Reklama/advertisment:
Mačky, rovnako ako ľudia, potrebujú vyváženú stravu zloženú z bielkovín, sacharidov, tukov a vitamínov. Ak budete zviera kŕmiť nekvalitným lacným krmivom, bude to mať vplyv na činnosť obličiek, zubov a fyzickú aktivitu zvieraťa. Ako a čím kŕmiť mačku, aby sa cítila dobre a srsť sa jej leskla? Prečítajte si naše tipy
Hotové krmivo
Reklama/advertisment:
Mačku môžete kŕmiť suchým alebo mokrým krmivom z obchodu: kvalitné krmivo obsahuje všetky živiny, ktoré mačka potrebuje.
Ak sa rozhodnete kŕmiť svoju mačku hotovým krmivom, snažte sa jej nedávať aj domáce krmivo: krmivo kúpené v obchode je určené na kompletnú výživu. Ak sa mačka kŕmi navyše jedlom zo stola, vedie to k prejedaniu a obezite domáceho maznáčika.
Ktorú z nich si vybrať: suchú alebo mokrú? Suché krmivo pre mačky a psy je užitočné pre: zuby (počas žuvania sa čistia), trávenie (v zložení je veľa vlákniny). Takéto krmivo je však kalorickejšie ako mokré krmivo. Ak kŕmite len suchým krmivom, dbajte na to, aby mala mačka stále vodu, alebo ho kombinujte s mokrým krmivom, ale malo by byť od toho istého výrobcu.
Na čo si dať pri kúpe pozor? Prečítajte si recenzie na fórach pre majiteľov domácich zvierat. Pred kúpou si preštudujte zloženie krmiva: na obale môže výrobca napísať “prírodné mäso”, ale v skutočnosti bude krmivo obsahovať 90 % vedľajších produktov a sóju. Dobré krmivo pre domáce zvieratá by malo mať vysoký obsah mäsa, vitamínov a minerálov. Na obale hľadajte označenie “plnohodnotné krmivo”. Kupujte krmivo špeciálne vyvinuté pre plemeno, vek a hmotnosť vašej mačky – nejde o marketingový ťah, všetky mačky sú iné a výživa gravidnej perzskej mačky sa líši od výživy dospelej mainskej mývalej mačky. Ak má vaše zviera chronické ochorenia – hľadajte špeciálne krmivo vo veterinárnych lekárňach.
Samostatne pripravované krmivo
Ak sa rozhodnete pripraviť pre svoju mačku krmivo doma z prírodných produktov, dbajte na to, aby bol jedálny lístok vyvážený a správne pripravený.
Čím sa môže kŕmiť?
Čím možno mačky kŕmiť?
- Mäso a vnútornosti – nezabudnite ich uvariť alebo spariť vriacou vodou. Mačky sa často nakazia salmonelou (druh červa), ak jedia surové mäso.
- Ryby – mali by byť vykostené, najmä malé ryby.
- Fermentované mliečne výrobky – kefír, kyslá smotana, nesladený jogurt, tvaroh, syr bez príchute.
- Kaše a obilniny – varené ovsené vločky, ryža, pohánka, proso.
- Zelenina – môže byť uvarená a roztlačená.
- Zelenina – špenát, hlávkový šalát.
- Rastlinný olej.
Tieto produkty kombinujte v správnom pomere na základe potrieb zvieraťa. Strava by mala obsahovať mäso (aspoň raz týždenne) alebo vnútornosti so zeleninovou kašou alebo varenou kašou. Kašu varte na chudom mäsovom vývare alebo pridajte rastlinný olej, aby črevá mačky fungovali stabilne. Mačky možno kŕmiť detskou výživou alebo mäsovými konzervami. Každý deň podávajte aj fermentované mliečne výrobky. Krmivo pre mačky nesoľte ani nepaprikujte a nezabúdajte na podávanie minerálnych a vitamínových doplnkov!
Čo by sa nemalo podávať?
- Sladkosti, najmä čokoláda.
- Cesnak, cibuľa, avokádo.
- Hrozno.
- Makadamové orechy.
- Xylitol.
- Mlieko.
- Mastné mäso a ryby, údené klobásy, solené a korenené.
Frekvencia a množstvo jedál
Hmotnosť a frekvencia jedál závisí od veku, hmotnosti a aktivity mačky:
- gravidné, dojčiace, príliš chudé mačky – by sa mali kŕmiť častejšie a viac ako zvyčajne;
- kastrované a sterilizované mačky – naopak menej, pretože rýchlejšie tučnia.
Existuje univerzálne pravidlo – kŕmiť často a v malých dávkach. Presné odporúčania týkajúce sa kŕmenia a množstva potravy dáva veterinárny lekár po vyšetrení zvieraťa.
Najťažšie je nedopriať mačke jedlo zo stola, keď oň požiada. Je však lepšie zviera odmietnuť, ako poškodiť jeho zdravie.
Zdroj: https://zoogid.by/