Reklama/advertisment:
Demencia, ktorá nám môže vziať naše „ja“, nás desí. Najmä preto, že na ňu zatiaľ neexistuje účinná liečba a cítime sa pri nej bezmocní. Dá sa jej však predísť. Výskum ukazuje, že existujú zdravé návyky, ktoré vám pomôžu udržať si jasnú myseľ.
Reklama/advertisment:
Alzheimerova choroba sa považuje za sprievodcu staroby. To však neznamená, že sme na ňu odsúdení.
„V menej ako 5 % prípadov je pôvod ochorenia genetický,“ zdôrazňuje neurológ Hervé Schneeweiss. V ostatných prípadoch sa stáva dôsledkom životného štýlu. Presnú príčinu ochorenia nepoznáme, ale sú známe faktory, ktoré znižujú jeho riziko.
- VYHÝBAJTE SA NEUROTOXÍNOM
Podľa vedcov bude o niekoľko desaťročí varené jedlo v kombinácii so sedavým spôsobom života zodpovedné za každý štvrtý prípad Alzheimerovej choroby. Čo robiť. Vyhýbajte sa potravinám so zvýrazňovačmi chuti a tým, ktoré sa pripravujú pri teplotách nad 120 °C (čipsy, hranolky, vyprážané kurčatá, raňajkové cereálie…). Tiež nekvalitným tukom a nadmernému množstvu cukru.
Štúdia na myšiach ukázala, že konzumácia rýchleho občerstvenia bohatého na nasýtené mastné kyseliny ničí synapsie hipokampálnych neurónov (zodpovedných za pamäť). Keby sme boli na mieste týchto myší, zabudli by sme slovo za každý gram takéhoto jedla.
Cukor je nepriamo zodpovedný za polovicu Alzheimerovej choroby (ktorú niektorí vedci považujú za diabetes 3. typu) v dôsledku hyperinzulinémie, ktorú spôsobuje v krvi. Nezabúdajte, že 3/4 cukru, ktorý skonzumujete, sa nachádzajú v hotových jedlách, konzervách a údeninách.
Pozor na umelé sladidlá: u ľudí starších ako 45 rokov, ktorí konzumovali jeden „light“ nápoj denne, bol výskyt Alzheimerovej choroby 2,89-krát vyšší v porovnaní s tými, ktorí pili menej ako jeden nápoj týždenne.
- JEDZTE ZDRAVO
„Strava s nízkym obsahom látok, ako sú vitamíny B6 a B12, kyselina listová, omega-3 a zinok, zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby,“ uvádza výskumníčka Perla Kaliman. Polyfenoly z ovocia a zeleniny však pomáhajú chrániť neuróny pred hromadením neurotoxických látok.
V zozname týchto supermolekúl: resveratrol z čierneho hrozna, kurkumín z kurkumy, antokyány z čučoriedok alebo polyfenoly z granátového jablka. Aj stredomorská diéta znižuje riziko Alzheimerovej choroby o 40 % a jej dodržiavanie len počas 5 rokov by zlepšilo kognitívne schopnosti o 30 %.
- UDRŽIAVAŤ FYZICKÚ AKTIVITU
Podľa štúdie odborníkov z Pittsburskej univerzity (USA), ktorí sledovali 876 ľudí starších ako 65 rokov, akákoľvek aeróbna fyzická aktivita (vytrvalostné cvičenie) strednej intenzity a trvania, ako napríklad práca v záhrade, tanec, bicyklovanie alebo plávanie, štatisticky znižuje riziko Alzheimerovej choroby o 50 %.
Vysvetlením je, že takéto cvičenie zväčšuje objem sivej hmoty vo viacerých oblastiach mozgu vrátane hipokampu. Dobrou správou je, že nikdy nie je neskoro začať a rovnaké pozitívne účinky boli pozorované u starších ľudí aj na začiatku ochorenia. Hmatateľné výsledky možno dosiahnuť už pri dvoch sedeniach týždenne, samozrejme, ak sú pravidelné.
- SPAŤ ASPOŇ 7 HODÍN
Každú noc mozog vykonáva očistný proces, ktorý pomôže predísť Alzheimerovej chorobe. Keď zaspíme, niektoré časti mozgu sú nečinné, ale gliové bunky, akési „opatrovateľky“ neurónov, sa práve dávajú do práce a odstraňujú z mozgu toxíny. Neuróny sa počas spánku akoby zmenšujú a v uvoľnenom priestore cirkuluje tekutina.
Tým sa odstraňujú amyloidné látky, ktorých hromadenie sa pozoruje pri Alzheimerovej chorobe. Dostatočný nočný spánok – aspoň 7 hodín u dospelého človeka – je dôležitý aj pre tvorbu nových neurónov, zatiaľ čo nedostatok spánku vedie k úbytku mozgovej hmoty.
Okrem množstva spánku venujme pozornosť aj jeho kvalite: existujú dôkazy, že spánková apnoe (zadržiavanie dychu) zvyšuje výskyt Alzheimerovej choroby tým, že mení ochrannú hematoencefalickú bariéru neurónov.
- UČIŤ SA NOVÉ VECI
„Šport a jedlo poskytujú fyziologické predpoklady pre tvorbu nových neurónov,“ poznamenáva neuropsychologička Frances Eustache. Aby však tieto nové neuróny pretrvali, je potrebné ich využívať. Preto je dôležité neustále sa učiť.
Vedci nedávno zistili, že u žien je menšia pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby, pretože sú vzdelanejšie. Tým, že sa učíme nové veci, trénujeme svoje myslenie a pamäť. „Samozrejme, učenie nezabraňuje Alzheimerovej chorobe, ale umožňuje dlhšie kompenzovať jej účinky,“ hovorí neurofyziologička.
Pacienti s vyšším vzdelaním dlhšie obdobie (až 10 rokov) nepociťujú výrazné následky (zhoršenie pamäti, depresie) v porovnaní s pacientmi s nízkym vzdelaním.
- STRETÁVAJTE SA S TÝMI, KTORÍ SÚ VÁM PRÍJEMNÍ
„Ešte dôležitejšie ako počet sociálnych vzťahov je spokojnosť s nimi alebo skutočnosť, že ich vnímate ako obohacujúce. To môže znížiť riziko vzniku demencie,“ ubezpečuje Frances Eustache.
Pozitívne vnímanie vzťahov zníži chorobnosť o 55 % viac ako šport alebo super diéta. „Druhá osoba nám prináša nové informácie, vďaka ktorým vidíme život v inom svetle,“ zdôrazňuje neuropsychologička.
A to je jeden z najlepších liekov proti zhoršovaniu stavu mozgu!