Reklama/advertisment:
Pre staršieho príbuzného môže byť zabúdanie príznakom veku a zároveň prvým príznakom choroby. Ako môžete zistiť, či je situácia vážna?
Reklama/advertisment:
Mnohí z nás sa stretávajú s rodičmi a starými rodičmi, aj keď žijú v tom istom meste, väčšinou na dovolenkách. Keď sa stretneme po dlhom odlúčení, sme niekedy prekvapení, aký je čas neúprosný. A spolu s ďalšími príznakmi starnutia príbuzných si môžeme všimnúť ich roztržitosť.
Je to len jav súvisiaci s vekom alebo príznak Alzheimerovej choroby? Alebo možno iná porucha pamäti? Niekedy sa na toto zabúdanie pozeráme so zdesením a premýšľame, či nie je čas navštíviť lekára.
Andrew Budson, profesor neurológie na Bostonskej univerzite a prednášajúci na Harvard Medical School, zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje zložité procesy, ktoré prebiehajú v mozgu. Pre tých, ktorých znepokojujú zmeny pamäti u starších príbuzných, pripravil “cheat sheet”.
NORMÁLNE STARNUTIE MOZGU
Ako vysvetľuje Dr. Badson, pamäť je ako kartotéka. Úradník prináša informácie z vonkajšieho sveta, ukladá ich do kartotéky a potom ich v prípade potreby vyhľadá. Naše čelné laloky fungujú ako úradník a hipokampus ako “kartotéka”.
V staršom veku už čelné laloky nefungujú tak dobre ako v mladosti
Hoci túto skutočnosť žiadny vedec nespochybňuje, existujú rôzne teórie o tom, prečo je to tak. Môže to byť spôsobené nahromadením drobných mŕtvic v bielej hmote a vodivých dráhach do a z čelných lalokov. Alebo to môže byť tým, že samotné neuróny v čelnej kôre sa vekom zhoršujú. Alebo ide o prirodzenú fyziologickú zmenu.
Nech už je dôvod akýkoľvek, keď čelné laloky starnú, “pracovník s prípadmi” dosahuje horšie výsledky ako v mladosti.
Zmeny
- Aby si človek zapamätal informácie, musí ich opakovať.
- Osvojenie si informácií môže trvať dlhšie.
- Na obnovenie informácií môže byť potrebná nápoveda.
Je dôležité poznamenať, že pri normálnom starnutí, ak už bola informácia prijatá a osvojená, môže byť znovu vyvolaná – len si teraz môže vyžadovať čas a podnet.
ČERVENÉ FAGY
Pri Alzheimerovej chorobe a niektorých ďalších ochoreniach je hipokampus, “kartotéka”, poškodený a nakoniec sa zničí. “Predstavte si, že otvoríte zásuvku na spisy a na jej dne nájdete veľkú dieru,” vysvetľuje doktor Budson. – Teraz si predstavte prácu jemného, efektívneho archivára, ktorý vyberá informácie z vonkajšieho sveta a ukladá ich do tejto skrinky… tak, aby navždy zmizli v tejto diere.
V takomto prípade sa informácie nedajú obnoviť, aj keď sa počas učenia opakovali, aj keď existovali náznaky a dostatok času na ich vyvolanie. Keď nastane táto situácia, nazývame ju rýchle zabúdanie”.
Rýchle zabúdanie je vždy abnormálne, je znakom toho, že s pamäťou nie je niečo v poriadku.
Je dôležité pochopiť, že nemusí ísť o prejav Alzheimerovej choroby. Môže byť spôsobená rôznymi príčinami, vrátane jednoduchých vecí, ako je vedľajší účinok liekov, nedostatok vitamínov alebo ochorenie štítnej žľazy. V každom prípade však stojí za našu pozornosť.
Príznaky
Rýchle zabúdanie je sprevádzané viacerými prejavmi.
Pacient sa napríklad:
- opakuje svoje otázky a príbehy,
- zabúda na dôležité stretnutia,
- necháva potenciálne nebezpečné alebo cenné predmety bez dozoru.
- Častejšie stráca veci,
- má ťažkosti s plánovaním a organizovaním,
- má ťažkosti s porozumením jednoduchých slov,
- môže sa stratiť aj na známych trasách.
ŠPECIFICKÉ SITUÁCIE
Dr. Badson navrhuje na ilustráciu uviesť niekoľko príkladov situácií, v ktorých sa môžu ocitnúť naši starší príbuzní.
- Mama išla kúpiť potraviny, ale zabudla, prečo išla von
Nič nekúpila a vráti sa bez toho, aby si spomenula, prečo išla von. Môže to byť normálny prejav veku – ak bola mama roztržitá, stretla niekoho známeho, rozprávala sa a zabudla, čo presne chcela kúpiť. Ak si však vôbec nepamätá, prečo išla von, a vráti sa bez nákupu, je to dôvod na znepokojenie. - Dedko si musí trikrát zopakovať pokyny, aby si ich zapamätal.
Opakovanie informácií je užitočné na ich zapamätanie v každom veku. Keď sa ju však učíme, rýchle zabúdanie je znepokojujúcim znakom. - Strýko si nedokáže spomenúť na názov kaviarne, kým mu ho nepripomenieme
Ťažkosti so zapamätaním si mien ľudí a miest môžu byť variantom normy a s pribúdajúcim vekom sú čoraz častejšie. Keď však človek od nás počuje nejaké meno, musí ho rozpoznať. - Stará mama sa pýta tú istú otázku niekoľkokrát za hodinu
Takéto opakovanie je alarmujúcim signálom. Predtým si teta dokázala udržať prehľad o svojich veciach, ale teraz každé ráno 20 minút hľadá tú či onú vec. Zvýšenie tohto javu môže byť znakom rýchleho zabúdania a tiež si zaslúži našu pozornosť. - Otec už nie je schopný vykonávať jednoduché opravy v domácnosti ako predtým.
Kvôli problémom s myslením a pamäťou už nie je schopný vykonávať domáce činnosti, ktoré pokojne robil celý svoj dospelý život. Aj to môže signalizovať problém.
ZÁVER
Niekedy je to práve čas medzi stretnutiami, ktorý dieťaťu umožní pozrieť sa na situáciu novými očami a zhodnotiť dynamiku. Stanovenie diagnózy je úlohou lekárov, ale príbuzní a blízki môžu byť k sebe pozorní a všimnúť si, kedy starší človek potrebuje pomoc a je čas navštíviť odborníka.