Reklama/advertisment:
Aké potraviny jesť na posilnenie imunity a prevenciu rôznych chorôb? A môžu nahradiť vitamínové doplnky? Odpoveď dáva špecialista v oblasti zdravej výživy profesor Henri Joyeaux.
Reklama/advertisment:
Všetky vitamíny, ktoré posilňujú imunitný systém, sú v skutočnosti antioxidanty. Prispievajú k celkovému boju organizmu s takzvaným oxidačným stresom, to znamená, že odolávajú voľným radikálom – molekulám vznikajúcim v dôsledku zlej ekológie, vystavenia UV žiareniu alebo škodlivým chemikáliám.
Henri Joyeaux trvá na tom, že vitamíny získané z potravín sa vstrebávajú lepšie ako syntetické náprotivky. Vyvážená strava sa teda dá úplne nahradiť užívaním doplnkov stravy a vitamínov v kapsulách. Čo by ste mali jesť na posilnenie imunity?
Vitamín A (retinol)
Silný antioxidant, potrebný pre mladistvú pleť, dobrý zrak a silný nervový systém. Čo je však najdôležitejšie, zvyšuje bariérovú funkciu slizníc, čiže zabraňuje infekcii vzdušnými infekciami. Najlepšími zdrojmi vitamínu A sú rybí tuk, olej z treščej pečene, maslo, vaječné žĺtky, smotana a plnotučné mlieko.
Vitamíny skupiny B
Tieto vitamíny nie sú antioxidanty a priamo neovplyvňujú imunitný systém. Vitamíny B2 a B5 sa však podieľajú na syntéze protilátok, ktoré ničia vírusy a rakovinové bunky, ako aj na tvorbe pomocných buniek, ktoré čistia krv po zápalovej reakcii.
Vitamín B9 zabezpečuje fungovanie kostnej drene, ktorá je považovaná za akúsi továreň na všetky bunky imunitného systému. Preto je jeho práca do značnej miery závislá od vitamínov B.
Vitamín C je rozpustný vo vode a tepelnou úpravou stráca svoje vlastnosti.
Nedostatok vitamínu B1 vedie k svalovej slabosti, únave, podráždenosti a strate chuti do jedla. Získajte vitamíny B zo špargle, brokolice, pivovarských kvasníc, celozrnného chleba, zelenej listovej zeleniny, pečene, orechov a rýb.
Vitamín C
Kyselina askorbová je najznámejší antioxidant s preukázaným protizápalovým účinkom. Vitamín C urýchľuje regeneračné procesy v tele a zvyšuje odolnosť voči infekciám.
Nie každý vie, že telo si vitamín C nevie skladovať, preto by sa potraviny s jeho obsahom (citrusové plody, záhradné plody, červená paprika, šípky, brokolica, šťavel) mali konzumovať surové každý deň. Koniec koncov, vitamín C je rozpustný vo vode a pri vystavení vysokým teplotám stráca svoje vlastnosti, to znamená, že tepelná úprava ho jednoducho zničí.
Vitamín E
Okrem antioxidačného účinku vitamín E zlepšuje krvný obeh, urýchľuje regeneráciu tkanív a spomaľuje proces starnutia. Preto výrobcovia kozmetiky tak radi zaraďujú vitamín E do krémov a sér proti starnutiu.
Ale pre imunitu je samozrejme dôležitejšie prijímať vitamín E z potravy. Nájdete ho predovšetkým v rastlinných olejoch. Preto stojí za to, aby sa šalát obliekal nie kyslou smotanou alebo majonézou, ale olivovým alebo slnečnicovým olejom.