Reklama/advertisment:
Ak ste si mysleli, že ste sa v noci dobre vyspali, nezáleží na tom, či ste sa naozaj vyspali. A tu je dôvod!
Reklama/advertisment:
To, čo si ľudia myslia a cítia o svojom spánku, má oveľa väčší vplyv na ich náladu a pohodu, ako to, aká bola kvalita ich spánku v skutočnosti. K tomuto záveru dospeli psychológovia z Univerzity vo Warwicku (Veľká Británia), ktorých článok bol uverejnený v časopise Emotion.
Počas dvoch týždňov si 109 študentov vo veku 18 – 22 rokov viedlo na žiadosť výskumníkov spánkové denníky, do ktorých si každé ráno zapisovali údaje o predchádzajúcej noci:
- kedy sa cítili ospalí,
- kedy išli spať,
- ako dlho trvalo, kým zaspali
- v akom čase sa zobudili,
- v akom čase vstali z postele,
- aká bola podľa nich kvalita ich spánku.
Vedci zároveň získali reálne informácie o kvalite spánku účastníkov pomocou náramkov – aktigrafov, ktoré mali študenti počas celej štúdie na zápästí.
Počas každého nasledujúceho dňa sa účastníci päťkrát opýtali na ich náladu, pozitívne a negatívne emócie a celkovú spokojnosť so životom. Na konci dvojtýždňového obdobia psychológovia porovnali údaje z aktigrafov s osobnými dojmami účastníkov o ich spánku, nálade a pohode.
Ukázalo sa, že skutočná kvalita spánku nemá nič spoločné s psychickou pohodou nasledujúci deň.
Relevantné sú len subjektívne dojmy z priebehu noci. Ak si napríklad účastník myslel, že sa v tú noc vyspal lepšie ako zvyčajne, na druhý deň ráno bol veselší, energickejší a šťastnejší, aj keď kvalita jeho spánku v skutočnosti bola veľmi dobrá.
Výskumníci sa teda domnievajú, že namiesto toho, aby ste svojmu spánku venovali prílišnú pozornosť, robili si s ním starosti a trápili sa, je lepšie si oddýchnuť. Ak ste mali pocit, že ste sa v noci dobre vyspali, tak ste sa vyspali.