Reklama/advertisment:
Autizmus sa tiež zaradil do zoznamu „módnych“ diagnóz, ktoré sa v súčasnosti ľuďom neudeľujú na základe ich zdravotného stavu, ale na základe ich správania. Keď sa teraz ľudia stretnú s nevychovanými ľuďmi, čudákmi alebo dokonca len s introvertmi, môžu ich blahosklonne nazvať autistami.
Reklama/advertisment:
Duševné choroby a duševné poruchy naďalej ovládajú mediálne pole, miešajú sa s osobnostnými vlastnosťami a stávajú sa spoločenskými nálepkami, urážkami a ďalšou príčinou úzkosti hypochondrov. A tak sa dnes autizmus podozrieva u mnohých introvertov – uzavretých ľudí, ktorí sa neradi stýkajú s rôznymi ľuďmi. Ako si však uvedomiť, že ide skutočne o diagnózu?
PREČO SA RASY U DETÍ NIEKEDY NEVYSKYTUJÚ
Pod poruchou autistického spektra u dospelých sa zvyčajne rozumejú poruchy psychického vývinu, na pozadí ktorých sa rozvíja sociálna maladaptácia, stereotypné správanie a problémy s komunikáciou. Ako upozorňuje neurochirurg Nikita Gurjanov, niekedy sa môže stať, že ochorenie v detstve prehliadneme – jeho príznaky však budú zjavnejšie v dospelosti.
V prevažnej väčšine prípadov môže ísť o atypickú formu ochorenia alebo miernu formu. Preto si človek nemusí všimnúť príznaky alebo si ich vysvetliť inými dôvodmi.
Zároveň môže ochorenie progredovať – napríklad na pozadí závažného stresu alebo hormonálnych zmien počas puberty.
Napríklad Aspergerov syndróm je najmiernejšia forma poruchy autizmu, keď sa pacientom diagnostikujú poruchy sociálnej komunikácie, ale rečové a kognitívne funkcie sú v poriadku.
Je potrebné poznamenať, že muži sú diagnostikovaní s ASD trikrát častejšie ako ženy. Lekári zároveň stále úplne nerozumejú tomu, prečo sa u človeka vyvinie táto porucha. Príčinami sú zvyčajne dedičnosť, komplikácie počas pôrodu a tehotenstva, vnútromaternicové infekcie, nedonosenosť a neskoré tehotenstvo matky (po 40. roku života).
ZNAČKY ASD
- Problémy s vyjadrovaním myšlienok. Reč je zvyčajne suchá, bez detailov a pre človeka je ťažké udržať dlhý rozhovor. Slovná zásoba môže byť tiež riedka.
- Emócie ľudí s RAS sú často „utlmené“ a je pre nich ťažké pochopiť, čo cítia.
- Veľmi obmedzený rozsah záujmov.
- Malý arzenál zručností a schopností – človek je spravidla úspešný len v jednej, veľmi špecifickej oblasti. Všetko ostatné mu spôsobuje veľké ťažkosti.
- Je ťažké pochopiť emócie iných ľudí, dokonca aj blízkych.
- Žiadne reakcie na emócie iných ľudí, nedostatok empatie.
- Strava zahŕňa len určité potraviny, nadmerná vyberavosť.
- Opakujúce sa alebo rituálne správanie, napríklad kolísanie tela.
- Absolútne zastavenie komunikácie v prípade veľkej únavy alebo stresu – osoba akoby „vypne“.
- Emocionálne zrútenie v prípade zmyslového preťaženia – keď prichádza príliš veľa informácií naraz. Osoba môže začať kričať alebo sa pokúsiť ublížiť si.
- Nervozita v preplnenej miestnosti až po záchvaty paniky.
- Nadmerné podráždenie, keď sa ľudia dotýkajú ich vecí, presúvajú veci – to spôsobuje pocity destabilizácie a nepohody.
- Všetko nové je vnímané ako hrozba – v neznámej situácii môže byť veľmi desivé.
S ČÍM SA MÔŽE ZAMIEŇAŤ
Autizmus sa najčastejšie zamieňa s nedostatkom taktu, etikety, nízkou inteligenciou vrátane emocionálnej inteligencie a úzkoprsosťou. Ak je však osoba kompulzívna, nevie počúvať a kladie nevhodné otázky, neznamená to, že má poruchu autizmu.
Ak je osoba viditeľne nepokojná, triešti si oblečenie alebo si chrúpe kĺby, nemusí to vždy znamenať, že má autizmus. Môže byť len nervózny – alebo môže mať ADHD.
Vo všeobecnosti sa príznaky ASD podobajú príznakom schizotypálnej poruchy alebo schizofrénie. Ak teda existuje dôvod na podozrenie na jednu z týchto dvoch porúch, je najlepšie navštíviť lekára.