Reklama/advertisment:
Medzi príznaky poruchy príjmu potravy (PP), na ktoré si treba dávať pozor, patrí neprimeraná chuť na cvičenie, vyhýbanie sa určitým potravinám a ďalšie.
NIELEN O JEDLE
Reklama/advertisment:
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, poruchy príjmu potravy zďaleka nie sú vždy len o jedle. Ako upozorňuje psychologička Joanna Silverová, ktorá pracuje na britskej klinike špecializujúcej sa na liečbu porúch príjmu potravy, ľudia s takýmito poruchami sa často môžu zameriavať nielen na to, čo konzumujú, ale aj na to, ako ich telo vyzerá. V druhom prípade sa k problematickému vzťahu k jedlu môže pridať aj neprimerané zaujatie športom v snahe schudnúť – takzvaná “závislosť” od cvičenia.
RPP, povedal Silver, sa môže vyvinúť, keď človek prechádza obzvlášť ťažkým životným obdobím. Môže to byť šikanovanie v škole alebo nástup na univerzitu, prepustenie alebo rozvod, menopauza alebo odlúčenie od detí.
“Pocit zahltenia zážitkom alebo zážitkami môže spôsobiť, že sa budeme cítiť neistí a neistí vo svojom živote, čo môže vyvolať aj úzkosť alebo depresiu,” hovorí Silver. – “To zasa môže prispieť k poruchám správania, ktoré poskytujú falošný pocit istoty a bezpečia – napríklad kontrola jedla alebo telesnej hmotnosti.
Keď hovorí o konkrétnych formách porúch príjmu potravy, psychologička uvádza niekoľko príkladov porúch, ako aj pomenovanie ich špecifických príznakov. Silver pripomína: človek nemusí mať všetky uvedené príznaky, to však neznamená, že nemá poruchu príjmu potravy – môžu sa objaviť neskôr, keď sa choroba ďalej rozvíja.
MENTÁLNA ANOREXIA
Anorexiu zvyčajne sprevádza obmedzovanie jedla v dôsledku iracionálneho strachu z priberania a/alebo skresleného obrazu tela. Môže ju sprevádzať aj nadmerné cvičenie, ako aj cykly prejedania sa a následného čistenia – napríklad pokusy “odstrániť” požitú potravu zvracaním, používaním preháňadiel, hladovaním alebo nadmerným cvičením.
Varovné príznaky:
- výživa a fyzická aktivita začali ovplyvňovať životné rozhodnutia;
- objavenie sa “rituálov” pri príprave alebo konzumácii jedla, napr. pomalé jedenie, používanie malých nožov a vidličiek, krájanie jedla na malé kúsky atď;
- neistota a stiahnutie sa;
- posadnutosť telesným vzhľadom.
NERVOVÁ BULÍMIA
Pri bulímii majú ľudia tendenciu jesť veľké množstvá jedla, “prejedať sa” (často len pre úľavu v čase stresu) a potom ho z tela vyčistiť. Očista nemá vždy podobu samovoľného zvracania: niekedy sa človek zbavuje kalórií hladovaním, nutkavým cvičením, užívaním preháňadiel alebo diuretík.
Ľudia s bulímiou sú často vysokofunkční jedinci s “normálnou” hmotnosťou a svoje príznaky skrývajú, takže porucha zostáva dlho neodhalená.
Varovné príznaky:
- Nekontrolované jedenie – človek sa prejedá bez toho, aby si to uvedomoval;
- dávenie alebo nutkanie cvičiť, aby sa zbavili prijatého jedla;
- skryté jedenie – snaha jesť bez toho, aby to niekto videl;
- pocity znechutenia alebo hanby po jedle alebo “očisťovanie”.
NUTKAVÉ PREJEDANIE SA
Pri tomto type RPP osoba zje veľké množstvo jedla, ale zvyčajne sa nezapája do kompenzačného správania, ako je čistenie, ako pri bulímii. Ľudia s kompulzívnym prejedaním sa často priznávajú, že sa pri jedení dostávajú do stavu podobného tranzu alebo si sústredene plánujú jedlo, zatiaľ čo sa venujú svojim každodenným činnostiam.
Je dôležité si uvedomiť, že človek trpiaci poruchou prejedania sa často cíti, že nedokáže kontrolovať svoje nutkanie jesť: pre mnohých je to emocionálna reakcia a spôsob sebautíšenia v stresových situáciách.
Varovné príznaky:
- nekontrolovateľná, rýchla konzumácia jedla;
- pocity sebaľútosti a hanby za prejedanie sa;
- tendencia konzumovať jedlo potajomky, aby sa nemuseli odsudzovať;
- možná prítomnosť sprievodných psychických problémov – depresie, obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD) a ďalších.
VYHÝBAVÁ (REŠTRIKTÍVNA) PORUCHA PRÍJMU POTRAVY
IORPP je relatívne nová diagnóza poruchy príjmu potravy. Niekedy sa označuje ako “selektívne stravovanie” – zvyčajne zahŕňa obmedzenia a/alebo zábrany v jedení, konkrétne v konzumácii určitých druhov potravín alebo určitého množstva jedla.
Na rozdiel od iných porúch príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia, IORPP zvyčajne nie je spojená s obavami o obraz tela alebo túžbou po štíhlosti. Prejavuje sa vyhýbaním sa určitým potravinám – často kvôli citlivosti na ich chuť, štruktúru, vôňu, vzhľad alebo teplotu.
Vznik IORPP môže byť spôsobený tým, že osoba mala nepríjemný zážitok s jedlom, napríklad dusenie alebo vracanie, ktorý narušil jej vzťah k jedlu. Často sa diagnostikuje u ľudí s poruchami autistického spektra z dôvodu ich osobitnej zmyslovej citlivosti.
Varovné signály:
- Vyhýbanie sa určitým druhom potravín;
- strata záujmu o jedlo a vynechávanie jedla (najmä v spoločnosti iných ľudí);
- pocit úzkosti pri jedle;
- úbytok hmotnosti.
ORTHOREXIA
Táto porucha je charakterizovaná príznakmi nutkavého stravovacieho správania, ktoré sa prejavuje snahou o “zdravé” stravovanie. Osoba môže byť extrémne selektívna a obmedzená v jedle a druhoch potravín, ktoré konzumuje: môže kategorizovať potraviny ako “dobré” alebo “zlé” a snažiť sa jesť len “čisto”, dodržiavať to, čo považuje za “dokonalú” stravu.
Tento spôsob stravovania sa stáva dôvodom na obavy, keď začne zasahovať do spôsobu života, poškodzovať zdravie a ovplyvňovať vzťahy s ostatnými.
Znepokojujúce príznaky:
- Fikcia na konzumáciu “zdravých” potravín, tendencia vopred plánovať jedálny lístok a čas jedla;
- nedostatok intuitívneho stravovania, jedenie len v určitom čase;
- pocity viny a hanby, ak by museli zjesť niečo “nezdravé”;
- nadmerný záujem o to, čo jedia ostatní, obsedantné sledovanie kuchárskych blogov a rád.
AKO SA MÁM SO SVOJÍM BLÍZKYM POROZPRÁVAŤ O MOŽNOSTI RPP?
Ak máte pocit, že váš blízky má problémy s duševným zdravím, je dôležité ukázať mu, že ho chápete a podporujete. Mali by ste o tom začať hovoriť, keď vo vašom vzťahu nie je žiadne napätie a osoba, s ktorou hovoríte, sa zdá byť vnímavá a ochotná počúvať. Je dôležité hovoriť o pocitoch, ktoré prežívate, a nie len o samotnom ochorení, pretože to môže osobu odradiť a spôsobiť, že sa stiahne od dialógu a pomoci.
nastoliť tému možného ochorenia jemne a s pochopením. Je dôležité si uvedomiť, že poruchy príjmu potravy môžu súvisieť nielen s jedlom, ale napríklad aj s nadmerným cvičením alebo nezdravými pokusmi o “očistu” žalúdka. Majte na pamäti, že osoba môže pociťovať intenzívny stud za to, čo sa deje, a všetko, čo prežíva, nie je voľba, ale spôsob, ako sa vyrovnať s ťažkou situáciou. Ak je ochotný otvoriť sa, ponúknite mu pomoc pri hľadaní odborníka, s ktorým by bol ochotný začať terapiu.