Reklama/advertisment:
Čistý kofeín môže len čiastočne kopírovať povzbudzujúci účinok šálky kávy, ktorá nás prebudí, dodá nám energiu a rozjasní naše myšlienky. Táto látka ovplyvňuje len oblasti mozgu zodpovedné za bdelosť, zatiaľ čo oblasti spojené s pamäťou a inými kognitívnymi funkciami zrejme ovplyvňujú niektoré ďalšie látky prítomné v nápoji.
ŠTÚDIA
Reklama/advertisment:
Štúdia portugalských vedcov, ktorej článok bol publikovaný v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience, zahŕňala 47 ľudí, ktorí pili aspoň jednu šálku kávy denne po mnoho rokov. Boli požiadaní, aby sa zdržali konzumácie jedál a nápojov obsahujúcich kofeín aspoň tri hodiny.
Potom boli účastníci dvakrát vyšetrení na mozgovú aktivitu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie – raz pred a druhýkrát pol hodiny po tom, ako si buď vzali kapsulu s čistým kofeínom, ktorá objemovo zodpovedá jednej štandardnej šálke kávy, alebo jednoducho vypili šálku.
VÝSLEDOK
Keď vedci analyzovali výsledky skenovania, boli prekvapení. Očakávali, že kofeín aj káva budú v rovnakej miere aktivovať oblasti mozgu zodpovedné za pamäť, kognitívne funkcie, pozornosť a bdelosť. Ukázalo sa však, že to nie je celkom tak.
ZÁVER
Kofeín aj káva skutočne pomáhajú rozveseliť sa, t. j. prejsť z ospalého, ospalého stavu do stavu aktívneho. Káva však na rozdiel od kofeínu ovplyvňuje aj časti mozgu zodpovedné za pracovnú pamäť, kognitívnu kontrolu a cieľavedomé správanie.
Inými slovami, ak sa chcete nielen povzbudiť, ale aj byť pripravení riešiť problémy a plniť úlohy, ktoré máte pred sebou, je lepšie vypiť šálku obyčajnej kávy ako nápoj s kofeínom.