Reklama/advertisment:
Chov rýb je fascinujúci a príjemný: Akvárium doma vyzerá dobre, je relaxačné a dokonca fascinujúce. Starostlivosť oň však nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať: vodu musíte nielen pravidelne meniť, aby ste zabránili množeniu baktérií, ale aj udržiavať jej primeranú teplotu.
Reklama/advertisment:
Zistime, pri akej teplote sa budú ryby cítiť dobre, aby ste sa nemuseli obávať o stav svojich miláčikov a riasy.
Čo treba zvážiť?
Teplota horných a dolných vrstiev vody je rozdielna, preto je potrebné merať teplotu na hladine aj v spodnej časti dna. Na udržanie konštantnej teploty sú komerčne dostupné regulátory – bez nich sa nezaobídete, ak sa rozhodnete kúpiť akvárium a venovať sa chovu rýb.
Odporúčaná teplota vody v akváriu je 20-30 °C, ale závisí od druhu ryby:
gupky – 24-26 °C;
sumce – 18-28 °C;
gurám – 22-26 °C;
cichlidy – 25-27 °C;
mollinesie – 25-27 °C.
Malé odchýlky od tohto rozmedzia ryby znášajú pokojne, ale zmeny teploty o 5-10 stupňov vedú k ochoreniam a dokonca k smrti. Ryby ľahšie znášajú nízke teploty – napr. 16-18 stupňov, ale len vtedy, ak klesajú plynule, v rozmedzí 2-4 stupňov za deň. V chlade sa metabolizmus rýb spomaľuje, v horúčave vzniká nedostatok kyslíka a ťažkosti s dýchaním.
Hlavný problém, s ktorým sa stretávajú majitelia akvárií – potreba znížiť teplotu vody v lete, keď sa v byte alebo dome oteplí. Existuje niekoľko spôsobov, ako tento problém vyriešiť:
- použitie špeciálnej chladničky pre akvárium;
- nainštalovať klimatizáciu do miestnosti, v ktorej sa nachádza akvárium;
- kúpiť chladiace batérie;
- používať ľad.
V zime, ak sa akvárium ochladí, môžete:
použiť ohrievač teplej vody;
naliať horúcu vodu (ale nie vriacu) – len tenkým prúdom cez stenu akvária, bez toho, aby sa dostala na ryby.
Počas výmeny vody nemiešajte vodu s rôznou teplotou: Pre ryby je to stresujúce, pretože si tento jav spájajú s obdobím dažďov alebo začiatkom neresu.
Ako zabrániť úhynu rýb?
V lete aj v zime je najdôležitejšie vyhnúť sa náhlym zmenám teploty: vyvolávajú choroby a vedú k úhynu rýb. Tie dokážu vycítiť aj malé zmeny teploty – na niekoľko stotín stupňa. Neodporúča sa inštalovať akvárium
- v blízkosti radiátorov;
- v blízkosti okien, ktoré sa často otvárajú na vetranie;
- na miestach vystavených slnečnému žiareniu.
Ak sa rozhodnete mať rybičky, kúpte si akvárium s teplomerom a regulátorom teploty a zabezpečíte si pohodlie živých domácich miláčikov.
Zdroj: https://zoogid.by/