Reklama/advertisment:
Líši sa kŕmenie gravidných psov a mačiek od štandardnej stravy týchto domácich zvierat? Nie veľmi. Stále je potrebné dodržiavať vyváženú stravu, vitamíny a minerály v krmive, dostatok bielkovín. Práve týchto látok, ako aj samotného krmiva v porcii by malo byť viac: zviera potrebuje viac živín, aby sa plod mohol zdravo vyvíjať a rásť.
Priame alebo suché krmivo?
Reklama/advertisment:
Výber krmiva je rovnaký, ako keby váš pes alebo mačka neboli gravidní. Závisí od vašich finančných možností a chuti variť:
- suché krmivo – malo by byť špeciálne pre tehotné domáce zvieratá, môžete dávať aj krmivo pre mačiatka a šteňatá. Môžete si kúpiť veterinárne krmivo pre mačky a psy. Výhodou suchého špecializovaného krmiva je, že nemusíte myslieť na vitamíny a minerály: v zložení už všetko je
- prírodné krmivo – pripravte sa na to, že už v druhom mesiaci budete musieť variť viac ako zvyčajne: do konca tehotenstva sa jedna porcia zdvojnásobí. Je potrebné tvoriť stravu ešte starostlivejšie, sledovať množstvo bielkovín, tukov, samostatne podávať vitamíny.
Teraz si analyzujme, ako často by sa mali kŕmiť gravidné mačky a psy.
- 1 mesiac – nie sú žiadne špeciálne požiadavky, kŕmte ako zvyčajne. S podmienkou, že zvyčajná strava je vyvážená.
- 2 – 3 mesiace – plod aktívne rastie a vyvíja sa, takže samička potrebuje viac krmiva s obsahom bielkovín, ktoré sa podieľajú na výstavbe tkanív. Každý týždeň zvyšujte porciu o 10 – 15 %, takže v čase pôrodu bude pes alebo mačka jesť jeden a pol až dva razy viac. Zvyšujte však porciu, nie počet jedál.
Je potrebné starostlivo sledovať množstvo bielkovín a vitamínov: embryá rastú a v prípade nedostatku potrebných látok si ich ale “berú” z tela matky.
Ak si pes alebo mačka bude pýtať jedlo navyše, kŕmte, ale nie veľa a nie často. Držte sa štandardnej dávky: 2 – 3-krát denne. V posledných týždňoch gravidity sa zviera pohybuje menej a pomalšie: zvyšuje sa zaťaženie tela, kostry a svalov – preto svojho domáceho miláčika neprekrmujte. Bude to pre ňu samotnú ťažké a aj mačiatka alebo šteňatá môžu byť príliš veľké, čo sťaží pôrod.
Mimochodom, v posledných dňoch pred pôrodom môže pes alebo mačka odmietnuť žrať alebo žrať oveľa menej – to je normálne. Brucho je plné, zviera má ťažké obdobie – zabezpečte mu viac odpočinku, pokojné miesto na oddych a prípravu na pôrod.
Prírodné produkty
Čím sa môže a má kŕmiť?
- Mlieko. Hodí sa tvaroh, jogurt, kefír, ale v malých množstvách a s nízkym percentom tuku. Mliečne výrobky majú veľa vápnika, stimulujú trávenie.
- Bielkoviny. Potrebujú živočíšne a rastlinné. Kŕmte chudým vareným kuracím, morčacím a bravčovým mäsom a hovädzie mäso je lepšie vylúčiť z jedálnička. S rastlinnými bielkovinami čisto: nepreháňajte to so strukovinami, komplikujú trávenie.
- Zelenina a ovocie. Môžu byť surové, pomeľte ich a pridajte do jedla alebo ich podávajte v čistej forme. Napríklad mrkva, jablko, cuketa. Pozor na kapustu: v žalúdku stagnuje, preto je lepšie dávať ju varenú.
- Obilniny. Užitočné, ale niektoré sú veľmi kalorické: znížte množstvo kaše, ak spozorujete, že zviera aktívne priberá. Ideálne je podávať ovsené vločky, sú užitočné a majú dobrý vplyv na trávenie a žalúdočnú sliznicu. Proso a krupicu je lepšie vylúčiť: ide o nevýživné a kalorické kultúry.
Vitamíny a užitočné doplnky
Pamätajte na dve dôležité pravidlá:
- nepodávajte vitamíny od oka a poraďte sa s veterinárom – váš pes alebo mačka môže mať nadbytok účinných látok, najmä ak kŕmite suchým krmivom, ktoré už obsahuje užitočné látky;
- vyberajte monovitamíny – niektoré prvky sa navzájom neutralizujú, takže zbytočne míňate peniaze. V multivitamínoch je veľa potrebných látok, ale s malým obsahom, preto si prečítajte aspoň zloženie.
Na aké vitamíny a užitočné látky sa zamerať počas gravidity zvieraťa?
- vápnik,
- fosfor,
- vitamíny D, A, E a C,
- omega-3 a omega-6.
Mastné kyseliny z posledného bodu sú obsiahnuté v rybom oleji, možno ho zvieratám podávať každý deň aj počas celého života.
Množstvo užitočných látok by sa malo vypočítať individuálne: v závislosti od hmotnosti, veku, stravy psa. Poraďte sa s veterinárnym lekárom. Nepraktizujte kŕmenie od oka a zásadu “čím viac, tým lepšie”: prebytok živín je tiež zlý.
Zdroj: https://zoogid.by/