Reklama/advertisment:
Kastrácia uľahčuje život majiteľom aj domácim zvieratám a poskytuje psovi pokoj a zároveň zabraňuje vzniku rôznych ochorení, od pyometry až po nádory vaječníkov alebo maternice. Nie všetci majitelia domácich zvierat sa rozhodnú pre tento krok, ale ak máte chuť zveriť svojho psa veterinárom a nechať ho vykastrovať, pozrime sa na to, ako sa o neho starať.
4 tipy, ako sa starať o svojho domáceho miláčika po zákroku
Reklama/advertisment:
Vhodný čas na operáciu je od 4 – 5 mesiacov do 6 – 7 rokov. Operovať šteňatá je nebezpečné a anestézia sa u starších psov zle znáša. Zviera bude v anestézii 12-24 hodín, potom bude potrebovať ďalšiu starostlivosť:
- Sledovanie výživy a pohody. Typickým príznakom anestézie je inkontinencia, takže vaše zviera bude potrebovať špeciálnu plienku, ktorú je potrebné pravidelne meniť.
- Špeciálny obojok. Ten zabráni psovi, aby si olizoval alebo hrýzol stehy. Uistite sa, že sa ho váš pes nepokúša strhnúť, a odvráťte jeho pozornosť od takejto činnosti.
- Skontrolujte stehy. Niekoľkokrát denne by sa mali čistiť antiseptickým prostriedkom, aby sa urýchlil proces hojenia. Ak stehy krvácajú alebo vykazujú známky zmeny farby, mali by ste svojho miláčika čo najskôr vziať k veterinárovi.
- Kontrola teploty. Ak sa mu zvýši teplota (37-39 stupňov, v závislosti od plemena), mal by byť vyšetrený.
Chuť do jedla sa u psov prebúdza 1-2 dni po operácii. Hladovanie dlhšie ako tri dni je nebezpečným znakom, najmä ak sa pes stane letargickým a nehybným.
Po prebudení psa možno pozorovať nasledujúce stavy:
- Slabosť. Zviera sotva chodí, vyzerá zvláštne a ťažko reaguje na povely
- Agresivita. Pes nemusí spoznať majiteľa, môže sa schovať pod posteľ a panikáriť.
Oba tieto stavy sú pre zviera po vážnej operácii normálne a netreba sa ich obávať. Ak chce byť s vami, alebo ak je radšej sám, nerušte ho. Svoje zviera môžete vziať na prechádzku, ale mali by ste si dať pozor, aby ste išli po schodoch a vyhli sa aktívnej hre.

Kedy by ste mali čo najskôr zavolať veterinára?
Ak vidíte zjavné príznaky, že váš pes môže byť chorý, navštívte veterinára a nepokúšajte sa ho liečiť sami. Medzi tieto príznaky patrí napr:
- Výskyt hnisu v oblasti švu
- Sipot a stonanie, nepravidelné dýchanie
- Dlhší spánok (viac ako 20 hodín) alebo to, že sa pes 24 hodín po operácii neprebudí
- Žalúdočné ťažkosti sprevádzané hnačkou alebo zvracaním
- Silný tras, ktorý trvá viac ako hodinu a prechádza do kŕčov
Svoje zviera by ste nemali kŕmiť násilím a ak odmieta vodu, len mu zvlhčite jazyk. Prvý týždeň po operácii odporúčame kŕmiť zviera ľahkou stravou – postačia polievky, kaše, tekuté kaše a konzervy. Ak chcete zorganizovať jeho výživu, kúpte si krmivo pre psa v internetovom obchode a nájdete výrobky, ktoré sú vhodné pre psov po kastrácii. Porcie by sa mali znížiť najlepšie o 20 %.
Psy sa rehabilitujú do 2 týždňov po kastrácii:
- bolesť zmizne
- steh sa hojí: je suchý, začervenanie a opuch miznú
- správanie psa sa vráti do normálu
Proces rehabilitácie však závisí od plemena, veku a zdravotného stavu, preto sa pýtajte svojho veterinára a zostaňte v kontakte.
Zdroj: https://zoogid.by/