Reklama/advertisment:
Ktoré pokrmy sa môžu pripravovať v mikrovlnnej rúre? Každý už počul, že nie všetok riad sa dá ohrievať v mikrovlnnej rúre. Dnes sa dozviete, ktorý riad je vhodný na ohrievanie a varenie a ktorý nie.
Aký druh riadu môžem vložiť do mikrovlnnej rúry?
Reklama/advertisment:
Ak plánujete mikrovlnnú rúru často používať nielen na ohrev jedla, ale aj na varenie, kúpte si špeciálny riad. Nezabudnite: mikrovlnný riad je označený špeciálnymi ikonami alebo slovom “Mikrovlnná rúra”.
Aké riady možno vkladať do mikrovlnnej rúry:
Stolový riad z keramiky a žiaruvzdorného (!) porcelánu
Môžete ich bezpečne používať. Jediné, čo je potrebné, je vybrať si nádoby bez vzorov (najmä zlatej, metalizovanej farby) a výrazného reliéfu (jedlo sa nebude dobre zohrievať). A nezabudnite používať kuchynské chňapky: keramika sa veľmi zahrieva! Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že luminátový riad je vhodný do mikrovlnnej rúry.
Tepelne odolné sklo
Panvice vhodné do mikrovlnnej rúry sú medzi ženami v domácnosti už dlho obľúbené. Napriek tomu, že súpravy “tvrdených” panvíc nie sú lacné, plne sa ospravedlňujú: môžete v nich dusiť, smažiť, piecť.
Plastové nádoby
Univerzálna možnosť. Kupujte nádoby označené špeciálnou ikonou, ktorá umožňuje použitie v mikrovlnnej rúre. Nezamieňajte si plast s polystyrénom a už vôbec nie s polystyrénom (ten vôbec nie je určený na horúce jedlo)! Jedlo môžete ohrievať v jednorazových polystyrénových nádobách, ale len pri minimálnom výkone, inak sa nádoba jednoducho roztopí.
Praktické plastové rukávy na pečenie
Ideálne na varenie v mikrovlnnej rúre. Aby ste zabránili prasknutiu “rukávu”, urobte do neho niekoľko dier nožom alebo špáradlom. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vopred pripravené placky alebo sendviče zatavené v plaste.
Papier (kartónové škatule, tašky)
Sa používa ako obal na “rýchle” potraviny. Papier nie je potrebné pred ohrievaním koláča alebo pečiva odstraňovať, pokiaľ nie je voskovaný (inak sa vosk roztopí a jedlo sa pokazí).
Silikónové formy
Na nákypy, koláčiky a pečivo sú dokonale odolné voči mikrovlnným rúram. Nedeformujú sa, udržujú a prenášajú teplo a pri ohrievaní nevypúšťajú škodlivé látky.
Mikrovlnné riady sú dobré, ale nie vždy sú vhodné. Napríklad buchty alebo chlieb môžete ohriať tak, že ich položíte na bavlnenú alebo ľanovú utierku.
Aké jedlá by sa nemali dávať do mikrovlnnej rúry?
Kovové náčinie nie je vhodné na použitie v mikrovlnnej rúre
Keďže jej povrch mikrovlny skôr odráža, než pohlcuje, mikrovlny ohrievajú nerezový riad veľmi dlho. Okrem toho dochádza k statickým výbojom, ktoré môžu viesť k poruche zariadenia.
Krištáľ a riad z ľahkého (tenkého) skla
Pravý krištáľ obsahuje kovy (olovo, striebro). A krehké sklo nie je určené na varenie, pri vystavení vysokým teplotám jednoducho praskne.
Pravidlá starostlivosti o riad určený na ohrev v mikrovlnnej rúre
Kuchynský riad by sa nemal dotýkať stien varného priestoru. Najvhodnejšie je používať skôr okrúhly než obdĺžnikový riad s rovnými než skosenými stranami.
Na mäso, ryby a zeleninu vyberajte nízke nádoby: jedlo sa tak rýchlejšie uvarí alebo zohreje.
Ak varíte cestoviny alebo kašu, pečiete buchty alebo obložené chlebíčky, vezmite si vyššiu nádobu (voda pri varení nebude pretekať a cesto “nevylezie”).
Do mikrovlnnej rúry nedávajte hermeticky uzavreté nádoby: para musí uniknúť. Z rovnakého dôvodu v mikrovlnnej rúre nevarte vajcia ani kondenzované mlieko a nepražte orechy v škrupinách. Vidličkou prepichnite črievka párkov alebo salám.
Ak potrebujete nádobu zakryť vekom, použite keramický tanier alebo utiahnite vrch nádoby plastovým puzdrom, pričom dbajte na to, aby ste urobili otvory na únik pary.
Ak bol tanier s jedlom v chladničke, nechajte ho trochu zohriať pri izbovej teplote. Porcelán, sklo a keramika môžu v dôsledku zmien teploty prasknúť.
Mikrovlnný riad neumývajte v umývačke, pokiaľ to výrobca nezakazuje.
Dávajte pozor na stav hrncov a misiek: rozbitý a prasknutý sklenený riad nie je vhodný na použitie v mikrovlnnej rúre.
ZDROJ: dovidka.biz.ua