Reklama/advertisment:
Jeseň a zima sú obdobím bolesti hrdla. Tradičné metódy liečby “babskými spôsobmi” neprinášajú želanú úľavu a spôsobujú ešte väčšie podráždenie. V tomto článku si povieme o tom, ako liečiť, ale nie presušiť a zmäkčiť hrdlo, keď je boľavé a škriabe.
MED A DŽEM – KANDIDÁTI NA VYLÚČENIE
Reklama/advertisment:
Pri bolestiach hrdla by ste sa mali vzdať sladkostí: žuvačiek, cukríkov a iných výrobkov, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru (vrátane prírodného cukru). Faktom je, že glukóza usadením na stenách hrtana vytvára priaznivé prostredie pre život a rozmnožovanie baktérií.
V dôsledku toho cukor nevyhladzuje, ale dráždi zapálenú sliznicu a mikrotrhlinami na hrtane a vôbec spomaľuje proces zotavenia. Preto med, džem, čaj s cukrom nie sú najlepšími pomocníkmi pri liečbe hrdla.
CITRÓN A ZÁZVOR – NEJEDNOZNAČNÝ PÁR
Citrón a zázvor je obľúbená ľudová kombinácia, s ktorou treba zaobchádzať opatrne. Na jednej strane sa predpokladá, že vitamín C obsiahnutý v citróne a antioxidačné vlastnosti zázvoru posilňujú imunitný systém a podporujú rýchle zotavenie. Okrem toho niektorí ľudia zistili, že zázvor pomáha upokojiť bolesti hrdla, zmierniť upchatie nosa a zvýšiť potenie, čo znižuje vysokú horúčku.
Na druhej strane, kyselina citrónová môže bolesť hrdla zhoršiť a zázvor môže spôsobiť intenzívnejší kašeľ. Tiež nesmieme zabúdať, že zázvor je kontraindikovaný pri ochoreniach tráviaceho traktu a pečene v akútnom období, krvácaní, kardiovaskulárnych a iných ochoreniach. Pred zaradením tejto dvojice do svojho liečebného jedálnička je vhodné zvážiť všetky pre a proti.
PITIE – VHODNÉ A NEVHODNÉ
Často pri bolestiach a zápaloch hrdla pijeme to, čo sme pili v detstve, bez toho, aby sme sa zamysleli nad užitočnosťou takýchto ľudovo-rodinných metód liečby. Pritom používanie mnohých “tradičných” nápojov sa neodporúča.
Takže mlieko pre svoj vysoký obsah tuku vytvára na stenách hltana film, ktorý bráni obnove hrdla, a horúce pitie páli, čo spôsobuje ešte väčší zápal. Kyselina obsiahnutá v džúsoch dráždi sliznicu, zatiaľ čo kofeín a alkohol ju vysušujú.
Súčasné odporúčania zahŕňajú teplú vodu a zásadité pitie. Prírodná minerálna alkalická voda s vysokou hodnotou pH vytvára špeciálne prostredie nepriaznivé pre baktérie.
LIEKY – OPATRNE S ANTIBIOTIKAMI
S antibiotikami treba zaobchádzať opatrne a nemali by sa používať bez lekárskeho predpisu. Iba lekár dokáže identifikovať pôvodcov ochorenia (môžu to byť vírusy, proti ktorým sú antibiotiká bezmocné) a v prípade potreby antibiotika zvoliť vhodnú dávku lieku.
Pri samoliečbe sa môžu používať tablety a spreje proti bolesti hrdla. Majú analgetické a protizápalové účinky. Okrem toho, keď cmúľame pastilky proti bolesti, produkujú sa sliny, ktoré zmäkčujú suché hrdlo. A, samozrejme, hovoríme tu o rôznych antiseptikách, a to vo forme tabliet na žuvanie aj vo forme hotových roztokov na kloktanie hrdla.
ÉTERICKÉ OLEJE – INHALÁCIA A KLOKTANIE
Esenciálne oleje z čajovníka, eukalyptu, šalvie a tymiánu obsahujú látky, ktoré ničia baktérie a choroboplodné zárodky, a tým zmierňujú zápal pri bolestiach hrdla. Eukalyptový, čajovníkový a borievkový olej pomáhajú vylučovať hlieny, zvlhčujú sliznice a upokojujú kašeľ. Mentolový olej pomáha pri upchatí nosa. Hrdlo si môžete kloktať rozpustením éterických olejov vo vode, robiť teplé alebo studené inhalácie.
VYHRIEVACIA PODLOŽKA A ZVLHČOVAČ VZDUCHU UDRŽIAVAJÚ SPÁNOK
Ak máte bolesti a bolesti hrdla, teplo vám môže pomôcť zaspať. Okolo hrdla si omotajte šatku, položte si naň teplý uterák alebo malú vyhrievaciu podložku – teplo zvýši prietok krvi a pomôže zmierniť bolesť. Zvlhčovač vzduchu je ďalšou nočnou pomôckou, ktorá pomáha upokojiť podráždené hrdlo a zmierniť nepríjemné príznaky.
NA LIEČBU A ZABRÁNENIE VYSÚŠANIU HRDLA SA DRŽTE NASLEDUJÚCICH TIPOV:
- Pite teplú vodu a zásadité nápoje.
- Používajte pastilky a spreje na bolesť hrdla.
- Používajte suché teplo na oblasť hrdla, na pokojný spánok používajte zvlhčovač vzduchu.
- Citrón, zázvor a éterické oleje používajte opatrne.
- Neužívajte antibiotiká bez lekárskeho predpisu.
- Vyhýbajte sa sladkostiam, kofeínu a alkoholu, mlieku, horúcim nápojom a šťavám.