Reklama/advertisment:
Podľa západnej estetickej tradície je ploché brucho krásne. Na Východe by mal byť tvar brucha naopak zaoblený a samotné brucho by malo byť mäkké a pohyblivé. Kto má pravdu? A ako brušné svaly ovplyvňujú zdravie žien?
Reklama/advertisment:
Ak ste videli brušné tance, určite ste si všimli, že bruchá tanečníc akoby plynuli, voľne a hladko sa pohybovali, mohli sa vyťahovať a vyvaľovať. A o žiadnych brušákoch s kockami v tomto prípade nehovoríme. Pri niektorých chronických ženských ochoreniach lekári niekedy predpisujú nielen tradičnú liečbu, ale aj aktivity, ktoré uvoľňujú brucho, napríklad ten istý brušný tanec alebo ešte lepšie ženské taoistické praktiky. Prečo? Je pre nás užitočnejšie nepumpovať brušné svaly, ale naopak, obetovať estetiku, uvoľniť brušné svaly?
TONUS: ČO TO JE?
Na úvod trochu anatómie: v bruchu sa nachádzajú životne dôležité orgány. Horná časť brucha je spojená s trávením a v dolnej časti brucha sa nachádza močovo-pohlavný systém. Aby tieto orgány dostali dostatok výživy, potrebujete dobrú mikrocirkuláciu. A to je možné len vtedy, keď sú brušné svaly v dobrom tonuse.
Čo to znamená? Svaly sa musia vedieť kvalitne napínať a uvoľňovať. Poznámka: jedno bez druhého – nefunguje. “Takže musíme pumpovať!” – potešia sa fanúšikovia fitnes. Žiaľ, v dnešnej realite a bez akéhokoľvek napumpovania prevláda tendencia k nadmernému napínaniu svalov, najmä bránice a oblasti panvového dna. Ide o dve oblasti tzv. emocionálneho napätia: napínajú sa v reakcii na určité zážitky, najčastejšie v reakcii na stres. Na pozadí tohto emocionálneho napätia sa brušné svaly môžu stať doslova kamennými.
Naši študenti, ktorí zvládli cvičenie čchi-kungu pre chrbticu Sing šeng-ťüan alebo ženské taoistické cvičenia, sa pravidelne stretávajú s touto situáciou: brušné svaly boli dokonalé, brucho – ploché, ale stálo za to uvoľniť bránicu alebo panvovú oblasť a bruško sa zaoblilo. Z estetického hľadiska je to nešťastie. Ale z hľadiska ozdravenia organizmu – nádherný výsledok.
To znamená, že zvyčajné napätie je preč, bránica sa voľne pohybuje a zlepšuje sa výživa a fungovanie žalúdka, sleziny a čriev. Vďaka tomu zmiznú mnohé nahromadené tráviace problémy: bolesti, nadúvanie, syndróm dráždivého čreva. V dôsledku uvoľnenia panvového dna a zlepšenia výživy panvových orgánov miznú chronické “ženské” zápalové ochorenia, zvyšuje sa libido a dokonca aj možnosť počatia. Brucho však nie je dokonalé. Ako nájsť rovnováhu medzi krásou a zdravím?
ZÁKLADŇA – RELAXÁCIA
Na základe výsledkov práce so ženami, ktoré navštevujú moju školu, môžem povedať: práca na kráse brucha musí začať relaxáciou. Na uvoľnenie bránice a panvového dna a nepriamo aj brušných svalov, na navrátenie pohyblivosti, mäkkosti, voľnosti a dýchania brucha sa môžete naučiť niektoré čchi-kungové praktiky, ako napríklad Xing Sheng Juang alebo ženské taoistické praktiky.
Akonáhle sa obnoví pružnosť brušných svalov, brucho opäť získa schopnosť rozpínať sa pri nádychu a jemne sa vypúšťať ako balón pri výdychu, môžete začať so silovým tréningom. Takto si zachováte zdravie vnútorných orgánov a zároveň získate ploché, krásne bruško.
RELAXAČNÉ CVIČENIE
Aby ste zistili, aké účinné je cvičenie uvoľňovania brušných svalov a koľko príjemných pocitov prináša, vykonajme si spoločne základné dychové cvičenie z taoistických praktík pre ženy.
- Posaďte sa na stoličku alebo vankúše, narovnajte chrbát a prekrížte nohy. Položte si dlaň na spodnú časť brucha.
- Vdychujte, akoby ste sa nadychovali pod dlaňou: brucho sa pri nádychu rozširuje a pri výdychu vypúšťa.
- Pri nádychu sa pýtajte sami seba: Ako sa môžem nadýchnuť ešte uvoľnenejšie? Potom pozorujte, ako vaše telo na túto požiadavku reaguje. Signálom, že cvičenie vykonávate správne, bude pocit tepla v podbrušku. Vznikne, samozrejme, nie okamžite: dýchajte pomaly a voľne 3 až 5 minút. Možno po niekoľkonásobnom vykonaní tohto cviku budete cítiť, ako sa podbruško napĺňa teplom.