Reklama/advertisment:
Hovorí sa, že okrem paláca parlamentu, ktorý dal postaviť diktátor Ceausescu, nie je v rumunskom hlavnom meste nič pozoruhodné. Overili sme si to a klamú. Len vo “východnom Paríži” je asi 60 múzeí a sú tu aj parky, paláce, obrovské námestia a úzke uličky, módne reštaurácie a kluby.
Palác parlamentu (Palatul Parlamentului)
Reklama/advertisment:
Je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najťažšia budova na svete. Patrí aj medzi top najväčšie administratívne budovy na svete: jej rozloha je 365 000 m2 a má 1 100 miestností na 12 poschodiach. Výstavba sa začala v roku 1984 a stále pokračuje.
Miestnym obyvateľom sa táto monštruózna stavba nepáči: pri jej výstavbe bola zničená stará štvrť v centre hlavného mesta a mnohé rodiny prišli o svoje domovy. Okrem toho bol parlament postavený na príkaz Ceauşesca a stál veľa peňazí. Po revolúcii ho chceli zbúrať, ale zvíťazila chladná kalkulácia – lacnejšie bolo ho dostavať. Teraz tu sídli parlament a prázdne miestnosti sa prenajímajú ako kancelárie.
Dovnútra sa môžete dostať len v rámci skupiny a preukázať sa pasom.
Adresa: Strada Izvor 2-4.
Otváracie hodiny: od marca do októbra – od 9.00 do 17.00, od novembra do februára – od 10.00 do 16.00.
Cena: 10 eur: 40 RON (8 EUR) pre dospelých, 10 RON (2 EUR) pre deti od 7 do 18 rokov.
Staré mesto
Štvrť Lipscani je kompaktná – väčšina z nej bola zrovnaná so zemou, aby sa vytvoril priestor pre budovu parlamentu. Centrum je prevažne pešie, niektoré ulice sú tak husto obložené kaviarenskými stolíkmi, že je ťažké po nich prejsť.
Nachádza sa tu mnoho obľúbených atrakcií a architektonicky zaujímavých budov: palác Shutzu, v ktorom sídli Múzeum dejín Bukurešti, nemocnica Colţa, kostol svätého Antona, kostol Stavropoleos, bývalé sídlo Národnej banky a Burzový palác.
Večer sa ulice stávajú preplnené a hlučné, otvárajú sa bary, ktorých je v Lipsku viac ako sto. Je to všestranná štvrť – cez deň sa kultúrne obohacujeme a večer kultúrne relaxujeme.
Národné múzeum umenia Rumunska (Muzeul Național de Artă al României)
Nachádza sa v budove kráľovského paláca na Námestí revolúcie. Je to najväčšia zbierka umeleckých diel v krajine: približne 60 000 exponátov, z toho 3 000 diel zahraničných majstrov.
Základom zbierky európskeho umenia boli diela zo zbierky kráľa Karola I. a obsahovala obrazy Rembrandta, Rubensa, El Greca a ďalších slávnych umelcov. Neskôr pribudli obrazy zo zbierok iných zberateľov a múzeí v Rumunsku.
Okrem obrazov sa v múzeu nachádzajú aj zbierky starožitného nábytku, riadu, kobercov, gobelínov a dekoratívneho a úžitkového umenia. Ak vám je všetko uvedené ľahostajné, môžete navštíviť miestnosti bývalého kráľovského paláca a obdivovať interiéry.
Adresa: Calea Victoriei 49-53.
Otváracie hodiny: od stredy do nedele – od 10.00 do 18.00 hod.
Cena: každá výstava stojí 10-15 RON (2-3 EUR), komplexná vstupenka stojí 50 RON (10 EUR). Prehliadka historických priestorov kráľovského paláca stojí 20 RON (4 EUR).
Múzeum rumunskej dediny (Muzeul Satului)
Etnografické múzeum pod holým nebom bolo založené v roku 1936. Nachádza sa v Parku kráľa Michala I., kde je na ploche 100 000 m2 zhromaždených viac ako 300 drevených stavieb z 15. až 19. storočia z celej krajiny: domy, kostoly, mlyny a šopy. Do niektorých budov môžete vstúpiť a pozrieť si interiér a predmety domácnosti z rôznych období. Nachádza sa tu reštaurácia s miestnou kuchyňou a obchod so suvenírmi s personálom oblečeným v národných krojoch.
V tom istom parku sa nachádza Palatul Elisabeta, sídlo kráľovskej rodiny, a Arcul de Triumf, kde sa každoročne 1. decembra koná vojenská prehliadka.
Adresa: Şoseaua Pavel D. Kiseleff 28-30.
Otváracie hodiny: pondelok – od 9.00 do 17.00 h, utorok až nedeľa – od 9.00 do 19.00 h.
Vstupné: vstupenka pre dospelého stojí 15 RON (3 EUR), vstup pre deti predškolského veku je zdarma.
Múzeum roľníckeho umenia Rumunska (Muzeul Național al Țăranului Român)
V roku 1996 bolo ocenené ako najlepšie európske múzeum roka. Budova z červených tehál so zvonicou, ktorá sa začala stavať v roku 1906, je chránená štátom ako architektonická pamiatka.
Zbierka obsahuje viac ako 100 000 predmetov: kroje, riad a kuchynské potreby, ikony, nábytok, potreby na vyšívanie, textílie, obnovený interiér roľníckeho domu z dediny Charu a kostol z 18. storočia, ktorý sem bol privezený v roku 1992.
Počas prázdnin sa na nádvorí múzea koná jarmok, na ktorom si môžete kúpiť ručne vyrobené jedlá, oblečenie a suveníry, ochutnať národné jedlá a domáci alkohol.
Adresa: Şoseaua Pavel D. Kiseleff 3.
Otváracie hodiny: od utorka do nedele – od 10.00 do 18.00, pondelok je voľný deň.
Cena: vstupenka pre dospelého stojí 8 RON (1,5 EUR), vstup pre deti predškolského veku je zdarma.
Národné prírodovedné múzeum (Muzeul Național de Istorie Naturală “Grigore Antipa”)
Ak cestujete s deťmi a počasie nie je vhodné na dlhé prechádzky, navštívte toto múzeum! Jeho zbierka obsahuje minerály, skameneliny, motýle, kostry mamutov a iných prehistorických zvierat, vypchaté zvieratá, vtáky a ryby, ako aj antropologickú zbierku s viac ako 2 000 exponátmi z celého sveta.
Interaktívne múzeum: sály sú vybavené obrazovkami s dokumentárnymi filmami, 3D projektormi a informačnými panelmi s dotykovou obrazovkou.
Adresa: Şoseaua Pavel D. Kiseleff 1.
Otváracie hodiny: od utorka do nedele – od 10.00 do 20.00 h, pondelok je voľný deň.
Vstupné: vstupenka pre dospelých stojí 20 RON (4 EUR), pre žiakov a študentov 5 RON (1 EUR), pre deti predškolského veku zdarma.
Patriarchálna katedrála svätého Konštantína a Heleny (Catedrala Patriarhală din București)
Komplex na vrchole kopca zahŕňa hlavný pravoslávny chrám krajiny, patriarchálny palác a patriarchovu rezidenciu, ktorá sa nachádza v bývalom kláštore. Chrám bol postavený v 17. storočí, ale odvtedy bol mnohokrát prestavaný, takže z jeho pôvodnej podoby nezostalo takmer nič. Fresky, ktoré uvidíte, sú tiež nové – z 30. rokov minulého storočia.
Z katedrály je nádherný výhľad na Bukurešť.
Adresa: Bukurešť: Aleea Dealul Mitropoliei 2.
Kostol Stavropoleos (Biserica Stavropoleos)
Kostol postavený v roku 1724 bol pôvodne súčasťou kláštora, ktorý bol v 19. storočí zbúraný. Počas zemetrasenia sa zrútila kupola, ktorá bola spolu s freskami, ktoré ju zdobili, obnovená začiatkom 20. storočia. Zároveň bola v blízkosti postavená budova, v ktorej sa nachádza cenná zbierka byzantských kníh, konferenčná miestnosť a zbierka ikon a náboženských predmetov zo začiatku 18. storočia.
Chrámový zbor, populárny v Rumunsku i v zahraničí, predvádza novobyzantskú hudbu založenú na starobylých rumunských žalmoch.
Adresa: Strada Stavropoleos 4.
Rumunský Ateneum (Ateneul Român)
Koncertná sieň v neoklasicistickom štýle bola postavená v roku 1888, časť finančných prostriedkov darovali obyvatelia mesta. V súčasnosti v nej sídli Bukureštská filharmónia a každoročne sa v nej koná medzinárodný hudobný festival.
Vnútri sa nachádza zaujímavá freska zdobiaca sálu. Zobrazuje najdôležitejšie momenty z histórie krajiny: od dobytia krajiny rímskym cisárom Trajánom až po vznik Veľkého Rumunska.
Ak sa neplánujete zúčastniť na koncerte, môžete sa zúčastniť prehliadky so sprievodcom.
Adresa: 1-3 Strada Benjamin Franklin.
Vstupné: prehliadka so sprievodcom – 10 RON (2 EUR), vstupenka na koncert – od 20 RON (4 EUR).
Staré nádvorie (Curtea Veche)
Komplex zahŕňa zrúcaniny sídla vládcov Valašska a Rumunska z konca 15. storočia, najstarší kostol v Bukurešti – Kostol svätého Antona (16. storočie), kde sa konali korunovačné obrady, hostinec Hanul lui Manuc, v ktorom sa nachádza reštaurácia, a bustu Vlada III Basaraba, známejšieho ako Vlad Tepes alebo gróf Dracula.
Od konca 18. storočia boli budovy opustené a postupne chátrali. Pri vykopávkach sa odkryli fragmenty základov, múrov, veží a schodísk, ktoré sú teraz vystavené pre verejnosť.
Adresa: Strada Franceză 25.
Otváracie hodiny: od 10.00 do 18.00 hod.
Múzeum Národnej banky (Muzeul Băncii Naţionale a României)
V jednej z najkrajších budov v Bukurešti sa nachádza zbierka bankoviek vydaných za posledných 2 500 rokov. Uvidíte tu najstaršiu mincu a najmenšiu bankovku, aká kedy bola v obehu, zliatiny, zlaté mince a medaily a dozviete sa, ako vznikla Rumunská národná banka.
Výstavu si môžete pozrieť len so sprievodcom a po dohode. Žiadosť je potrebné podať niekoľko dní pred návštevou (pokyny nájdete na webovej stránke) a je potrebné mať so sebou cestovný pas alebo iný doklad totožnosti.
Adresa: Strada Doamnei 8.
Otváracie hodiny: pondelok – od 10.00 do 19.00 h, utorok až piatok – od 10.00 do 16.00 h.
Cena: bezplatne.
Cărturești Carusel
Najfotografovanejšie kníhkupectvo v rumunskom hlavnom meste sa nachádza v zrekonštruovanej budove z 19. storočia. Zvonku vyzerá skromne, ale vo vnútri pripomína skôr palác: stĺpy, ažurové kovanie, točité schodiská, svetlom naplnené haly. Šesť poschodí kníh v rôznych jazykoch, disky, písacie potreby, riad a suveníry!
Na prízemí sa nachádza galéria súčasného umenia a na najvyššom poschodí kaviareň s výhľadom na centrálne ulice Bukurešti.
Adresa: Strada Lipscani 55.
Otváracie hodiny: od pondelka do stredy – od 10.00 do 22.00 h, vo štvrtok a v nedeľu – od 10.00 do 22.30 h, v piatok a v sobotu – od 10.00 do 24.00 h.
Beraria Gambrinus
Reštaurácia existuje od roku 1901. V jej blízkosti sa nachádza Národné divadlo, ktorého herci, spisovatelia, novinári, hudobníci a ďalší predstavitelia tvorivej bohémy boli pravidelnými návštevníkmi až do jej zatvorenia v roku 1940. V roku 2013 bola reštaurácia znovu otvorená, pričom sa zachoval jej interiér a atmosféra.
V ponuke sú národné jedlá, pivo a občerstvenie.
Adresa: Bulevardul Regina Elisabeta 38.
Otváracie hodiny: od pondelka do štvrtka – od 11.00 do 13.00, od piatka do nedele – od 11.00 do 14.00.
El Dictador
Klub, ktorého každá miestnosť je venovaná slávnemu diktátorovi: Ceausescu, Mussolini, Hitler, Pinochet… Zaujímavý je nielen interiér, ale aj nápady na párty. V utorok sa napríklad konajú Twin Parties – ak zaplatíte za jeden koktail, druhý dostanete zadarmo. A v piatok, ak prídete v oblečení s červenými prvkami, budete potrestaní panákom na účet podniku.
Adresa: Strada Sfantul Dumitru 3.
Otváracie hodiny: v stredu, štvrtok a nedeľu – od 22.00 do 5.00, v piatok a sobotu – od 22.00 do 6.00.
Fabrica
Na prvom poschodí bývalej továrne na výrobu pančuchového tovaru sa nachádza krčma, terasa a lezecká stena, na druhom poschodí je klub. Konajú sa v ňom filmové premietania a jarmoky a v noci večierky, na ktorých vystupujú hudobníci rôznych štýlov, od reggae až po hard rock. Miesto je obľúbené u miestnych obyvateľov pre svoje lacné nápoje, chutné jedlo a priateľskú atmosféru.
Adresa: Strada 11 iunie 50.
Otváracie hodiny: pub a reštaurácia sú otvorené od 11.00 do 17.00, klub – podľa plánu podujatí.
ZDROJ: tripmydream.com