Reklama/advertisment:
Nemusíte si kupovať členstvo vo fitnes klube ani prekonávať triatlonové rekordy, aby ste dosiahli výraznú zmenu v našej fyzickej a psychickej pohode. Stačí, ak si denne vyčleníte 20 minút na prechádzku. V prospech tejto jednoduchej, ale veľmi účinnej techniky hovorí niekoľko argumentov.
PREČO ŽIJEME SEDAVÝM SPÔSOBOM ŽIVOTA
Reklama/advertisment:
Naši predkovia nemali autá a takmer všade museli chodiť pešo. Dnes sme od práce, obchodov a telocviční ďalej ako kedykoľvek predtým, čo znamená, že sa bez auta nezaobídeme. V dôsledku toho sa pohybujeme čoraz menej.
ČO SA STANE, AK SA ZAČNETE VIAC HÝBAŤ
Pohyb je dôležitý nielen pre našu fyzickú pohodu, ale aj pre naše duševné zdravie. Už 20 minút chôdze denne môže mať vážny vplyv na vaše zdravie a zlepšiť vašu výkonnosť. Dokonca aj chôdza v pokojnom tempe bude mať obrovský pozitívny účinok, ak ju budete vykonávať pravidelne. A tu je to, na čo sa táto prejaví.
- Zvýši sa pohyblivosť
„Kto odpočíva, ten hrdzavie,“ veria Nemci. V dôsledku dlhodobého sedenia trpí chrbtica, svaly, šľachy, kĺby atrofujú. To má často za následok bolesti chrbta a zvýšenú náchylnosť na športové zranenia, najmä ak cez víkend alebo na dovolenke dávame telu veľkú záťaž.
Pravidelný pohyb posilňuje jednotlivé časti pohybového aparátu a znižuje riziko problémov s chrbticou, zápalov kĺbov a osteoporózy.
- Úbytok hmotnosti
Spolu s jednotvárnou a kalorickou stravou zvyšuje nedostatok pohybu riziko obezity a metabolických porúch. Účinky tohto životného štýlu sa prejavujú najmä po 35. roku života.
Každodenným cvičením a aktívnym pohybom po dobu aspoň 20 minút spaľujeme prebytočnú energiu a stimulujeme trávenie.
Existujú dôkazy, že aj keď všetky ostatné faktory života zostanú rovnaké, môžete týmto spôsobom schudnúť približne päť kilogramov.
- Zlepšenie pohody
Okrem posilnenia svalov, zlepšenia trávenia a krvného obehu má chôdza vplyv na našu celkovú pohodu a dokonca aj na naše sebavedomie. Znižuje sa hladina stresu, zlepšuje sa krvný tlak a kvalita spánku. Cítime sa zdravší, čulejší a krajší.
- Znižuje sa riziko vzniku cukrovky
Mnohí vedci naznačujú, že cvičenie – vrátane každodennej 20-minútovej chôdze – môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu. Pre tých, ktorí už cukrovku majú, sa však odporúča viac pohybu: 1 000 krokov denne navyše môže znížiť hladinu cukru v krvi rovnako ako niektoré lieky.
- Zlepší sa krvný obeh a činnosť srdca
Každodenné cvičenie zlepšuje krvný obeh, trénuje srdce a posilňuje cievy. To môže znížiť riziko hypertenzie o 7 % a riziko srdcového infarktu klesne o štvrtinu.
- Zvýši sa priemerná dĺžka života
Štúdie ukázali, že dĺžka života sa môže výrazne predĺžiť pravidelnou pohybovou aktivitou: „Aktívny“ život je v priemere o tri až štyri roky dlhší.
- Pamäť sa zlepší
Keďže, ako sme už uviedli, cvičenie stimuluje krvný obeh a poskytuje mozgu viac kyslíka (prietok krvi sa zvyšuje o 30 %), má to priaznivý vplyv na pamäť: zvyšuje sa približne o 2 % ročne.
- Získate rovnováhu
Chôdza nám pomáha zastaviť sa, vypnúť, oddýchnuť si od rušného tempa každodenného života, upokojiť sa, premýšľať a nájsť emocionálnu rovnováhu.
- Budete sa vedieť lepšie rozhodovať
Keď sa hýbeme, napínajú sa nielen svaly a šľachy, ale aj rôzne oblasti mozgu. Pokojná prechádzka a dýchanie čerstvého vzduchu nám môžu pomôcť pozrieť sa na zložitú situáciu novým spôsobom a dôkladnejšie zvážiť všetky aspekty. Ak teda treba urobiť ťažké rozhodnutie, prechádzka je to, čo potrebujete.
AKO NÁJSŤ ĎALŠÍ DÔVOD NA POHYB
Je pravdepodobné, že ako väčšina ľudí prichádzate z práce domov unavení a vôbec sa vám nechce cvičiť. Aj napriek tomu môžete nájsť spôsoby, ako sa hýbať viac.
- Cestou do práce alebo domov vystúpte z autobusu alebo metra o zastávku skôr a prejdite sa.
Alebo si vyberte inú trasu, ktorá vám zaberie 15 – 20 minút cez krásny park alebo pozdĺž nábrežia. Nechajte svoje auto o niečo ďalej ako zvyčajne – pridá to k vašej bežnej trase niekoľko kilometrov.
- Choďte pešo po malé nákupy
Aj toto vám pomôže ušetriť peniaze: nebudete nakupovať príliš veľa!
- Uprednostnite osobnú interakciu
Z času na čas oslovte svojich kolegov (aj tých, ktorí pracujú na iných poschodiach) namiesto toho, aby ste napísali e-mail alebo zatelefonovali.
- Častejšie chodievajte po schodoch ako výťahom a chodievajte len po schodoch
Namiesto čítania novín alebo sledovania správ na počítači alebo v televízii si ich môžete vypočuť v rádiu počas prechádzky po okolí.
- Robte spoločnosť psíkom na prechádzke
Ak nemáte psa, pravdepodobne poznáte vo svojom okolí niekoho, kto by vám na prechádzkach rád robil spoločnosť.