Reklama/advertisment:
Očkovanie je nevyhnutný postup starostlivosti o mačiatka a mačky, ktorý ako preventívne opatrenie zabraňuje vzniku nebezpečných mačacích chorôb, ktoré spôsobujú vážne následky a dokonca aj smrť zvieraťa.
Reklama/advertisment:
Aj keď zviera nechodí po ulici, neprichádza do kontaktu s inými zvieratami, posilňuje organizmus vitamínmi a nemá možnosť dostať infekciu, aj tak je potrebné ho zaočkovať. Mačke, ktorá je úplne doma, stále hrozí infekcia, pretože dom nie je sterilné miesto a nákazlivé môžu byť aj topánky majiteľa a iné predmety, ktoré boli vonku. A ak sa domáce zviera neustále prechádza po ulici, zúčastňuje sa výstav, v lete behá po prírode, o potrebe očkovania mačky by sa nemalo uvažovať: určite by sa malo vykonať.
Aké nebezpečenstvo predstavujú infekčné choroby?
Očkovanie mačiatok a mačiek sa delí na dve skupiny: povinné a odporúčané. Prvé pomáhajú chrániť zviera pred nebezpečnými chorobami:
- Kočičí týfus. Inak sa ochorenie nazýva panleukopénia. Hlavným nebezpečenstvom vírusového ochorenia je, že sa ťažko lieči. Postihuje tráviace orgány, dýchacie orgány, srdce, silne dehydratuje organizmus. Zviera neprežije v 90 % prípadov, ak sa včas neposkytne lekárska pomoc.
- Kalciviróza. Vírusové ochorenie, ktoré postihuje horné dýchacie cesty, ústnu dutinu a oči mačiek. Akékoľvek oneskorenie môže viesť k bronchitíde, pľúcnemu edému, artritíde, záchvatom a iným nebezpečným stavom. Kaliciviróza sa ťažko lieči, najmä ak je imunitný systém mačky oslabený alebo ak je mačka chorá na niečo iné.
- Rinotracheitída. Spôsobuje ju mačací herpes vírus (FHV-1). Choré zviera trápi upchatie nosa, lézie horných dýchacích ciest, zápal spojiviek. Je ľahšie liečiteľná ako predchádzajúce, ale ťažšie sa diagnostikuje. Ochorenie sa môže stať chronickým. V každom prípade herpes vírus zostáva v tele mačky aj po liečbe.
- Vzteklina. Ochorenie, ktoré postihuje mozog, miechu a vedie k smrti. Nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že sa prenáša zo zvieraťa na človeka.
Medzi ďalšie nebezpečné ochorenia patria: chlamýdie, mikrosporídia, leukémia. Aj pred nimi je potrebné zviera chrániť očkovaním.
Očkovanie mačiatok: čo robiť a kedy?
Hneď po narodení a krátky čas je mačiatko chránené protilátkami, ktoré dostáva z materského mlieka. S vývojom organizmu sa protilátky stávajú nedostatočnými na ochranu proti vírusom, ale kvôli ich prítomnosti ešte nie je možné zviera očkovať. Práve v tomto období je zviera najzraniteľnejšie a potrebuje zvýšenú pozornosť majiteľa.
Prvé očkovanie sa ideálne podáva mačiatku vo veku 8 týždňov alebo medzi 8. a 9. týždňom. Veterinári odporúčajú podať druhú dávku tri až päť týždňov po prvej dávke. Počas tohto obdobia sa mačiatku podávajú vakcíny proti kaliciviroze, rinotracheitíde a panleukopénii. Očkovanie proti besnote sa podáva neskôr – je povolené u zvierat, ktoré majú 12 týždňov od narodenia. Očkovanie proti besnote sa takmer vždy podáva súčasne s revakcináciou, ktorá sa vyžaduje tri až štyri týždne po prvom očkovaní. Očkovací plán však zostavuje veterinárny lekár na základe veku a stavu zvieraťa, rizika nákazy v oblasti, kde zviera žije, a ďalších špecifík.
Kedy a aké očkovania sa podávajú dospelým mačkám?
Ľudia, ktorí plánujú mať zvieratá, musia vedieť nielen to, aké očkovania sa dávajú mačiatkam, ale aj to, aké očkovania sa dávajú dospelým mačkám.
V prípade dospelých mačiek zostáva schéma očkovania rovnaká ako v prípade mačiatok: veterinárny lekár zostaví schému, v rámci ktorej vpraví do tela dve dávky vakcíny.Po prvej a druhej injekcii sa postupy stávajú každoročnými. Jedinou výnimkou je očkovanie proti besnote – to je potrebné zopakovať až po troch rokoch. Na očkovanie mačiek sa používajú rovnaké prípravky ako na očkovanie mačiatok.
Čo je dôležité zvážiť pred návštevou veterinárnej kliniky?
Očkovanie by sa malo vykonávať v súlade s pravidlami:
- Mačiatka staršie ako 8 týždňov sa môžu očkovať.
- Na zákrok možno vziať len úplne zdravú mačku.Ak mačka vykazuje príznaky akéhokoľvek ochorenia alebo bola v kontakte s infikovaným zvieraťom, vakcína by sa mala podať o niekoľko týždňov neskôr.
- Pred očkovaním by mal lekár posúdiť zdravotný stav zvieraťa analýzou jeho teploty, slizníc a vitality.Ak zviera podstúpilo operáciu, nemôže byť očkované 3 týždne po operácii.Očkovanie je zakázané aj 2 – 3 týždne pred plánovanou operáciou.
- Mačku nemožno očkovať po liečbe antibiotikami.Po liečbe je totiž organizmus zvieraťa oslabený, najmä u mačiatka, a aj malá dávka patogénu môže viesť k vážnym následkom. Zviera po liečbe antibiotikami vezmite na kliniku po mesiaci.
- 3 týždne pred návštevou veterinára musíte mačku zbaviť červov a iných parazitov.
- V období výmeny zubov nie je dovolené očkovať zviera.
Počas komunikácie s lekárom je potrebné uistiť sa, že vakcína je vhodná, po preštudovaní dátumu spotreby a stavu prípravku.
Ísť na kliniku alebo si pozvať veterinára domov?
Na očkovanie mačiatka alebo mačky nie je potrebné navštíviť veterinárnu kliniku: veterinárny lekár môže prísť do domu. Medzi výhody patrí vykonanie zákroku doma:
- mačička nie je stresovaná prevozom na kliniku a pobytom mimo domova;
- veterinárny lekár môže plne posúdiť stav mačky – mačka počas vyšetrenia prakticky nie je nervózna;
- mačka nie je v kontakte s inými zvieratami na veterinárnej klinike, z ktorých niektoré môžu byť nakazené rôznymi chorobami.
Napriek uvedeným kladom mnohí majitelia štvornožcov uprednostňujú návštevu kliniky. A majú aj pravdu, pretože v zdravotníckom centre:
- má lekár k dispozícii všetko potrebné vybavenie a nástroje na vyšetrenie mačiek a ich očkovanie;
- vakcína sa skladuje v správnych podmienkach až do jej použitia;
- je možné odhaliť skryté choroby alebo stavy a vykonať operácie, ktoré si vyžadujú rýchle riešenie.
Ďalšou výhodou návštevy kliniky je, že je lacnejšia ako návšteva doma.
Pri rozhodovaní musíte zvážiť povahu mačky, svoju finančnú situáciu a vlastné pohodlie.
Existujú po očkovaní komplikácie?
Áno, komplikácie existujú, ale ich percento je veľmi malé (do 1 %), ak sa riadite odporúčaniami odborníka a používate kvalitné lieky.
Nasledujúce komplikácie sú bežné:
- Alergická reakcia na zložky lieku. Najčastejšie sa jej príznaky v podobe ťažkostí s dýchaním, silného slinenia, zvláštneho správania prejavia rýchlo (po 15-20 minútach). Preto nie je potrebné opustiť kliniku ihneď po očkovaní.
- Hrčka alebo začervenanie v mieste vpichu. Ide o normálnu reakciu organizmu, ktorá by majiteľa nemala vystrašiť. Po niekoľkých dňoch po nej nie je ani stopy.
- Rozvoj ochorenia. Stáva sa to veľmi zriedkavo – pri očkovaní už chorého zvieraťa. Stáva sa to vtedy, ak lekár nezaznamená príznaky ochorenia a podá injekciu. Infekcia pred očkovaním môže viesť k úhynu zvieraťa, preto je pred očkovaním potrebné starostlivo sledovať zdravotný stav zvieraťa a jeho kompletné vyšetrenie lekárom.
Ak chcete mať istotu, že vaša mačka bude v poriadku, pred očkovaním ju ukážte kvalifikovanému lekárovi. Odborník odpovie na otázky, naplánuje očkovanie a vydá odporúčania.
Zdroj: https://zoogid.by/