Reklama/advertisment:
Náhle priberanie na váhe, zmeny nálad, bolesti chrbta a celková únava. To sú problémy, s ktorými sa bez preháňania stretáva každá žena. Naturopatka Céline Touati je presvedčená, že si s nimi môžete poradiť tak, že do svojho jedálneho lístka zaradíte určité potraviny.
Reklama/advertisment:
Ako často jete orechy, fazuľu, ryby a celozrnný chlieb? Podľa Céline Tuati by tieto potraviny mali byť v jedálničku modernej ženy ak nie každý deň, tak určite každý druhý deň. A existuje na to viacero dôvodov.
HORČÍK PROTI PREDMENŠTRUAČNÉMU SYNDRÓMU.
Podráždenosť, plačlivosť, únava, bolesti chrbta – zvyčajne sa všetky tieto príznaky spájajú pod výstižnou skratkou PMS (predmenštruačný syndróm). Za jeho hlavnú príčinu sa považuje nedostatok horčíka v druhej fáze cyklu.
Nedostatok horčíka je dnes bežným problémom. Jeho príčinou je zníženie obsahu tohto chemického prvku v rafinovaných potravinách. Znížený obsah horčíka v tele spôsobuje stavy úzkosti, nervozity, nespavosti a únavy. Ľudia sa často sťažujú na bezdôvodné bolesti hlavy, zvýšenú únavu a úzkosť, pričom si neuvedomujú, že im jednoducho chýba horčík.
Kde hľadať
Veľa horčíka sa nachádza vo fazuli, kakau, horkej čokoláde, slnečnicových semienkach, orechoch (pistácie, mandle a para orechy), tahini halve, sójovej múke, celozrnnom chlebe. Všimnite si, že tepelnou úpravou sa stráca polovica horčíka, mrazením tretina.
OMEGA-3 PROTI BOLESTI A KŔČOM
Nepríjemné pocity spôsobené kŕčmi maternicového svalstva počas kritických dní sú vyvolané molekulami prostaglandínov. Prostaglandíny spôsobujú aj vznik bolesti zo zápalu. A omega-3 podporuje tvorbu takzvaných protizápalových molekúl. Omega-3 tiež vyrovnáva hormonálne výkyvy a zlepšuje náladu.
Kde hľadať
Omega-3 sa z nejakého dôvodu nazýva esenciálna kyselina; v tele sa nevyrába. Dá sa získať len zvonka. Najviac omega-3 sa nachádza v rybom tuku, preto odborníci na výživu odporúčajú čo najčastejšie konzumovať pstruhy, makrely, sardinky, slede, halibuty a iné tučné ryby. Rovnako ako chia semienka a ľanové semienka.
VÁPNIK PROTI OSTEOPORÓZE
Osteoporóza (znížená hustota kostí) sa u žien zvyčajne začína prejavovať po 50. roku života. Hustota kostí totiž závisí od hladiny pohlavných hormónov v tele. S nástupom menopauzy sa výrazne znižuje a kosti rednú. Vápnik ich môže posilniť.
Dlho sa verilo, že najlepším zdrojom tohto prvku sú mliečne výrobky. Aby ste však z nich získali dennú dávku 1000-1500 mg, museli by ste zjesť 1 kg tvarohu alebo vypiť 1-1,5 litra mlieka. Okrem toho sa vápnik z mliečnych výrobkov horšie vstrebáva kvôli vysokému obsahu živočíšnych bielkovín.
Kde hľadať
Veľa vápnika sa nachádza v riasach, napríklad v spiruline (1100 mg na 100 g). Dôležitým zdrojom tohto prvku sú aj mak, mandle, sezamové semienka, sušené figy a persimóny. Nemali by sme však odpisovať ani syry, tvaroh a iné mliečne výrobky.
STRUKOVINY A OBILNINY PRE DOBRÚ NÁLADU
Tieto potraviny bohaté na vlákninu a pomalé sacharidy pomáhajú udržať pocit sýtosti po dlhú dobu a zabraňujú náhlemu poklesu hladiny cukru v krvi, ktorý vedie k slabosti a zníženej výkonnosti.
Okrem toho strukoviny a celozrnné obilniny podporujú syntézu serotonínu, tzv. hormónu šťastia, a tým bojujú proti zlej nálade, podráždenosti a strate energie.
Kde hľadať
Do svojho každodenného jedálnička zaraďte šošovicu, fazuľu mungo, cícer, bielu a červenú fazuľu, hrach, ryžu a celozrnné pečivo.
MENEJ SOLI!
Soľ zadržiava vodu v tele, čo vedie k opuchom a pocitu ťažoby v nohách a bruchu, najmä v kritických dňoch. Ak chcete znížiť príjem soli pri varení, používajte namiesto nej viac korenia, korenín, vínneho octu. Jedlo bude chutné a aromatické a nedostatok soli si nevšimnete.
Snažte sa menej často jesť klobásy, údené mäso, solené ryby z priemyselnej výroby, sójovú omáčku. Ak pri varení používate konzervovanú zeleninu, nezabudnite ju opláchnuť pod tečúcou vodou.