Reklama/advertisment:
Zápal na ramenách a chrbte – problém, s ktorým sa niekedy stretávajú aj tí, ktorí sa môžu pochváliť dokonalou pleťou tváre. Povieme vám, čo môže byť príčinou týchto ťažkostí a ako si s nimi poradiť.
PREČO VZNIKÁ AKNÉ
Reklama/advertisment:
Keď hovoríme o zápale na pokožke, je potrebné pochopiť, s čím presne máme do činenia. Ak hovoríme o akné, teda o chronickom kožnom ochorení, posúdiť jeho priebeh a faktory, ktoré ho ovplyvňujú, ako aj vytvoriť schému systémovej liečby je vždy lepšie v ordinácii kozmetológa – a s lekárskym vzdelaním.
Ale zďaleka nie vždy je príčinou ochorenia a v prípade, že – ak máme do činenia s miernym stupňom akné – môžete situáciu zmierniť sami.
Za vznik zápalu môžu najčastejšie baktérie, ktoré s nami niekedy pokojne a niekedy nie až tak pokojne koexistujú na povrchu našej pokožky. V prípadoch, keď nie najpriateľskejšie z nich vytvárajú pohodlné podmienky pre život a rozmnožovanie, dostávame pupienky, podráždenia, svrbenie a iné nepríjemné javy. Nedostatočné čistenie pokožky, potenie, sklon dotýkať sa pokožky špinavými rukami a česať ju – to všetko sa len ľahko stáva dôvodom vzniku zápalu.
AKO SA ZBAVIŤ ZÁPALU
Očistite pokožku tela
Je žiaduce čistiť si pokožku denne, ale na tento účel by ste mali voliť jemné prípravky – suchá pokožka, ktorej vodno-lipidová ochranná vrstva je porušená, sa ľahko stáva terčom pre nežiaduce mikroorganizmy.
Sprchovacie prípravky vyberajte s rozumom
Tým, ktorí trpia akné, odborníci radia vyhnúť sa produktom na báze oleja v prospech jemných gélov. Ak obsahujú antibakteriálne zložky – zinok, kyselinu salicylovú, síru, drevené uhlie, rozmarín a tea tree oleje – tým lepšie.
Často je príčina vzniku pupienkov celkom banálna – mnohí ľudia si dôkladne nezmyjú kondicionéry a masky na vlasy, ktoré na pokožke zanechávajú nánosy zmäkčujúcich látok, silikónov a ďalších zložiek. Sú dobré pre vlasy, ale nie pre epidermu. Preto by ste si mali poriadne zmyť zvyšky z ramien, krku a chrbta alebo si umývať vlasy v predklone.
Noste oblečenie z prírodných tkanín
Potenie je problém, s ktorým nie je vždy ľahké sa vyrovnať. Niektorí ľudia ho radšej čiastočne riešia adstringentmi a mastencom, ale v prípade problematickej pokožky to môže mať opačný účinok. Odborníci radia prestať nosiť syntetické oblečenie a prejsť na veci z prírodných tkanín: bavlna, bavlna, ľan a pod.
Používajte špeciálne pleťové vody
Okrem toho si ráno po sprche môžete pokožku zľahka postriekať antibakteriálnou pleťovou vodou bez alkoholu, na čo môže byť vhodný aj chlórhexidín. Hlavné je, aby toto opatrenie nebolo trvalé, ale dočasné – na obdobie špeciálnej vzbury zápalu.
Exfoliácia pokožky
Rovnako ako v prípade tváre, aj pokožku tela treba pravidelne exfoliovať – pomáha to zbaviť sa odumretých rohových buniek, ktoré sa v zmesi s potom, kožným mazom a nečistotami stávajú živnou pôdou pre baktérie.
Najlepšie kyseliny na chrbát a ramená na túto úlohu sú kyselina salicylová, glykolová, mliečna, mandľová.
Posledné dve sú zároveň najľahšie – dokonca sa im hovorí „letné“ pre to, že nespôsobujú fotosenzitivitu, a preto sa môžu používať v období aktívneho slnenia.
Doma môžete používať štandardné prostriedky na kyslý peeling – masky, pleťové vody, disky napustené zložením kyseliny – a tie, ktoré sú určené na tvár. V prípade pleťovej vody nebude potrebná ani pomoc – možno ju naliať do fľaše s rozprašovačom a samostatne zalievať. Tvrdý flanel alebo peelingy však radšej odmietnite, môžu len vyvolať ešte väčší zápal.
Viesť zdravý životný štýl
Napokon, nevyvážená výživa, zlé návyky, stres a neusporiadaný denný režim, spánok a odpočinok, ako aj nedostatočná alebo nedostatočná fyzická aktivita prispievajú k ochoreniam kože – akné na tele nie je výnimkou.
Aby ste minimalizovali pravdepodobnosť ich výskytu, posilnili obranyschopnosť pokožky, lokálnu imunitu a zlepšili jej stav, budete musieť dať tieto oblasti svojho života do poriadku. Dobrou správou je, že sa tým výrazne zlepší nielen stav pokožky, ale aj celého tela a jeho majiteľa. Osvedčené!