Reklama/advertisment:
Problém vypadávania vlasov sa často zhoršuje na jar – vplyv má mnoho faktorov vrátane oslabeného imunitného systému. Povieme vám, kedy sa máte začať obávať a ako s týmto problémom bojovať.
Reklama/advertisment:
Naše telo neustále prechádza procesom obnovy – pokožka hlavy aj vlasy. Aj keď ste si začali všímať, že máte na hrebeni viac vlasov ako zvyčajne, neznamená to, že sa blíži plešatosť.
Každý deň človek stratí približne 100-150 vlasov – tie prestarnuté ustupujú novým. Na jar a na jeseň sa tento proces často zintenzívňuje, čo sa tiež považuje za normálne. Ak sú straty oveľa vyššie ako zvyčajne alebo sa na hlave tvoria lysiny, môže to byť dôvod na zmenu starostlivosti, venovanie pozornosti životnému štýlu alebo dokonca konzultáciu s trichológom.
Odborníci rozlišujú niekoľko typov plešatosti. Najbežnejším z nich je androgénna. S ňou sa stretáva 95 % plešatých mužov, ale vyskytuje sa aj u žien – na vine je genetika a hormonálna nerovnováha. Proti tomuto typu vypadávania vlasov je lepšie bojovať s podporou lekára.
Nie každý “pád vlasov”, dokonca ani intenzívny, však musí byť odoslaný k odborníkovi. Je celkom možné, že je na vine avitaminóza, ktorá je na jar pre mnohých ľudí typická – napríklad nedostatok slnečného svetla čiastočne vedie k nedostatku vitamínu D, čo ovplyvňuje stav pokožky a vlasov. Stres a celková únava – tiež, žiaľ, verní spoločníci mnohých z nás.
Oslabená imunita, narušený spánkový režim, zlé návyky – to všetko dokáže celkom slušne zhoršiť situáciu na hlave. Okrem toho si treba uvedomiť, že v týchto podmienkach nedostatok potrebných makro- a mikroprvkov telo kompenzuje, “hádže” potrebné zdroje do životne dôležitých procesov a orgánov.
Preto v podmienkach nedostatku a stresu ako prvé “idú na dračku” vlasy a nechty – bez nich telo môže žiť, ale bez pečene alebo mozgu – ťažko.
Stojí za to venovať pozornosť teplote vody v sprche – mala by byť príjemne teplá, nie horúca.
Nech sú príčiny vypadávania vlasov akékoľvek, technicky je to spôsobené oslabením vlasových folikulov. Preto, aby sme sa vyhli problémom s vlasmi alebo aspoň zmiernili situáciu, treba venovať osobitnú pozornosť práve posilneniu folikulov.
Potrebná je aj vyvážená strava – dôležité sú najmä omega-3, železo, horčík, zinok, vitamíny E, C a vitamíny skupiny B, ako aj dostatok bielkovín. Potrebovať budete aj prípravky zamerané na zlepšenie stavu pokožky hlavy, výživu vlasových folikulov a ich tonizáciu.
Hlavnými hráčmi sú tu masky, nezmazateľné spreje a pleťové vody na pokožku hlavy, ako aj špeciálne ampulové koncentráty na potieranie. V ich zložení by ste mali hľadať tieto zložky: minoxedil a aminexyl, biotín, vitamíny skupiny B a vitamín C, kofeín, výťažky zo žihľavy, lopúcha a ovsa, ako aj zahrievacie a krvný obeh podporujúce zložky, ako je gáfor, mentol a dokonca aj pálivé rastliny, ako je korenie alebo zázvor.
Aj umývanie vlasov je potrebné vykonávať správne a možno bude potrebné prehodnotiť váš prístup k tomuto jednoduchému rituálu. Stojí za to venovať pozornosť teplote vody v sprche – mala by byť príjemne teplá, nie horúca.
Po nanesení šampónu a jeho napenení je potrebné krúživými pohybmi prstov dôkladne masírovať pokožku hlavy; pomôže to nielen k jej lepšiemu vyčisteniu, ale aj k lepšiemu prekrveniu, ktoré je potrebné pre zdravé vlasy.
Šampón by sa mal vyberať podľa typu pokožky, nie vlasov: ak je mastná, potrebujete šampón na mastnú pokožku, citlivú – jemnú. Mnohí výrobcovia vyrábajú špeciálne šampóny proti vypadávaniu vlasov – ak na takomto šampóne nie je uvedený typ pokožky, je určený pre každého.
Napokon, pite dostatok vody, snažte sa byť vonku a byť fyzicky aktívni, dostatočne spite a majte pod kontrolou zlozvyky – to všetko môže priaznivo prispieť k tomu, že vlasy vyrastú a nebudú sa hanbiť opustiť naše horúce hlavy.