Reklama/advertisment:
V Lisabone je určite veľa možností, ako stráviť čas – je tu toľko vecí, ktoré sa dajú vidieť a robiť, že budete mať problém zostaviť zoznam miest, ktoré musíte vidieť. Preto sme to urobili za vás. Ochutnajte slávne mestské pečivo v preslávenej cukrárni Pasteis de Belém, potom sa pozrite na farebné dlaždice v Národnom múzeu Azulejo. Prejdite sa starou, pôvabnou Alfamou a prezrite si mesto z vonkajšej perspektívy. Týchto 15 miest vám zaručí, že váš pobyt v meste bude nezabudnuteľný (a bohatý na udalosti) a nič vám neunikne. Prečítajte si preklad toho, čo robiť počas pobytu v Lisabone.
Električka 28
Reklama/advertisment:
Ak chcete v Beléme zažiť kultúrne a kulinárske dobrodružstvo, stačí sa z centra mesta odviezť električkou č. 15. Každý turista by však mal do svojho itinerára zaradiť aj električku číslo 28. Tieto staré drevené električky Remodelado, natreté na žlto, sú ako návrat do inej éry. V hlavnej sezóne môžete čakať aj hodinu, kým sa dostanete do jednej z týchto krásavíc. Ale ten retro pocit, keď sedíte na lavičke, zatiaľ čo električka si razí cestu úzkymi uličkami mesta a hučí, je na nezaplatenie.
Kommerčeské námestie
V Lisabone je samozrejme veľa nádherných námestí, ale azda najdôležitejšie a najveľkolepejšie zo všetkých je Praça do Commerce. Pred zemetrasením v roku 1755 tu stál kráľovský palác. Dnes, so žltými domami, arkádami a majestátnou sochou Josého I., je tu aura nemenej majestátna. Tento rušný dopravný uzol, ktorý bol koncipovaný ako brána do Nového sveta, má na jednej strane terminál trajektov a na druhej strane svištia električky, takže sa ľahko zmestí do nabitého programu. Je to ideálne miesto na začiatok každého lisabonského dobrodružstva: nemusíte sa dlho túlať po námestí, aby ste spoznali jeho silnú osobnosť a fascinujúcu históriu.
Kláštor Jeronimos
Kláštor Jeronimos, ktorý sa nachádza neďaleko Belémskej veže, je vápencom obložené manuelské majstrovské dielo postavené pre kláštor Jeronimos na mieste starého kostola – toho istého, v ktorom Vasco da Gama a jeho posádka strávili poslednú noc v Portugalsku pred svojou slávnou plavbou do Indie. Výstavba mohutnej budovy, ktorá sa začala v roku 1501, trvala celé storočie. Nadšenci histórie a architektúry si tu nájdu zaujímavé miesto na potulky, ale každý môže byť ľahko ohromený pôsobivou veľkosťou a majestátnosťou tejto pamiatky UNESCO.
Kaviareň A Brasileira
V kaviarni A Brasileira, kam obľúbený básnik často chodieval piť absint, víta návštevníkov bronzová socha Fernanda Pessoa. Táto jedna z najstarších a azda najznámejších kaviarní v Lisabone, ktorá vznikla okolo roku 1905, bola v časoch svojej najväčšej slávy miestom stretnutí spisovateľov a intelektuálov. Dnes je to skôr turistická pasca, ale nenechajte sa tým odradiť: zariadenie v štýle art deco s tmavým drevom, mosadznými akcentmi, zrkadlami a čiernobielymi podlahami pripomína oživený kus portugalského dedičstva.
Prejdite sa po štvrti Alfama
Alfama je najstaršia lisabonská štvrť. Vydajte sa na pokojnú prechádzku jej uličkami, nasajte miestny kolorit, pozrite si zrekonštruované námestie Campo das Cebolas, Casa dos Bicos, vyhliadkovú plošinu Portas do Sol, Lisabonskú katedrálu a hrad São Jorge. Táto oblasť s dláždenými uličkami je plná tradícií. Môžete tu stretnúť pouličných hudobníkov, pripojiť sa k miestnym obyvateľom pri obede v malej rodinnej kaviarni alebo si jednoducho posedieť v tieni stromov s nádherným výhľadom.
Pasteis de Belém
V Lisabone nájdete všade tie najchutnejšie verzie pastel de nata, charakteristickej portugalskej pochúťky. Žiadny z týchto koláčov s vaječným krémom posypaným škoricou však nie je tak pevne zakorenený v portugalskej histórii ako tie, ktoré sa podávajú v tomto podniku v Beléme. Tento obchod, ktorý bol pôvodne súčasťou cukrovaru, vyrába koláče podľa vlastného receptu od roku 1837 – starobylého receptu, ktorý si osvojili mnísi z neďalekého kláštora Jerónimos. Kúpte si šesť balení a nájdite si čas na ich vychutnanie v retro miestnosti zdobenej modrými a bielymi dlaždicami. Vychutnávanie kávy a sledovanie nadšených návštevníkov, ktorí sa chystajú na prvé sústo, je vzrušujúce samo o sebe.
Time Out Market Lisboa
Časopis Time Out zorganizoval v Caixo do Sodry živú kulinársku halu, ktorá úspešne spája kulinársky svet rôznych úrovní. Je to jedno z najlepších miest v Lisabone, kde môžete stráviť deň vychutnávaním jedla a nápojov z viac ako 50 rôznych konceptov nachádzajúcich sa v starom Mercado da Ribeira, kde miestni obyvatelia nakupujú mäso a ryby. Začnite mäsovými výrobkami od viac ako storočnej značky Manteigaria Silva a ako dezert ochutnajte zmrzlinu v talianskom štýle zabalenú v kornútku z vaflí a sušienok Santini. Jedným z najlepších dôvodov na návštevu je ochutnať jedlá od najznámejších portugalských šéfkuchárov, ako sú Miguel Castro e Silva, Marlene Vieira, Miguel Laffan, Alexandre Silva a Henrique Sa Pessoa.
Národné múzeum Azulejo
Z Lisabonu sa nedá odísť bez toho, aby ste neobdivovali umelecké dlaždice (azulejos), ktoré zdobia budovy a ulice mesta. Táto ručne maľovaná krása, najčastejšie v modrej a bielej farbe, je jednou z najdôležitejších portugalských tradícií a je vystavená v Národnom múzeu Azulejo, úžasnom kláštore zo 16. storočia, ktorý sa nachádza na odľahlom mieste. Tu si môžete pozrieť komplexné diela, ako napríklad dvojstennú panorámu Lisabonu, ktorá zobrazuje mesto pred zemetrasením v roku 1755. Je to vzácny, dobre proporcionálny pohľad na starý Lisabon, ktorý zobrazuje dokonca aj vtedajšie domy a každodenné činnosti, ako napríklad nakupovanie na trhu. Azda najpozoruhodnejšie je na ňom vidieť úzke spojenie Lisabonu s riekou Tejo. Na siedmich paneloch sa dokonca nachádza príbeh o živote klobučníka Antónia Joaquima Carneira vo forme kresleného stripu. Inšpirovaná talianskymi freskami a obsahujúca motívy nájdené v Pompejach je táto inštalácia bohatá na detaily. Možno vďaka minulosti budovy je prechádzka týmto múzeom takmer duchovným zážitkom. Je to skutočne intímne ponorenie sa do uctievaného portugalského remesla.
Hrad San Georgi
Hrad São Jorge, ktorý sa nachádza na vrchole kopca, je jednou z najsymbolickejších pamiatok Lisabonu. Predtým, ako pevnosť v polovici 11. storočia postavili Maurovia, usadili sa tu Vizigóti. Neskôr, keď sa Afonso Henriques stal v roku 1147 prvým portugalským kráľom, sa stal majetkom kráľovských úradov a dlho slúžil ako miesto konania honosných večierkov a návštev vysokopostavených hostí. Tento hrad rozhodne pôsobí muzeálnym dojmom, má inteligentnú kameru camera obscura, ktorá ponúka 360-stupňový pohľad na Lisabon v reálnom čase, archeologické náleziská z troch rôznych období a ruiny bývalého kráľovského paláca. Hlavným lákadlom je však výhľad. Pohľad na množstvo červených striech mesta a rieku Tejo za ním je jedným z najvzrušujúcejších rituálov v Lisabone.
Lanovka Santa Justa
Je to pravdepodobne najkrajší výťah na svete. Vertikálny výťah, známy aj ako Elevador do Carmo, navrhol Portugalčan Raoul Monsieur du Ponsard a otvorili ho v roku 1902. Monsieur du Ponsard bol žiakom Gustava Eiffela, takže nie je prekvapujúce, že verejný výťah, vyrobený z liatiny a zdobený filigránom, demonštruje výrazný francúzsky štýl zo začiatku storočia. Zdanlivo nekonečný rad sa mení na frustrovaný dav, návštevníci však vydržia – nádherný kus dopravnej a architektonickej histórie stojí za to.
Hraničný palác
Tento palác zo 17. storočia a jeho prístavba z 18. storočia boli postavené pre João Mascarenhasa, 1. markíza z Fronteiry, a nachádzajú sa na pokojnom predmestí Benficy, asi 20 minút jazdy taxíkom od centra mesta. Dláždená záhrada so sochami, lavičkami a fontánou je ďalším skvelým dôvodom na návštevu. Obzvlášť majestátna je Galéria kráľov so zbierkou búst, ktoré vzdávajú hold portugalským kráľom minulosti. Záujemcovia o históriu a dizajn ocenia zachovalé interiéry paláca vrátane knižnice, kaplnky a jedálne zdobenej holandskými dlaždicami, ako aj krásne upravené záhrady.
Mirador da Senhora do Monte
Nie je síce taký slávny ako napríklad hrad São Jorge alebo Miradouro das Portas do Sol, ale Miradouro da Senhora do Monte je rovnako úžasný výhľad. Toto útulné zákutie Grasse, ktoré sa nachádza vedľa zastávky legendárnej električky 28, je považované za najvyššie položené miesto v Lisabone a ponúka nádherný výhľad na hrad, ktorý sa nachádza priamo oproti, ako aj na mesto a rieku Tagus za ním. Našťastie tento nádherný výhľad nezatienia šialené davy turistov.
Fado klub
V Alfame, päť minút chôdze od múzea Fado, pokračuje portugalské hudobné dobrodružstvo v klube Clube de Fado. V tejto teplej reštaurácii a koncertnej sále zaliatej červenou farbou sa portugalská gitara a melancholický spev fado spájajú s domácou kuchyňou. Nočné vystúpenia umelcov fado, ako sú Cuca Roseta a Sofia Ramos, sa spájajú s gitarovým umením majiteľa Clube de Fado Maria Pasheca, syna slávneho fado gitaristu Antónia Pasheca. Účinkujúci, či už profesionáli alebo začiatočníci, dávajú zo seba všetko v retro prostredí.
Veža Belen
Belémsku vežu, zapísanú na zozname svetového dedičstva UNESCO, postavil na severnom brehu rieky Tejo v rokoch 1514 až 1520 architekt Francisco de Arruda. Pôvodne bola známa aj ako veža svätého Vincenta a bola postavená na obranu mesta. Neskôr pevnosť našla nový život ako maják a colný úrad. Nemusíte byť milovníkmi histórie, aby ste si vychutnali silu tohto miesta. Dajte si pozor na úzke schodisko, hoci zdolanie piatich poschodí budovy a strešnej terasy si vyžaduje vytrvalosť, ale túra na vrchol je odmenená skvelým výhľadom.
Lisabonská katedrála
Lisabonská katedrála pripomína stredovekú pevnosť s dvoma impozantnými vežami a pôsobí prísnym dojmom. Románska stavba postavená v roku 1150 je najstarším kostolom v meste a jedným z jej najpôsobivejších prvkov je ružicové okno, ktoré bolo obnovené z fragmentov pôvodného. Počas prechádzky po Alfame, ktorú v Lisabone musíte vidieť, si pozrite katedrálu a jej ešte pôsobivejšiu gotickú kláštornú budovu, ktorá je symbolom štvrte aj mesta.
ZDROJ: https://dovkola.media