Reklama/advertisment:
Mnohí ľudia často hovoria o prekvapujúcom jave: v taxíku pociťujú nevoľnosť a morskú chorobu, ale nepociťujú nepríjemné pocity, keď šoférujú sami alebo keď ich odvezú známi. Čo môže byť dôvodom? Lekári to vysvetľujú.

Reklama/advertisment:
“Pocit nerovnováhy, nazývaný pohybová alebo morská choroba, vzniká vtedy, keď sa náš vizuálny “obraz” nezhoduje s pocitmi vnímanými vnútorným uchom, ktoré je zodpovedné za zmysel pre rovnováhu a určovanie polohy tela v priestore,” vysvetľuje americká lekárka Laura Purdyová.
Okrem toho sú niektorí ľudia jednoducho náchylnejší na nevoľnosť z pohybu vo všeobecnosti, napríklad ženy (najmä tehotné), deti a osoby trpiace migrénou.
PREČO SA NÁM V TAXÍKOCH ROBÍ ZLE
Spracovanie informácií
“Keď šoférujeme sami alebo nás vezie priateľ, pozeráme sa predovšetkým na cestu pred nami a vizuálne informácie, ktoré dostávame, sa zhodujú s informáciami, ktoré dostáva naše vnútorné ucho o pohybe nášho tela. Keď však cestujeme v taxíku, náš pohľad často nesmeruje na cestu: čítame si, pozeráme do telefónu alebo sa pozeráme na nepohyblivé predmety po stranách. V takom prípade údaje, ktoré prijíma vnútorné ucho, nekorelujú s tým, čo v danom okamihu vidia naše oči,” vysvetľuje doktor Purdy.
Cestujúci sú vo všeobecnosti náchylnejší na nevoľnosť z pohybu ako vodič. “U vodičov je menej pravdepodobné, že budú za volantom pociťovať nevoľnosť a nepríjemné pocity z pohybu. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že pri šoférovaní zapájame iné motorické schopnosti nášho mozgu. Okrem toho, keď sami šoférujeme, vopred poznáme všetky pohyby, ktoré auto vykoná, čo nášmu mozgu uľahčuje porovnávanie informácií z rôznych zmyslov,” vysvetľuje doktorka Sarah Robbinsová.
Jazda na zadnom sedadle
Tí, ktorí sa už niekedy viezli na horskej dráhe, si možno všimli, že na zadných sedadlách býva väčšia morská choroba. Rovnaká zákonitosť platí aj v aute pri ostrých zákrutách – na cestujúcich sediacich vzadu pôsobí väčšia sila.
Okrem toho v mnohých vozidlách klimatizácia nedostatočne ochladzuje vzduch v zadnej časti kabíny, čo môže v horúcom počasí zvýšiť celkové nepohodlie.
Neopatrná jazda alebo zlé cesty
“Ak vodič taxíka prudko zrýchľuje alebo brzdí, prudko zatáča vo vysokej rýchlosti alebo kvalita cesty nie je príliš dobrá, aj cestujúci, ktorí nie sú náchylní na morskú chorobu, môžu dostať morskú chorobu,” zdôrazňuje Laura Purdy.
Pocit úzkosti
Pri nastupovaní do taxíka zverujeme svoju bezpečnosť cudziemu človeku. Predpokladá sa, že taxikári majú sklon k nedbalej jazde – zďaleka to nie je vždy pravda, ale napriek tomu môžu úzkostliví jedinci počas cesty pociťovať zvýšenú úzkosť, ktorá môže zhoršiť ich pohodu.
AKO SA VYSPORIADAŤ S NEVOĽNOSŤOU A ZÁVRATMI PRI CESTOVANÍ
Niektoré z uvedených rizikových faktorov nemôžeme nijako ovplyvniť. Existujú však techniky, ktoré môžu pomôcť znížiť nepríjemné pocity počas cestovania v taxíku. Tu sú odporúčania odborníkov:
- Požiadajte vodiča, aby otvoril okno;
- Vezmite si lieky proti morskej chorobe – najčastejšie sa odporúča dimenhydrinát, ktorý by ste mali užiť približne 45 minút pred plánovanou cestou;
- Ak je to možné, sadnite si na predné sedadlo;
- Počas cesty nič nečítajte ani nepozerajte do telefónu – najlepšie je pozerať sa von oknom a sústrediť pohľad na horizont alebo vzdialené objekty;
- Dýchajte pomaly a zhlboka – pomáha to znižovať úzkosť a bojovať proti pocitu vyvedenia z rovnováhy;
- Skúste sa rozptýliť tým, že niekomu zavoláte, budete sa rozprávať s vodičom alebo počúvať hudbu.