Reklama/advertisment:
Je možné, že zubná cysta je spôsobená psychosomatikou? Môže byť zápach z úst vysvetlený pocitom viny, nevôľou alebo silným stresom? Nie sú to nadnesené otázky: s popularizáciou psychosomatiky ako vedy sme nadobudli tendenciu hľadať psychologické korene vo všetkých ochoreniach – najmä v zubných a ústnych ochoreniach všeobecne. Zistime, kedy sa poradiť so zubárom a kedy so psychológom.
ZUBNÝ KAZ A KRVÁCANIE ĎASIEN
Reklama/advertisment:
Z pohľadu stomatológie je hlavnou príčinou zubného kazu so všetkými jeho dôsledkami v podobe pulpitídy a parodontitídy nedostatočná ústna hygiena. Je to spôsobené tým, že mäkký zubný povlak, ktorý sa počas dňa usadzuje na povrchu zubov, je živnou pôdou pre baktérie.
Patogénne mikroorganizmy v procese života uvoľňujú kyseliny, ktoré robia sklovinu citlivejšou a zraniteľnejšou. A toxíny uvoľňované tými istými baktériami majú škodlivý účinok na ďasná, čo vedie k ich krvácaniu, bolestivým pocitom a v prípade neliečenia ochorenia k vzniku zápachu z úst. Preto keď človek trpí zubným kazom, mal by v prvom rade ísť nie k psychológovi, ale k zubnému lekárovi, nie povedať afirmácie, ale podstúpiť urgentnú terapeutickú liečbu – aj keď ide o počiatočné štádium ochorenia.
Spojitosť medzi fyzickými a psychickými príčinami vzniku zubného kazu sa však predsa len dá identifikovať
Keďže sa nachádzajú v stresovej situácii a nestabilnom psychickom stave, mnohí ľudia “jedia” negatívne emócie s veľkým množstvom jedla. Pri absencii dôkladnej hygieny počas dňa zostávajú medzi zubami čiastočky potravy, ktoré tiež živia baktérie, čím sa zvyšuje riziko vzniku zubného kazu a krvácania ďasien.
Ak chcete predchádzať zubnému kazu doma, je dôležité dodržiavať jedno pravidlo – dobre si čistiť zuby. Naučiť sa, ako to robiť správne a správne, je dnes veľmi jednoduché – na internete existuje množstvo vzdelávacích videí, lekcií o hygiene a dokonca aj online kurzov. A, samozrejme, používajte zubnú kefku, po každom jedle zubnú niť, vyplachujte si ústa čistou vodou a používajte irigátor.
AKÝ ZÁPACH Z ÚST SIGNALIZUJE ZLÝ ZÁPACH ZUBOV V PSYCHOSOMATIKE
Ako sme už uviedli, prvou a najdôležitejšou príčinou zápachu z úst, teda zápachu z úst, sú ochorenia ústnej dutiny, pokazené zuby a zápaly ďasien. Okrem toho môžu byť príčinou ochorenia ORL orgánov, gastrointestinálneho traktu, ako aj konzumácia potravín, ktoré majú silný zápach, ako je cibuľa a cesnak.
V niektorých prípadoch sa však zápach z úst vyvinie v dôsledku zlozvykov – nadmerného požívania alkoholu a tabaku, čo je charakteristické pre ľudí, ktorí majú psychické traumy alebo sú v depresívnom stave. Preto ak máte podozrenie, že príčina zápachu z úst spočíva v prítomnosti závislostí, určite vyhľadajte kvalifikovanú pomoc a podporu psychológa. A, samozrejme, navštívte zubára – profesionálna ústna hygiena môže situáciu výrazne zlepšiť.
OPOTREBOVANIE ZUBNEJ SKLOVINY
Hlavnou príčinou opotrebovania zubnej skloviny sú abnormality skusu. Keď čeľuste nie sú správne nastavené, žuvacie zaťaženie zubov nie je rovnomerne rozložené a v miestach, kde sú zuby v neustálom kontakte, dochádza k strate skloviny. A u niektorých ľudí môže absencia žuvacích zubov spôsobiť silné opotrebovanie predných zubov, ktoré nie sú určené na žuvanie potravy. Na vyriešenie tohto problému by ste mali navštíviť ortodonta alebo ortopéda.
Ak je zubná sklovina opotrebovaná v dôsledku bruxizmu – nedobrovoľného škrípania zubami počas spánku – je potrebné k riešeniu problému pristupovať komplexne. Bruxizmus možno pozorovať u detí v období zmeny “mliečneho” skusu na trvalý, ako aj u pacientov trpiacich helmintózou, ale často sú takéto problémy so zubami psychosomatické. Nevyslovené myšlienky a nezdieľané emócie nedovoľujú ľuďom v noci odpočívať a relaxovať, čo spôsobuje svalové napätie – v dôsledku toho sa čeľuste zatvárajú, človek si brúsi zuby a sklovina sa poškodzuje. Preto je v takýchto prípadoch vhodné vyhľadať pomoc hneď dvoch odborníkov – zubára aj psychológa.
ZDRAVÉ ZUBY ŠKRÍPU: PSYCHOSOMATIKA
Ak človeku skomolia a dokonca ho bolia úplne zdravé zuby, čo potvrdilo zubné vyšetrenie, odporúča sa poradiť sa s psychológom. V niektorých prípadoch bolestivé pocity v ústach vznikajú na emocionálnej úrovni kvôli existujúcim problémom rodinného charakteru, ako aj kvôli nevyjadreným emóciám, ako je strach alebo hnev, neschopnosť chrániť osobné hranice, nadmerná zdržanlivosť a podceňovanie. V takomto prípade pomôže zvládnuť ochorenie len skúsený psychológ.
Pamätajte, že pred skúmaním psychosomatických príznakov ochorenia je potrebné vylúčiť jeho zdravotnú zložku. A najlepším spôsobom prevencie zubných ochorení sú pravidelné prehliadky u odborníka – na konzultáciu k zubnému lekárovi by ste mali prísť každých šesť mesiacov.