Reklama/advertisment:
Každý už počul odporúčanie vypiť aspoň dva litre vody denne. Je to však naozaj správne? A môže byť nadmerná vlhkosť zdraviu škodlivá? Na všetky tieto otázky odpovedá profesor medicíny na Milánskej univerzite Umberto Solimene.

Reklama/advertisment:
Voda je nenahraditeľným vodičom živín, podieľa sa na trávení, reguluje telesnú teplotu potením, premazáva kĺby a vyživuje bunky. Presýtenie organizmu tekutinami však nie je o nič menej nebezpečné ako dehydratácia.
Koľko vody treba vypiť?
Odborníci zatiaľ nedospeli k jednotnému názoru. Zástancovia teórie “čím viac, tým lepšie” tvrdia, že denne môžete a mali by ste vypiť viac ako štyri litre čistej vody. Pomáha to očistiť telo od toxínov a posilniť imunitný systém.
Táto možnosť je však absolútne neprijateľná v prípade ochorenia obličiek, sklonu k opuchom a iných zdravotných problémov. Okrem toho nadbytok tekutín vedie k vyplavovaniu minerálov z buniek a dokonca k riedeniu krvi.
Ideálne množstvo vody pre zdravého človeka sa vypočítava podľa vzorca 30 ml na 1 kg hmotnosti. Takéto odporúčania uvádza Svetová zdravotnícka organizácia. To znamená, že pri hmotnosti takmer 70 kg by sa mali vypiť dva litre. Ľudia s nižšou telesnou hmotnosťou môžu piť menej. Ak však vediete aktívny životný štýl, športujete alebo jednoducho žijete v teplom podnebí, množstvo vody by ste mali zvýšiť.
Nie je ťažké zistiť, či pijete dostatočne. Najjednoduchším spôsobom je pozrieť sa na farbu vášho moču. Ak je príliš tmavý, musíte piť viac. Ďalším spôsobom je položiť si ruku na stôl dlaňou smerom nadol a stlačiť vonkajšiu stranu ruky. Ak sa pokožka okamžite vráti do predchádzajúceho stavu – úroveň hydratácie buniek je normálna. Ak sa vyhladzuje pomaly, potrebujete viac vlhkosti.
Kedy piť vodu?
Častou chybou je čakať, kým pocítite smäd. Nemali by ste svoje telo nútiť, aby spustilo alarm. Sucho v ústach je znakom dehydratácie. Je lepšie piť po troške počas celého dňa. Ak si nedokážete vytvoriť návyk piť dostatok vody, skúste ju užívať po hodinách, ako liek.
Snažte sa nepiť pri jedle, najmä ak máte radi slané, korenené alebo múčne jedlá. Voda riedi žalúdočné šťavy, čím spomaľuje proces trávenia. Ak nemôžete jesť večeru bez pohára vody, pite nesladenú perlivú vodu. Rýchlo uhasí smäd a urýchli trávenie.
Ľadová voda vedie k prudkému spomaleniu metabolizmu a k nadmernému priberaniu na váhe.
Tu je niekoľko ďalších dôležitých tipov:
- Je užitočné vypiť jeden alebo dva poháre vody hneď po prebudení. Tým sa v tele naštartujú všetky metabolické procesy a črevá sa očistia od toxínov nahromadených cez noc.
- Voda by mala mať teplú alebo izbovú teplotu – studená voda môže spôsobiť kŕče alebo šok organizmu. Odborníci na čínsku medicínu sa domnievajú, že ľadová voda vedie k prudkému spomaleniu metabolizmu a v dôsledku toho k vzniku nadváhy.
- Je lepšie piť ju po malých dúškoch, aby ste nebrzdili činnosť obličiek.
- Počas tréningu nevypite fľašu vody a potom sa hneď nehrňte do cvičenia. Znovu sa nadýchnite, napite sa vody, chvíľu ju podržte v ústach a pomaly ju prehltnite. V prípade potreby si dajte ďalší dúšok. A pred pokračovaním v cvičení počkajte aspoň 15 – 20 sekúnd.
- Čaj, káva, džúsy a kompóty sa nepovažujú za plnohodnotnú náhradu čistej vody, pretože majú močopudný účinok.
Akú vodu piť?
Voda z vodovodu obsahuje veľa nečistôt, často na báze chlóru na dezinfekciu a minerálov. Napríklad uhličitan vápenatý, ktorý môže pri nahromadení viesť k problémom s obličkami. Okrem toho sa voda z vodovodu nevylučuje z tela okamžite a je menej stráviteľná, čo môže spôsobiť opuchy.
Určite venujte pozornosť zloženiu vody z fľaše a množstvu minerálnych látok v nej: ak ich nie je viac ako 500 mg na liter, vodu môžete piť každý deň aj pri ochorení obličiek. Nápoje s vysokým obsahom minerálov (1000-1500 mg na liter) sa môžu piť len na lekársky predpis.
Voda s vápnikom sa odporúča na prevenciu osteoporózy. Ak máte problémy s trávením, je lepšie piť vodu bohatú na síru. Je však kontraindikovaná pre deti a dospievajúcich, pretože sírany zasahujú do vstrebávania vápnika, a teda – do tvorby kostí. Chloridová voda reguluje činnosť čriev, žlčových ciest a pečene. Je však zakázaná pri vysokom krvnom tlaku. Voda bohatá na horčík pomáha pri zápche a strese, ale neodporúča sa pri žalúdočných problémoch.