Reklama/advertisment:
Po štyridsiatke môže mužské telo začať zlyhávať – ako však rozpoznať, že ide o poruchy súvisiace s vekom? Povieme vám, čím sa mužská menopauza odlišuje od ženskej a aké testy môžete použiť, aby ste sa na ňu pripravili.
Reklama/advertisment:
V skutočnosti nie všetci lekári súhlasia s tým, že andropauza alebo “mužská menopauza” skutočne existuje. Áno, vo vyššom veku u mužov, rovnako ako u žien, dochádza k poklesu libida a určitým zmenám vzhľadu, ale mnohí muži sú schopní reprodukcie po celý život. Napriek tomu je pre 40-ročných mužov lepšie, ak sú na niektoré momenty vopred pripravení. Alexander Lavriščev, terapeut, nám poradí, ako sa s nimi vyrovnať.
AKO SA MENÍ MUŽSKÝ ORGANIZMUS
Hladina testosterónu sa znižuje
Produkcia testosterónu sa s vekom znižuje. Dôležitá vlastnosť: pokles hladiny pohlavných hormónov u mužov nie je taký prudký ako u žien. To vedie nielen k tomu, že libido sa začne správať skromnejšie – zvyšuje sa množstvo tuku v tele. Deje sa to preto, lebo metabolizmus sa spomaľuje, je menej energie – a teda aj menej pohybovej aktivity. Môže sa tiež znížiť svalová hmota, čo tiež prispieva k nárastu hmotnosti.
Zvýšené riziko chronických ochorení
Po 40. roku života sa u mužov zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a rakoviny, čo často súvisí so zmenami hormónov. Preto sa v tomto veku pacientom odporúča vzdať sa zlozvykov a absolvovať pravidelné lekárske prehliadky.
Zhoršujú sa kognitívne schopnosti
Niektorí muži po 40. roku života venujú pozornosť tomu, že sa zhoršuje pamäť, je ťažšie robiť rýchle rozhodnutia – vo všeobecnosti kognitívne funkcie mozgu už nepracujú na plný výkon.
Neustále sa meniace nálady
Vekové zmeny ovplyvňujú aj psychiku: po 40. roku života sa muži často sťažujú na zlé nálady, podráždenosť a nedostatok motivácie. “Ničomu neverím a nič neočakávam” – muž sa zdá byť zo všetkého absolútne sklamaný a je na pokraji upadnutia do depresie.
KEDY BY MAL ČLOVEK NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA
Medzi príznaky, ktoré sú dôvodom na návštevu lekára, patria tieto:
- bolesť alebo nepríjemné pocity v hrudníku,
- dýchavičnosť,
- zvýšenie telesnej hmotnosti,
- ťažkosti s močením,
- chrapot alebo kašeľ,
- pravidelné migrény,
- zhoršené videnie,
- necitlivosť rúk a nôh,
- pocity slabosti,
- výkyvy nálad,
- únava.
Aké vyšetrenia by sa nemali vynechať
Mnohí muži zanedbávajú starostlivosť o svoje zdravie a zdráhajú sa navštíviť lekára. Po 40. roku života by ste však mali byť k takýmto veciam pozornejší – zachráni vás to pred mnohými nepríjemnými následkami:
- Je dôležité pravidelne merať krvný tlak;
- je dôležité pravidelne si kontrolovať hladinu cholesterolu a lipidový profil;
- S lekárom by ste mali prediskutovať potrebu vyšetrenia prostatického špecifického antigénu na včasné odhalenie rakoviny prostaty;
- kolonoskopiu každých 10 rokov na včasné odhalenie kolorektálneho karcinómu a test stolice FOB-Gold na skrytú krv každý rok;
- Raz ročne by ste mali absolvovať aj preventívnu prehliadku u dermatológa, aby skontroloval všetky podozrivé znamienka a bradavice;
- Každoročne sa oplatí absolvovať aj testy na hladinu cukru v krvi, aby sa zistila cukrovka alebo prediabetes;
- Raz ročne sa odporúča vyšetrenie zraku a sluchu.