Reklama/advertisment:
“Hruška”, “jablko”, “presýpacie hodiny” – typy postavy sú ženám skutočne dané od narodenia. Ak však neustále bojujete s nadbytočnými usadeninami v páse alebo na bokoch – má zmysel skontrolovať si svoj zdravotný stav.
Reklama/advertisment:
Keď je naša váha ďaleko od želanej, môžeme sa obviňovať z toho, že máme chuť na sladké, alebo nájsť vysvetlenie: “je to našou konštitúciou”, “máme široké kosti”, “je to nešťastný typ postavy”, “vek”. V skutočnosti čísla na váhe môžu naznačovať nielen to, že ste pribrali, ale aj problémy s hormonálnym pozadím.
Endokrinologička Dilyara Lebedeva upozorňuje, že dnes sa ženy stretávajú, aj keď nie často, s veľmi skorým nástupom menopauzy: v 35 a dokonca v 30 rokoch. Na vine sú problémy s hormonálnym pozadím, ktoré sa dlho ignorujú. A tie, dodáva lekárka, vznikajú z kombinácie príčin: nezdravý životný štýl, stres, nepriaznivé podmienky prostredia.
Hlavným odporúčaním je sledovať príznaky hormonálnej nerovnováhy. Niekedy ju indikuje určitý typ ukladania telesného tuku – overte si, ktorý máte.
TVAR JABLKA
Skutočne sa stáva, že žena má od narodenia úzke ramená a hrudník, široký pás a “strmé” boky. Často sa všetky kilogramy navyše nachádzajú v oblasti brucha a na bokoch, zatiaľ čo nohy a ruky vyzerajú tenké.
Niekedy však tento typ ukladania tuku poukazuje na nadbytok inzulínu. Ide o hormón, ktorý produkuje pankreas a je zodpovedný za to, aby sa glukóza dostala z krvi do orgánov, ktoré ju potrebujú na energiu – do svalov a pečene.
TVÁR V TVARE MESIACA A STRIE
Aj v tomto prípade je samozrejme možné narodiť sa s okrúhlou tvárou. U ľudí so zvýšenou hladinou kortizolu sa však tvar tváre ešte viac zaokrúhľuje a nadobúda tvar mesiaca.
Trup môže byť mohutný a za ramenami sa môže objaviť takzvaný “byvolí hrb” – ide o takzvaný dorzokrčný tukový vankúšik na zadnej strane krku medzi lopatkami. Ruky a nohy zostanú ako predtým, ale na tele si môžete všimnúť bordové strie.
Lekár upozorňuje, že ľudia s týmto typom postavy majú pravdepodobne veľmi aktívnu produkciu stresového hormónu kortizolu v kôre nadobličiek – a môžu byť potrebné lieky.
TVAR HRUŠKY
Ak si všimnete, že sa vám v oblasti stehien a zadku hromadia kilá navyše, možno máte nerovnováhu estrogénu a progesterónu, ženských pohlavných hormónov.
Pripomíname, že estrogény regulujú aj rast endometria v maternici, pevnosť kostí, udržiavajú normálnu hladinu cholesterolu a riadia ženský cyklus. Progesterón je zase zodpovedný za reprodukčný systém ako celok, zdravie mliečnych žliaz, kontroluje hladinu cukru v krvi a krvný tlak.
HMOTNOSŤ SA ZVYŠUJE ROVNOMERNE
Predpokladajme, že kilá navyše sa neukladajú na určitých miestach, ale rovnomerne – jednoducho si všimnete, že ste plnší, hoci sa vo vašom živote nič nezmenilo, fyzická aktivita a strava zostali približne rovnaké.
Je celkom možné, že máte nedostatok hormónov štítnej žľazy – trijódtyronínu a tetrajódtyronínu, ktoré regulujú metabolické procesy. V tomto prípade je dôležité okamžite navštíviť endokrinológa.