
Reklama/advertisment:
Rozhodli ste sa kúpiť akvárium. Teraz musíte zistiť, kde pre ne zohnať vodu a ako často ju meniť. Názory majiteľov akvárií sa líšia a je ľahké sa v tom, čo robiť, pomýliť. Poďme sa dozvedieť, ako zabezpečiť rybičkám pohodlný život v akváriu!
5 otázok, ktoré by ste si po kúpe akvária mali určite položiť
- Musím meniť vodu v akváriu?
Reklama/advertisment:
Odpoveď je áno! Neverte príspevkom na fóre typu „nemením vodu a rybičky sú živé a zdravé“. Akvárium sa postupne znečisťuje a produkuje amoniak NH4, ktorý pomaly zabíja všetkých obyvateľov. Ak nechcete, aby si vaše ryby na tieto podmienky zvykli a náhle uhynuli – vymeňte vodu, starajte sa o svojich miláčikov!
- Čo môžem robiť, ak sa na hladine vody objavia biele usadeniny?
Takýto povlak je len prach a akvárium treba prikryť, aby ste sa ho nezbavili. Nečistoty sa dajú ľahko odstrániť: Namočte do vody kúsok toaletného papiera. Ten absorbuje vodu, po čom ho treba vybrať a vyhodiť.
- Zelená voda v akváriu. Prečo zmenila farbu a ako si s ňou poradiť?
Žiaľ, jednoduchá výmena vody nestačí: v dôsledku rýchleho množenia mikrobaktérií a rias sa voda zakalí a množstvo kyslíka v nej klesá. Musíte si kúpiť chloramín a pridať ho do vody, koncentrácia – 1 gram na sto litrov. Postup vykonajte dvakrát s odstupom niekoľkých dní. Vyťahovať ryby z akvária nie je potrebné, liek v správnom pomere ovplyvňuje len baktérie.
- Čo spôsobuje malé bublinky na hladine vody?
Ak ryby plávajú na hladine a lačne hltajú vzduch, príčinou je nedostatok kyslíka vo vode. Aby sa zabránilo úhynu rýb, je potrebné vodu prevzdušniť – napr. pomocou vodných čerpadiel, púmp alebo vzduchových kompresorov (dostupné v obchodoch so zvieratami).
- Je potrebné vodu sedimentovať?
Videli ste niekedy ryby plávať nabok? Je to spôsobené tým, že do ich ciev a krvného obehu sa dostávajú malé vzduchové bublinky. A dôvodom vzniku bubliniek je voda, ktorá sa neusadila. Voda z vodovodu je plná vzduchových bublín, preto ju musíte nechať odstáť: bublinky sa spoja a vyjdú z vody von. Voda môže stáť aj týždeň, ale stačí 1 – 2 dni.
Pri starostlivosti o akvárium je hlavnou úlohou udržiavať nezmenené chemické zloženie a teplotu vody. Preto by sa voda nemala úplne vypúšťať a nahrádzať studenou vodou z vodovodu: po takýchto postupoch bude potrebné ísť do obchodu so zvieratami pre nové rybičky.
Jediná situácia, keď je potrebné vodu vymeniť naraz, je keď sa vytvoril sliz (huba), ale voda sa musí nechať usadiť a zohriať na izbovú teplotu.
Ako vymeniť vodu v akváriu?

Okamžite vymeňte sto litrov vody, ktorá sa okrem toho musí usadiť – náročná úloha, ale uskutočniteľná: musíte pripraviť nádrže s vodou a ryby. Vodu treba meniť postupne, napr:
- vypustite viac ako polovicu objemu vody a pridajte 30 litrov
- Po jednom dni pridajte ďalších 30 litrov.
Takáto možnosť nie je vhodná pre akváriá s veľkým počtom rýb a rias: naraz je potrebné vymeniť len 10 – 20 % vody. Frekvencia výmeny závisí od druhu rýb a množstva živých rastlín.
Zdroj: https://zoogid.by/