktov látkovej výmeny. Okrem bežného boršču a sleďa pod kožuchom z nej možno pripraviť mnoho chutných jedál.
Červenú repu môžete piecť v rúre tak, že každú koreňovú zeleninu zabalíte do fólie alebo vložíte do liatinového hrnca a prikryjete pokrievkou. Pečenú červenú repu je lepšie pripraviť so zálievkou z oleja a citrónovej šťavy. Alebo môžete nakrájať tenké plátky, posypať ich fetou alebo čerstvým kozím syrom a zaliať omáčkou pesto.
Výborný je aj domáci humus s červenou repou – zjemní chuť a farbu pokrmu, ktorý sa stane žiarivo ružovým, a na jeseň a v zime nám často chýbajú svetlé farby.
REPA
Azda najviac podceňovanou jesennou zeleninou je repa. Zaslúži si osobitnú zmienku.
Po prvé, repa je bohatá na vitamín C, ktorý je užitočný najmä v chladnom období ako prevencia proti prechladnutiu.
Po druhé, repa, najmä žltá, má vysokú koncentráciu provitamínu A, ako aj medi, železa, mangánu, zinku a jódu. Z hľadiska obsahu síry je táto koreňová zelenina istým lídrom medzi ostatnými druhmi zeleniny a je v nej viac fosforu ako v mnohých iných.
Má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti – obsahuje rastlinné antibiotikum, ktoré brzdí rast niektorých plesní, ako aj lyzozým. A ako bonus má repa nízky obsah kalórií.
Repa sa konzumuje nielen dusená, ale je výborná aj do dusených pokrmov a polievok. Dá sa zapiecť s tymiánom a maslom, hodí sa ku koreňu zeleru a jablku, je dobrá k hydine so zemiakmi a nemenej krásna je aj surová v šalátoch, ak sa nastrúha.
HRUŠKY
Ďalším uchádzačom o titul jesennej superpotraviny je hruška. Je bohatá na pektín, kyselinu listovú, betakarotén, vitamíny A, B, C, E, K, H a PP, draslík, vápnik, horčík, zinok, selén, meď a mangán, železo, síru, jód, fluór, fosfor a sodík.
Hovorí sa, že hruška pomáha zvládnuť jesennú mrzutosť vďaka prírodným “antidepresívam” v jej zložení, ale aj keď je to mýtus, hruška dokáže celkom slušne zdvihnúť náladu. Napríklad ak ju nakrájame na plátky a opečieme spolu so slaninou a potom pridáme rukolu.
Posypte ju sušenými bylinkami, syrom feta a olivovým olejom a život hneď zažiari novými farbami. V kombinácii so slaným syrom – napríklad plesňovým syrom alebo suluguni – budú hrušky výnimočne dobré v koláčoch z lístkového cesta a v domácej pizzi.
Hrušku môžete nahradiť jablkom aj pri pečení kačice, husi alebo dokonca kurčaťa.