Reklama/advertisment:
Mali by sme sa pripraviť na novú pandémiu? Zistite, čo na to hovoria vedci.
Reklama/advertisment:
V novembri začali médiá informovať o tom, že v Číne prudko narastá počet hospitalizácií detí so záhadným zápalom pľúc – detské nemocnice v krajine sú doslova preplnené malými pacientmi. Čoskoro táto vlna zasiahla aj ďalšie krajiny. O prudkom náraste respiračných infekcií a zápalu pľúc u detí informovali z Dánska, Francúzska, Indonézie, USA a ďalších krajín sveta.
ČO SA DEJE?
Podľa odborníkov väčšinu prípadov zápalu pľúc u detí spôsobuje baktéria Mycoplasma pneumoniae (mykoplazma). Nejde o žiadnu novinku, ale o dlhoročný a dobre preskúmaný patogén, ktorý sa približne každé tri roky stáva vinníkom prepuknutia pľúcnych infekcií, ktoré si zvyčajne nevyžadujú hospitalizáciu, na pozadí sezónneho nárastu prechladnutia.
Tohtoročná epidémia bola obzvlášť závažná, možno preto, že Čína zažíva prvú zimu po zrušení obmedzení týkajúcich sa kovidov, čo na pozadí zníženej imunity väčšiny obyvateľstva, najmä detí, viedlo k skutočnému rozmachu respiračných infekcií spôsobených nielen mykoplazmami, ale aj adenovírusmi, respiračným syncyciálnym vírusom a vírusom chrípky.
ČO JE MYKOPLAZMA?
Mycoplasma pneumoniae je baktéria, ktorá zvyčajne spôsobuje infekciu dýchacích ciest s miernymi príznakmi podobnými iným infekciám dýchacích ciest. Sú to zvyčajne kašeľ, niekedy horúčka, bolesti hlavy a zriedkavo vyrážky na tele. Kašeľ je často dlhodobý a môže trvať aj niekoľko týždňov, ale nakoniec sa telo s infekciou vysporiada samo.
U ľudí so zníženou imunitou, najmä u malých detí, ktorých imunitný systém sa s týmto patogénom ešte nestretol, však môže mykoplazma spôsobiť závažný zápal pľúc, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu. Čím viac ľudí ochorie, tým častejší je ťažký priebeh mykoplazmovej pneumónie, tým viac sú nemocnice preťažené.
AKÝ JE PROBLÉM S LIEČBOU MYKOPLAZMY PNEUMÓNIE?
Keďže mykoplazma nie je vírus, ale baktéria, úlohou antibiotík je pomôcť telu bojovať proti nej. Problémom však je, že mykoplazma je čoraz odolnejšia voči makrolidom – liekom prvej voľby pri liečbe mykoplazmy pneumónie.
Situácia je obzvlášť zlá v Číne, kde sú mimoriadne rozšírené kmene mykoplazmy rezistentné na makrolidy. Podľa Yin Yuidonga, špecialistu na infekčné choroby v pekinskej nemocnici Chaoyang, 60 až 70 % dospelých a až 80 % detí s mykoplazmovou pneumóniou nemožno liečiť makrolidmi. Musíme sa uchýliť k iným antibiotikám, ktoré majú mnoho negatívnych vedľajších účinkov.
MALI BY SME SA OBÁVAŤ?
Napriek všetkému Svetovú zdravotnícku organizáciu a odborníkov na celom svete súčasná situácia nijako zvlášť neznepokojuje, pretože nehovoríme o novom, neprebádanom mikroorganizme, ako to bolo v prípade koronavírusu, ale o dobre známom mikróbe s predvídateľným správaním. Lekári a vedci predpokladajú, že s koncom chladného počasia na severnej pologuli sezónny nárast respiračných infekcií prirodzene ustúpi.