Reklama/advertisment:
Najväčší tehlový kostol na svete, teutónsky hrad a malebná 33-kilometrová kosa – výlet do Gdanska poteší milovníkov histórie aj prírody. Námorné hlavné mesto na mape Poľska sa často považuje za prestupný bod na ceste na sever Európy, ale zaslúži si samostatnú návštevu s deťmi. Mieša sa tu niekoľko kultúrnych vrstiev: počas viac ako tisícročnej histórie mesto opakovane prechádzalo z Poľska do Pruska a späť, bolo zničené a starostlivo obnovené.
Prechádzka po “holandskom” starom meste
Reklama/advertisment:
Architektúra starého mesta v Gdansku sa často prirovnáva k holandskej, pretože má úzke fasády farebných domov, strechy s vrcholmi a gotické kostoly z červených tehál. Holandskí umelci a architekti v stredoveku skutočne pracovali na výstavbe mnohých budov, ako napríklad radnice a Zelenej brány.
Pri prechádzke centrom je ťažké uveriť, že pred viac ako 70 rokmi, po skončení druhej svetovej vojny, bolo v ruinách. Budovy nevyzerajú ako novostavby – radnica, hlavná brána aj bežné domy sú obnovené do najmenších detailov.
Hoci je centrum mesta malé, môžete tu stráviť niekoľko hodín na oddychovú prechádzku: pozrieť si fasády budov na Korolivskom trakte, oddýchnuť si v bare na nábreží rieky Motławy a ochutnať poľské pouličné jedlo – vyprážaný ovčí syr oscipek alebo sendvič so slaninou a uhorkami.
Tu sú 3 najkrajšie a najzaujímavejšie pamiatky v Gdansku, ktoré sa oplatí vidieť:
Márie. Je považovaný za najväčší tehlový kostol v Európe. Na jeho výstavbu pred približne 500 rokmi bolo potrebných viac ako milión tehál a zmestilo sa doň 25 tisíc ľudí. Kostolná veža vysoká 82 metrov je najvyššou vyhliadkovou plošinou v meste.
“Žeriav. V polovici storočia slúžila táto stavba ako opevnená brána chrániaca mesto pred prístavom a zároveň ako prístavný žeriav – v tom čase najväčší. Dokázal zdvihnúť 4 tonové bremená do výšky 11 metrov, čo bol na stredovek jedinečný výkon. V budove dnes sídli Národné námorné múzeum.
Neptúnova fontána. Na typickej suvenírovej pohľadnici z Gdanska určite nájdete pohľad na Neptúna, ktorý symbolizuje spojenie mesta s morom. Starosta sa pri stavbe fontány inšpiroval podobnou fontánou v Bologni v 17. storočí.
Pohľad zhora
Na ostré strechy Gdanska sa najlepšie pozerá zhora. Dva z hlavných vyhliadkových bodov mesta sú veže mariánskeho kostola a radnice. Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať hore, je previezť sa na ruskom kolese.
Výstup na hlavnú kostolnú vežu je pre fyzicky silných: schodisko má 409 strmých schodov. Nie nadarmo v turistických recenziách neprevláda obdiv k výhľadom, ale opisy náročnej cesty. Cesta hore však stojí za to: z 82-metrovej výšky sa vám naskytne pohľad na mesto a Gdanský záliv ako z pohľadnice.
Na radničnú vežu je jednoduchšie vystúpiť – vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 50 metrov. Odtiaľ si okrem panorámy môžete odfotiť aj veže Mariánskeho kostola, ktoré sa zo zeme nedajú zachytiť do objektívu.
Ruské koleso je najjednoduchšou a najzábavnejšou možnosťou výstupu s deťmi. Za 15 minút urobí niekoľko otáčok. Z 50-metrovej výšky môžete vidieť nábrežie a centrum mesta. Prechádzku je vhodné začať alebo ukončiť v blízkosti kolesa: nachádza sa na nábreží, trochu ďalej od hlavných atrakcií.
Ponorte sa do histórie na teutónskom hrade
Hrad Marlborough, najväčší tehlový hrad na svete, musí vidieť každý, kto cestuje do Gdanska. Od 13. storočia, keď ho postavili križiacki rytieri, slúžil hrad ako sídlo križiackych rytierov, potom poľských kráľov, prežil dobytie pruskými vojskami a v 20. storočí bol pútnickým miestom nacistov. Počas druhej svetovej vojny bol hrad takmer úplne zničený. Náročné práce na jeho obnove trvali niekoľko desaťročí a skončili sa až v roku 2000.
Návštevou hradu môžete stráviť aspoň pol dňa. Jednosmerná cesta vlakom z Gdanska trvá 40-50 minút a prehliadka s audiosprievodcom maximálne 2 hodiny. Prechádzka pripomína hľadanie: na konci každej časti hlas v slúchadlách ponúka nájsť ďalší exponát pomocou tipov. Približne v polovici prehliadky vám audiosprievodca jemne odporučí, aby ste si sadli na nádvorie, oddýchli si a občerstvili sa.
Územie hradu má rozlohu viac ako 20 hektárov. Prehliadka kaplniek, veží, padacích mostov, pevnostných múrov, labyrintov miestností, výstavy jantáru, mincí a vojenskej techniky vám zaberie minimálne 3 hodiny. Po prehliadke môžete vyjsť za hradby a odfotiť si hrad z nábrežia rieky Nogat.
Zistite, čo je Trojmestie
Sopoty sú jedným z najznámejších letovísk na pobreží Baltského mora. Ľudia sa sem chodia prechádzať po pešej zóne s perníkovými domčekmi a fotografovať si slávny Krivý dom. Ďalšou atrakciou je najdlhší polkilometrový drevený vlnolam v Európe. V lete sa tu často konajú koncerty, diskotéky a párty. Po zvyšok roka si tí, ktorých neodvial vietor, robia malebné fotografie drsného Baltského mora.
Gdyňa nie je ako ostatné mestá Trojmoria. Tu si oko oddýchne od úzkych uličiek a farebných domov. Mestu dominuje moderná architektúra, ktorá sa nazýva gdyňská moderna. Gdynia má aj svoju vlastnú vyhliadku – Kamennú horu so storočnými vidlami.
Relaxujte na ostrove Hel Spit
Kráčajúci vlnolam Európy je názov pre Khelskú kosu, krajinný park na severe krajiny. Úzky pás krajiny s piesočnými dunami, borovicovými lesmi a hustým trstinovým porastom sa tiahne 33 kilometrov do mora.
Obe strany ostrova sú ako dve rôzne mestá. Na plytkej strane zálivu Puča je voda v lete teplá až 22 stupňov, prakticky tu nefúka vietor a všetky pláže sú v sezóne preplnené. Ale len čo prejdete na druhú stranu, k Baltskému moru (kosa je v najužšom mieste široká len 300 metrov), začne vás ovievať prenikavý vietor a krajina sa stane drsnejšou.
Na ostrohu sa nachádza niekoľko malých dedín. Voľnočasové aktivity sú tu typicky prímorské: rybie reštaurácie, promenády, tulenie škôlky a kitesurfing
Čo jesť v Gdansku
Typickou špecialitou tohto prímorského mesta sú ryby a morské plody. Rybie reštaurácie, z ktorých väčšina sa nachádza na nábreží, ponúkajú jedlá od kreviet a sleďového tataráku až po jesetera a tuniaka.
Alkoholickým symbolom Gdanska je likér Goldwasser. Obsahuje viac ako 20 druhov bylín a koreňov a vločky zlata. Fľaša tohto likéru je skvelým suvenírom z Gdanska.
Pivo sa v Gdansku varí už od stredoveku. Dôkazom toho je Pivná ulica v centre mesta. Predtým tu boli pivovary a teraz je tu množstvo barov s desiatkami druhov piva.
ZDROJ: https://tripmydream.com