Reklama/advertisment:
Rakovina štítnej žľazy nepatrí medzi päť alebo dokonca desať najčastejších druhov rakoviny. Keďže však ide o “tichú rakovinu”, môže byť dlho bezpríznaková – a to je jej hlavné nebezpečenstvo. Ako, ak nie predchádzať, tak zistiť rozvoj ochorenia v počiatočnom štádiu? Vysvetľuje onkológ.
1.ZISTITE SVOJ “INDEX RIZIKA”
Reklama/advertisment:
Jedným z hlavných pravidiel prevencie rakoviny vo všeobecnosti a rakoviny štítnej žľazy zvlášť je pochopiť svoje vlastné riziká. Je dokázané, že rakovina štítnej žľazy sa častejšie diagnostikuje u žien. Významným rizikovým faktorom je aj vek: po 40. – 45. roku života sa prirodzene zvyšuje pravdepodobnosť mutácií, ktoré vedú k rakovine. Je to preto, že imunitný systém organizmu už nie je taký dobrý v ničení abnormálnych buniek ako kedysi.
A napokon, ak máte blízkych príbuzných s rakovinou štítnej žľazy (rodičov, súrodencov, starých rodičov), tiež to zvyšuje pravdepodobnosť. A preto si vyžaduje cielenejšiu diagnostiku.
2.PRAVIDELNE NAVŠTEVUJTE SVOJHO LEKÁRA
V prípade rakoviny nie vždy platí formulka “je ľahšie predchádzať ako liečiť”. Má svoj vlastný vzorec: “Čím skôr sa zistí, tým ľahšie sa vylieči.”
“Početné štúdie ukazujú, že miera prežitia rakoviny štítnej žľazy je vyššia, ak sa zistí v ranom štádiu. A ak si uvedomíme, že táto rakovina je dlho bezpríznaková, je dôležité chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Ideálne by to mal byť endokrinológ, ale ak nepatríte do rizikovej skupiny, môže stačiť každoročná prehliadka u praktického alebo rodinného lekára, ktorý vás v prípade potreby odošle k špecializovanému odborníkovi,” hovorí Maxim Yudin.
3.NEPREDPISUJTE SI VLASTNÉ TESTY
K prevencii rakoviny štítnej žľazy patrí aj obmedzenie ožarovania, najmä v oblasti hlavy a krku, a vyhýbanie sa zbytočnému ožarovaniu počas lekárskych zákrokov. CT vyšetrenia jednotlivých orgánov majú určitú dávku žiarenia, ktorú pozná lekár vykonávajúci zákrok. Prekročenie prípustnej záťaže je prípustné len vtedy, ak je najpravdepodobnejšie, že to pacienta zachráni.
“Je dôležité si uvedomiť,” pokračuje Maxim Yudin, “že keď lekár predpisuje určitý test, rozhoduje sa na základe zásady, či výsledky, ktoré možno získať z tohto postupu, prevažujú nad možnými rizikami. Preto by ste si nemali sami “predpisovať” žiadne testy alebo ich podstupovať “pre istotu”. Akákoľvek diagnostika by sa mala vykonávať na základe odporúčania ošetrujúceho lekára.
4.VIESŤ ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL
Vyvážená a pestrá strava, cvičenie aspoň 150 minút týždenne, dostatok spánku a minimalizácia stresu sú jednoduché a dostupné spôsoby, ako znížiť riziko vzniku rakoviny a iných nebezpečných ochorení.
Zdravý životný štýl sa môže zdať ako niečo veľmi komplikované, ale to len na prvý pohľad. Správne množstvo aktivity môžete napríklad získať nielen v posilňovni, ale aj každodennými svižnými prechádzkami, plávaním alebo bicyklovaním. A proti stresu môžete bojovať nielen v ordinácii psychoterapeuta, ale aj tým, že si necháte dostatok času na oddych a svoje obľúbené činnosti, či už je to háčkovanie alebo pestovanie tulipánov.
5.NEBUĎTE ZÁVISLÍ NA JÓDE
Mnoho ľudí vie, že jód je dôležitým prvkom pre zdravie štítnej žľazy. Nemalo by ho však byť príliš veľa, pretože ani príliš veľa jódu v tele neveští nič dobré. Jodizovaná soľ pomáha väčšine ľudí udržiavať normálnu hladinu jódu. Aj vy môžete takto optimalizovať svoju stravu, pokiaľ vám lekár nevydal iné odporúčania. Pokiaľ však ide o užívanie doplnkov alebo vitamínov s jódom, je lepšie poradiť sa s lekárom.
6.VENUJTE SI ZVÝŠENÚ POZORNOSŤ
Ako už bolo uvedené vyššie, príznaky rakoviny štítnej žľazy nie sú v počiatočných štádiách ochorenia vždy zjavné. Napriek tomu je dobré venovať pozornosť svojmu telu a nebáť sa ísť k lekárovi, keď sa vám zdá, že s ním niečo nie je v poriadku. “Nezvyčajné zmeny hlasu, ťažkosti s prehĺtaním, bolesť hrdla, keď nie ste prechladnutí, pretrvávajúce zapálené lymfatické uzliny alebo hrčky na krku, ktoré sú ľahko nahmatateľné, sú vždy dôvodom na návštevu odborníka. Nemusia nevyhnutne znamenať rakovinu, ale môžu byť príznakom iného závažného ochorenia, ktoré si tiež vyžaduje liečbu,” dodáva Maxim Yudin.