Reklama/advertisment:
Je pre vás veľmi ťažké ráno vstať z postele, hoci ste spali poriadne dlho? Nedokážete sa zobudiť bez budíka, ktorý musíte nastaviť na opakované budenie? A potom chodíte približne hodinu ako zombie a zvyšok dňa sa cítite ospalí, letargickí, rozospatí a môžete zaspať v mestskej hromadnej doprave alebo dokonca za stolom v práci? Ak vám tento obraz znie povedome, je možné, že máte idiopatickú hypersomniu.
ZNAČKY
Reklama/advertisment:
Okrem abnormálnej ospalosti (nočný spánok trvá viac ako 10 hodín, pričom je potrebné spať aj počas dňa, a v závažných prípadoch môže človek spať až 18 hodín za noc) môžu príznaky poruchy zahŕňať problémy so vstávaním, mozgovú hmlu, bolesti hlavy a stratu energie.
Okrem toho sa ľudia s idiopatickou hypersomniou často opisujú ako leniví, nepozorní a nekoordinovaní, pretože okrem iného majú tendenciu všetko strácať
Je to spôsobené „mikrospánkami“ trvajúcimi len niekoľko sekúnd, keď človek bez toho, aby si to všimol, odpadne, pokračuje v automatických činnostiach a potom si nepamätá, čo sa stalo a kam dal tú či onú vec (ak sú kľúče v chladničke, môže to byť varovný signál).
Idiopatická hypersomnia negatívne ovplyvňuje všetky aspekty života, neumožňuje normálne štúdium, prácu, spoločenský život.
DIAGNOSTIKA A LIEČBA
Takýto príznak, ako je nadmerná spavosť počas dňa, zároveň často sprevádza depresiu, obštrukčné spánkové apnoe, niektoré iné neurologické a psychiatrické poruchy, ako aj užívanie niektorých liekov.
Preto je idiopatická hypersomnia taká ťažko diagnostikovateľná – zvyčajne sa vyskytuje vtedy, keď je možné vylúčiť všetky ostatné možné príčiny. Odborníci stále nevedia, čo je základom tejto poruchy (definícia „idiopatická“ znamená „bez zjavnej príčiny“, „nejasného pôvodu“), preto neexistuje žiadna účinná liečba.
PREVALENCIA
Podľa niektorých odhadov idiopatická hypersomnia postihuje približne jedného z päťtisíc ľudí, porucha je častejšia u žien a v období dospievania, ale zostáva dlhé roky nediagnostikovaná.