Reklama/advertisment:
Mnoho ľudí si myslí, že cukrovka sa vyskytuje u ľudí, ktorí jedia veľa sladkostí, ale nie je to pravda. Toto ochorenie je spojené s metabolickou poruchou, ktorá, ak sa dlhodobo nelieči, môže viesť k vážnym komplikáciám. Ako rozpoznáte prvé príznaky cukrovky? Poradí vám endokrinológ.
Reklama/advertisment:
ČO JE DIABETES MELLITUS?
Diabetes mellitus (DM) je metabolická porucha. Je charakterizovaná chronickým zvyšovaním hladiny cukru (glukózy) v krvi.
Príčinou tohto stavu je porucha produkcie a funkcie hormónu inzulínu, ktorý je zodpovedný za odstraňovanie glukózy z krvného obehu a jej vstrebávanie v ľudských svaloch. Sacharidy, ktoré sú zdrojom potravy pre telo, sú inzulínom rozkladané na glukózu, ktorá sa následne dostáva do tkanív a orgánových systémov tela.
Ak sú tieto procesy narušené, zvyšuje sa hladina glukózy v krvi, čo spôsobuje cukrovku. Predtým sa predpokladalo, že toto ochorenie postihuje starších ľudí, ale v súčasnosti sa cukrovka diagnostikuje aj u mladých ľudí a dospievajúcich.
TYPY CUKROVKY
Najčastejšie sa vyskytujú cukrovka 1. a 2. typu. Cukrovka 1. typu (závislá od inzulínu) je spôsobená problémami so slinivkou brušnou, ktorá produkuje inzulín. Ide o autoimunitné ochorenie: veľké množstvo buniek pankreasu je zničené, čo má za následok pokles hladiny inzulínu v krvi, poruchu vstrebávania a spracovania sacharidov a hromadenie glukózy v krvi, pričom svaly jej nedostávajú dostatok. Tento typ cukrovky sa častejšie vyskytuje u ľudí mladších ako 30-35 rokov.
Druhý typ cukrovky je ťažšie diagnostikovať, pretože dlho nemusí mať žiadne príznaky. Ide o diabetes nezávislý od inzulínu: charakterizuje ho stav, keď je hormónu inzulínu v tele dostatok, ale nefunguje správne.
Diabetes mellitus 2. typu sa považuje za ochorenie dospelých, pretože sa vyskytuje u pacientov nad 35 rokov.
HLAVNÉ PRÍZNAKY CUKROVKY
Hoci sa cukrovka vyvíja u každého človeka inak v dôsledku anatómie a dedičných predispozícií, časom sa objavia tieto spoločné príznaky patológie:
- časté močenie;
- silný pretrvávajúci smäd, sucho v ústach;
- pocit hladu, ktorý prakticky neustáva;
- nespavosť a ospalosť počas dňa;
- chronická únava;
- pomalé hojenie rán;
- závraty;
- nedostatok koordinácie;
- necitlivosť rúk a nôh;
- rôzne druhy dermatitídy;
- náhla strata hmotnosti alebo zvýšenie telesnej hmotnosti;
- problémy so zrakom;
- bolesti hlavy;
- špecifický ovocný dych;
- acetónový zápach z moču;
- vysoký krvný tlak.
Ak sa stretneme s jedným alebo viacerými podobnými stavmi, je to dôvod na návštevu lekára.
DIAGNOSTIKA
Oba typy cukrovky sa zisťujú pomocou krvných a močových testov na základe obsahu glukózy. Glukóza v moči sa zisťuje po prekročení tzv. renálneho prahu, ale lekári sa nespoliehajú len na tento údaj, pretože prah sa môže s vekom zvyšovať.
Presnejšie výsledky poskytujú krvné testy. Ak je hladina cukru v krvi zvýšená, na určenie správnej diagnózy sa nariadi opakovaný krvný test v iný deň. Test sa však nevykonáva v prípade akútneho ochorenia, úrazu, operácie alebo užívania hormónov, ktoré dočasne zvyšujú hladinu glukózy v krvi.
LIEČBA A PREVENCIA
Liečebné opatrenia sú zamerané na stabilizáciu vitálnych funkcií, kompenzáciu metabolizmu z hľadiska absorpcie sacharidov, podávanie inzulínu a liečbu komplikácií.
Okrem toho sa pacientom odporúča dodržiavať diétu a cvičiť. Zníženie telesnej hmotnosti aj o päť percent pôvodnej hmotnosti priblíži hladinu cukru v krvi k normálu. Fyzická aktivita by mala byť mierna a pravidelná.
Hoci príčiny vzniku cukrovky sú rôzne, existujú všeobecné pravidlá prevencie tohto ochorenia. Nasledujúce sú dobré pre každého z nás:
- kontrola hmotnosti;
- správna výživa:
- dostatočný príjem vody (asi dva litre denne);
- užívanie vitamínových komplexov;
- šport.
A čo je najdôležitejšie, treba pripomenúť, že cukrovka nie je veta. Ak budete dodržiavať predpisy lekára a prejsť na zdravý životný štýl, môžete pomocou liekov dosiahnuť stabilnú remisiu alebo úspešne upraviť stav pri zachovaní správneho metabolizmu.