Reklama/advertisment:
Švajčiarsko je dobré pre každého: krásna príroda, zábava a bohatý kultúrny život lákajú turistov z celého sveta, aby si pozreli pamiatky v Ženeve. Tu vám povieme, čo všetko môžete v Ženeve vidieť.
Fontána G d’o
Reklama/advertisment:
Ženeva láka v neposlednom rade na svoje nezvyčajné pamiatky a zaujímavé miesta. Jedným z nich je aj slávna fontána G.D.O. A kto by si pomyslel, že kedysi slúžila len na údržbu mestského vodovodu? Dnes do centra Ženevy na nábreží Quai Gustave-Ador prichádzajú davy turistov, aby obdivovali 140 metrov dlhé trysky fontány, ktoré, mimochodom, môžu mať rôzne tvary. Večer je vodný obor osvetlený rôznymi farbami.
Návšteva fontány je bezplatná.

Katedrála svätého Petra
Katedrála svätého Petra je azda najobľúbenejšou náboženskou atrakciou Ženevy a zaujme predovšetkým tým, ako sa v nej organicky spájajú architektonické štýly z rôznych období. Baroko, románske obdobie, klasicizmus – skutočná encyklopédia architektúry v kameni, a to nielenže nekazí, ale dodáva katedrále jedinečnú, strohú vznešenosť.

Keď budete vo vnútri, určite si pozrite úžasne krásnu kaplnku a vyjdite na vyhliadkovú plošinu – výhľad na mesto je jednoducho fascinujúci! A po návšteve katedrály sa môžete vybrať do ruského kostola (20 minút pešo) alebo navštíviť archeologické múzeum (hneď za budovou katedrály).
Katedrála je otvorená v pracovné dni a v sobotu od 9:30 do 18:30 a v nedeľu od 12:00 do 18:30. Vo vnútri si môžete urobiť fotografie.
Adresa: Place Bourg-Saint-Pierre, 24. Vstup je bezplatný.
Ženevské múzeum umenia a histórie
Pre spestrenie vášho pobytu v Ženeve vám odporúčame navštíviť Ženevské múzeum umenia a histórie. V jeho bohatej zbierke nájdete obrazy svetoznámych umelcov, sochy, staroveké artefakty a dokonca aj hudobné nástroje a ženevské pamiatky.

Múzeum je otvorené každý deň od 11:00 do 18:00 okrem pondelka.
Dostanete sa sem autobusom (číslo 1, 3, 5, 7, 8, 36) alebo električkou číslo 12. Zastávka sa volá Saint-Antoine.
Adresa: Rue Charles-Galland 2 (vedľa katedrály sv. Petra).
Múzeum Ariana
Odporúčame vám, aby ste ho zaradili do zoznamu zaujímavých miest v Ženeve, ktoré sa oplatí preskúmať. Spoznáte tu históriu skla, keramiky a porcelánu, uvidíte nádherné ručne vyrábané figúrky a mozaiky a prehliadku môžete zakončiť oddychom v záhrade múzea alebo šálkou kávy na terase s výhľadom na mesto.

Múzeum Ariana
Múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka od 10:00 do 18:00.
Návšteva stálej expozície je bezplatná.
Adresa: Avenue de la Paix, 10. Dostanete sa sem autobusom (č. 5, 11, 18, 22) alebo električkou č. 15.
Múzeum Barbier-Muller
Toto múzeum bude v Ženeve zaujímavé pre všetkých milovníkov kuriozít. Jeho zbierka totiž obsahuje primitívne umelecké predmety takmer z celého sveta! Sú tu napríklad masky, šperky, rituálne predmety a dokonca aj zbrane z Afriky, Ázie a Oceánie. Celkovo je tu sedemtisíc exponátov – je tu teda dostatok priestoru na potulky.

Múzeum Barbier-Muller
Múzeum sa nachádza na Rue Jean-Calvin 10 a je otvorené denne od 11:00 do 17:00.
Dostanete sa sem autobusmi č. 2, 3, 6, 7, 10, 12 (na zastávku Mollard) alebo autobusom č. 36 (zastávka Hotel de Ville).
Cena lístka: 1,50 € (v prepočte na eurá): CHF, pre deti do 12 rokov zdarma.
Voltairov inštitút a múzeum
Meno Voltaire je nám všetkým známe už od školských čias, ale dom, v ktorom tento veľký spisovateľ žil, môžete navštíviť v Ženeve v rovnomennom múzeu. Nájdete tu pôsobivú zbierku zväzkov spisovateľovho diela, ako aj informácie o jeho živote a diele.
Múzeum sa nachádza v parku Delice a dostanete sa k nemu autobusom číslo 9 (vystúpte na zastávke Musee Voltaire).
Ženevská botanická záhrada
Ženevská botanická záhrada je jednou z mála svetoznámych záhrad, preto si na ňu určite vyhraďte čas (najlepšie celý deň). Okrem množstva rastlín a kvetov sa v tejto zelenej oáze nachádza aj špeciálne vybavená oddychová zóna a detské ihrisko, takže neváhajte, nakúpte si nejaké zásoby a vyrazte na piknik! Vstup je navyše bezplatný, rovnako ako všetky exkurzie.

Záhrada je otvorená v zime od 9:30 do 17:00 a v lete od 8:00 do 19:30.
Do záhrady sa dostanete autobusmi 1, 11, 25 a 28 (zastávka Jardin botanique).
Bazilika Notre Dame
Ďalší architektonický skvost, ktorý stojí za to vidieť v Ženeve. Bazilika sa v porovnaní s katedrálou svätého Petra pýši oveľa bohatším interiérom, a preto pôsobí majestátnejšie a veľkolepejšie, hoci v skutočnosti je mladšia ako jej “brat” – Notre Dame bola postavená v XIX. storočí a katedrála svätého Petra v XIII.

Bazilika Notre Dame v Ženeve
Určite by ste si mali pozrieť vitráže a sochy, ktoré zdobia interiér kostola, ako aj jeho poklad – sochu Panny Márie.
Bazilika sa nachádza na ulici Rue de Chantepoulet a vstup do nej je bezplatný (len treba dodržiavať dress code a neprísť v príliš odhaľujúcom oblečení).
Námestie Burg de Fur
Ak chcete začať spoznávať mesto od jeho historickej časti, mali by ste sa vybrať na námestie Burg de Fur v Ženeve. Podľa historikov existuje už od čias starovekého Ríma a neskôr tu bol trh s dobytkom. Dnes je Burg de Fur obľúbeným miestom stretnutí Ženevčanov a nemenej obľúbeným miestom turistov.

Place de la Bourg de Fours
Z námestia sa môžete dostať k takým historickým pamiatkam, ako je Tavelov dom, radnica, bývalý Justičný palác a mnohé ďalšie.
Kvetinové hodiny
Kto by nepoznal túto obľúbenú ženevskú pamiatku? Obrovský ciferník hodín z rôznych kvetov, ktorý sa nachádza v Parc des Anglais, je úžasný – jeho priemer je viac ako 5 metrov!

Kvetinové hodiny v Ženeve
To však nie je hlavnou črtou hodín – nielen ručičky ukazujú čas, ale aj samotné kvety! Rastliny sú tu vysadené v špeciálnom poradí, v súlade s ich biologickými hodinami, a kvitnú postupne. Preto sa oplatí prísť sem na pár hodín a na vlastné oči sa presvedčiť, ako plynie čas.
Adresa: 28, Quai du General-Guisan. Za prehliadku hodín nemusíte platiť – stačí prísť a pozerať sa.
Tavel House
Ak sa chcete na chvíľu ponoriť do života Ženevy v minulých storočiach, určite navštívte Tavelov dom v Ženeve, múzeum venované histórii mesta a jeho obyvateľom.

Dom Tavel v Ženeve
V sálach múzea (bývalej obytnej budovy) nájdete predmety domácej potreby, oblečenie, starožitné hračky, obrazy a mnoho ďalšieho, čo vám priblíži život mešťanov v minulých storočiach. A starú Ženevu si môžete zblízka pozrieť na modeli mesta, ktorý sa nachádza na najvyššom poschodí múzea.
Vstup do múzea je bezplatný.
Adresa: rue du Puits-St-Pierre, 6
Socha “Zlomená stolička”
Ženeva je známa nielen svojimi múzeami, ale aj nezvyčajnými pamiatkami a sochami, ktoré zdobia ulice mesta. Jedným z týchto “divov” je obrovská zlomená stolička na Námestí národov, oproti budove OSN.

Ženevská pozoruhodná stolička
Dvanásťmetrová drevená postava tu stojí z určitého dôvodu – bola inštalovaná na protest proti používaniu nášľapných mín a na pamiatku ľudí, ktorí nimi trpeli, preto má stolička tri nohy namiesto štyroch. Je to pripomienka pre mocných a ďalšia atrakcia pre bežných turistov.
Les Grottes
Jednou zo ženevských “kuriozít” je blok na ulici Louis Favre 23-29. Turistov láka svojou bizarnou architektúrou v štýle Gaudího a Hundertwassera. Mäkké línie, jasné farby a nečakané tvary – máte pocit, že ste sa ocitli v minulom storočí.

Les Grottes
Štvrť sa nachádza v blízkosti železničnej stanice.
Múzeum Patek Philippe
Ak ste v Ženeve, určite si nájdite čas na návštevu tohto múzea, ktoré nesie meno jedného z najznámejších výrobcov hodiniek na svete (založené v roku 1839). Dozviete sa tu nielen o histórii hodinárstva, ale budete si môcť na vlastné oči pozrieť jeho výtvory – moderné aj starodávne.
Múzeum sa nachádza na adrese Rue des Vieux-Grenadiers 7. Dostanete sa tam autobusom 1 (zastávka Ecole-de-Médecine) a električkami 12 a 15 (zastávka Plainpalais). Cena vstupenky je 10 CHF (dospelí), 7 CHF (dôchodcovia, nezamestnaní, študenti vo veku 18-25 rokov), 5 CHF (skupiny 5 a viac osôb). Deti do 18 rokov majú vstup zdarma.
Otváracie hodiny: utorok až piatok od 14:00 do 18:00, sobota od 10:00 do 18:00. V pondelok a nedeľu zatvorené.
Múzeum umenia Ďalekého východu
Malé, ale zaujímavé múzeum venované umeniu Ďalekého východu. Expozícia obsahuje umelecké predmety z Japonska a Číny: obrazy, keramiku, výšivky a mnoho ďalšieho.

Múzeum umenia Ďalekého východu
Adresa: 8, rue Munier-Romilly (zastávka Florissant autobusov 1 a 8; zastávka Eglise russe autobusu 36).
Veža Molar Tower
V Ženeve na námestí Place du Molard 2 sa nachádza ďalšia obľúbená pamiatka – Molardova veža. Oplatí sa sem prísť a pocítiť ducha stredoveku v srdci moderného mesta. A, samozrejme, obdivovať basreliéf na stene veže s alegorickou postavou Ženevy.
Veža bola postavená v 16. storočí ako súčasť pevnostného múru, ktorý tu stál dve storočia predtým.
Anglický park
Ak vás unaví prechádzka mestom a hľadanie ďalšieho múzea, odporúčame vám navštíviť Parc des Anglais, kde si po hlučných uliciach môžete oddýchnuť a obdivovať prírodu. Park sa nachádza vedľa Ženevského jazera a fontány Jardin d’Or, takže máte zaručený krásny výhľad. Vezmite si teda niečo na jedenie a prežite nezabudnuteľnú dovolenku na čerstvom vzduchu. Známe kvetinové hodiny, ktoré sa tu nachádzajú, vám pomôžu sledovať čas.

Parc des Anglais
Park sa nachádza na ulici Rues-Basses Longemalle (vedľa promenády Gustave-Adore a promenády Du Lac).
Retro električka
Ak sa chcete cítiť ako v Ženeve v 20. storočí, prevezte sa retro električkou. Odchádza zo zastávky Carouge a za 1,5 hodiny vás prevezie cez Gare Cornavin, Palác národov, stanicu Eaux-Vives a späť.
Jedna cesta stojí 8 švajčiarskych frankov, denný lístok 12 frankov. Tramvaj nemá pravidelný cestovný poriadok, termíny si môžete overiť v ktorejkoľvek turistickej kancelárii v Ženeve, napríklad na Rue du Mont-Blanc 18 v blízkosti železničnej stanice alebo letiska.
Pouličný šach
V Ženeve si môžete zahrať šach priamo na ulici, ale nie so zapálenými šachistami na lavičke. V ženevskom Parc des Bastions (vedľa Ženevskej univerzity) sa nachádza obrovská “podlahová” šachovnica s obrovskými figúrkami.

Pouličný šach
Je tu veľa ľudí, ktorí si chcú vyskúšať úlohu veľmajstra, a dobrá nálada je zaručená, aj keď ste len divák.
Čokoládovňa Favarger
Švajčiarsko je tradične známe svojimi hodinkami, syrmi, konzervami a – to je pravda – čokoládou. Za tou poslednou by ste mali ísť do múzea čokolády Favarger v Ženeve, ktoré sa nachádza na 2, rue de la Chocolaterie.
Tu sa nielenže dozviete tajomstvá výroby pravej švajčiarskej pochúťky, ale budete si môcť aj sami overiť jej kvalitu a bonboniéra z múzejného obchodu sa vám bude hodiť ako suvenír.
Prehliadky sa konajú len po predchádzajúcej dohode (minimálne 48 hodín pred návštevou) a konajú sa od pondelka do štvrtka o 10:00 a 14:00, ako aj v piatok o 10:00.
Ceny: skupinové prehliadky stoja 25 CHF (dospelí) a 15 CHF (deti do 15 rokov). Platba v hotovosti alebo bankovým prevodom.
ZDROJ: tripmydream.com