Reklama/advertisment:
Vyhorenie postihuje mnoho ľudí a môže výrazne znížiť kvalitu života a výkonnosť. Je však celkom možné zbaviť sa tohto stavu, najmä ak poznáte svoj typ únavy.
7 TYPOV ODPOČINKU
Reklama/advertisment:
Po piatich rokoch klinickej praxe a starostlivosti o dve malé deti zažila Saundra Dalton-Smithová, autorka knihy Posvätný odpočinok, zdanlivo bežný prípad vyhorenia. Najprv si myslela, že potrebuje viac spánku, pretože to tvrdí výskum – ak sa kvalitne vyspíte, nebudete sa už cítiť unavení. Avšak bez ohľadu na počet hodín, ktoré strávila v posteli, stále zostávala vyčerpaná.
Vtedy si uvedomila, že spánok neznamená odpočinok. Po absolvovaní rôznych vyšetrení, ktoré zistili, že s ňou nie je nič zdravotne v poriadku, začala Dalton-Smithová premýšľať o iných dôvodoch, prečo môžu byť ľudia vyčerpaní. Vtedy sa zrodil jej revolučný rámec 7 typov odpočinku.
Aby ste sa cítili oddýchnutí, musíte si doplniť energiu na miestach, kde je jej nedostatok. Dalton-Smith určil, že existuje sedem typov odpočinku, ktoré každý potrebuje, aby sa cítil čo najviac nabitý energiou:
- fyzický,
- duševný,
- zmyslový,
- kreatívny,
- emocionálny,
- sociálne,
- duchovné.
DEFINÍCIA ÚNAVY
Dalton-Smith v prvom rade odporúča začať s všímavosťou. Tá začína prijatím faktu, že môžete byť unavení z úplne iných dôvodov. Väčšina ľudí sa nezamýšľa nad tým, že sú napríklad kreatívne alebo sociálne vyčerpaní.
Dalton-Smith potom navrhuje analyzovať, ako počas dňa vynakladáte energiu – v práci aj v každodennom živote – a zamyslieť sa nad tým, kde sa nezotavujete. Ak zistíte, že potrebujete odpočinok vo všetkých siedmich kategóriách, Dalton-Smith navrhuje začať s oblasťou najväčšieho deficitu. Keď si úprimne odpoviete na otázku, kde míňate najviac energie, budete môcť ľahko prísť na spôsob, ako túto oblasť doplniť.
VYPRACUJTE SI OSOBNÚ STRATÉGIU ODPOČINKU
Najužitočnejšia stratégia odpočinku je taká, ktorú môžete ľahko začleniť do svojho každodenného života. Každý typ odpočinku má súbor vhodných regeneračných postupov, ktoré sú jedinečné pre jednotlivca a typ prostredia, v ktorom sa nachádza.
Napríklad zamestnanec, ktorý pracuje v otvorenej kancelárii, môže vynaložiť veľa zmyslovej energie na to, aby odizoloval hluk z okolia. Mozog aktívne pracuje na filtrovaní cudzích zvukov. A ak to človek robí osem hodín denne, je pravdepodobné, že pociťuje niektoré z príznakov zmyslového preťaženia – podráždenie a nadmerné vzrušenie. V takom prípade Dalton-Smith odporúča používať slúchadlá s potlačením hluku.
Ľuďom, ktorí počas dňa využívajú veľa tvorivej a mentálnej energie, Dalton-Smith navrhuje venovať sa praktikám mindfulness. Venujte sa napríklad chôdzi, behu, joge alebo meditácii.
Väčšinu vodcovských schopností možno optimalizovať prostredníctvom rôznych regeneračných praktík. Napríklad komunikácia s ľuďmi sa stáva lepšou, keď sú do života zakomponované praktiky emocionálnej a sociálnej rekreácie. A schopnosť myslieť neštandardne a priniesť niečo nové sa zlepšuje so zvýšením kvality tvorivého oddychu. Celkový stav bdelosti a pocit vlastnej hodnoty je spôsobený fyzickým odpočinkom. Preto si na základe svojich potrieb môžete vytvoriť systém zotavenia, ktorý sa dá ľahko zaviesť a pravidelne používať.