Reklama/advertisment:
Vitamín C, možno hlavný národný asistent v boji proti ARVI a nachladnutiu, zmizol z predaja v mnohých lekárňach v prvých dňoch koronavírusovej paniky. Prezradíme vám, v čom je jeho sila a ako ho získať z jedla.
Reklama/advertisment:
Kyselina askorbová – a to je druhý názov vitamínu C – je jedným z najdôležitejších stopových prvkov v našom metabolizme. Ide o silný antioxidant, ktorý nielen aktívne bojuje s voľnými radikálmi zodpovednými za starnutie buniek, ale pomáha vyrovnať sa aj s následkami ich pôsobenia v minulosti.
Vitamín C sa podieľa na syntéze kolagénu – jednej z najdôležitejších bielkovín v tele, ktorého nedostatočná tvorba vedie k oslabeniu spojivového tkaniva, kostí, zlému hojeniu rán, krvácaniu ďasien a ďalším nepríjemným následkom. Podieľa sa aj na tvorbe karnitínu, je dôležitý pre vstrebávanie radu stopových prvkov a pre obnovu oxidovaného vitamínu E.
Nakoniec, bez jeho dostatku, imunitný systém začne ochabovať. Viaceré štúdie ukázali, že kyselina askorbová je potrebná aj na ochranu dýchacieho systému a pomáha predchádzať komplikáciám v prípade SARS – to platí najmä pre ľudí, ktorí majú zvýšené riziko vzniku zápalu pľúc (napríklad pre alergikov, astmatici a starší ľudia).
Vďaka vitamínu C sa príznaky ochorenia výrazne zmierňujú a trvanie sa skracuje o 20 %
Okolo prospešnosti vitamínu C v boji proti nachladnutiu sa vedie veľa polemík – od odborníkov si môžete vypočuť aj dosť skeptické recenzie týkajúce sa používania kyseliny askorbovej ako terapie či prevencie akútnych respiračných vírusových infekcií. Korene tohto skepticizmu siahajú do 70. rokov minulého storočia, keď profesor Thomas Chalmers uskutočnil štúdiu, ktorej výsledky ukázali, že sila vitamínu C bola prehnaná.
Chalmers vzal dve skupiny ľudí s prechladnutím: jeden dal “cumlíky” a druhý – vitamín C. Druhý predbehol prvú v zotavovaní len o 0,11 dňa. Po mnoho rokov sa tento výskum stal základným kameňom vo vzťahu ku kyseline askorbovej a jej schopnosti pomôcť nám liečiť sa.
Neskôr sa však ukázalo, že dávka, ktorú používal Thomas Chalmers, bola veľmi nízka, len 25-50 mg. Profesor bol navyše s údajmi šikovný – nezohľadnil všetky ukazovatele a výsledky a publikoval ešte menej. Premyslenejšie štúdie, počas ktorých sa ľuďom podávalo 1 – 6 gramov vitamínu, ukázali, že príznaky ochorenia sa výrazne zmiernili a trvanie sa skrátilo o 20 %.
VITAMÍN C NA NAŠOM STOLE
Z potravinárskych výrobkov sú na kyselinu askorbovú obzvlášť bohaté všetky druhy kapusty, vrátane karfiolu a brokolice, citrusové plody, bobuľové ovocie (najmä kyslejšie druhy), šípky, bylinky a tmavozelená listová, paprika, paradajky a kiwi. Pridanie týchto potravín do vašej stravy je skvelý nápad aj mimo chladného obdobia.
Musíte to však robiť múdro. Napriek všetkým svojim výhodám má vitamín C nešťastnú nevýhodu – je veľmi krehký a neznáša svetlo, zrážku s kyslíkom a silné teplo. Farmaceutický a kozmetický priemysel sa naučil, ako vyvinúť stabilné formy tejto látky, ale vo voľnej prírode si naďalej vyžaduje veľmi šetrné zaobchádzanie. Inými slovami, musíte to vedieť variť.
Samozrejme, najlepšou možnosťou konzumácie potravín bohatých na kyselinu askorbovú je surová. Navyše, čím menej času uplynie medzi porušením prirodzenej škrupiny zeleniny, ovocia alebo bobúľ, tým lepšie. Ale v podmienkach sezónnosti je rozmaznávanie čerstvými bobuľami alebo dokonca karfiolom príležitosťou, ktorá nie je všeobecne dostupná.
Do arény vstupuje mrazenie, najmä šok, – pod tým najlepšie prežíva vitamín C. Pre porovnanie, pri tomto type konzervácie sa zachová asi 85 % kyseliny askorbovej, kým napríklad pri sušení len tretina jej pôvodného množstva.
JEDNODUCHÉ RECEPTY
Treba však počítať s tým, že rozmrazovanie vitamínu C tiež neprospieva, preto je lepšie jedlo po zmrazení dlho nedusiť, ale čo najskôr uviesť do činnosti. Napríklad bobule tesne pred jedlom môžete rozdrviť a zmiešať s akýmkoľvek sladidlom, ktoré vám vyhovuje, čím vznikne niečo ako ovocný sorbet. A môžete si uvariť ovocný nápoj, ktorý mnohí milujú – hlavnou vecou je urobiť to správne.
Aby sa v tomto nápoji zachovalo čo najviac kyseliny askorbovej, nemožno ho variť – rozdrvené bobule by sa mali zaliať teplou vodou, dobre premiešať a prefiltrovať, ak chcete ovocný nápoj bez dužiny.
Algoritmus varenia je pomerne jednoduchý: musíte prevariť vodu a nechať ju vychladnúť na príjemnú teplotu. Keď je voda pripravená, rozdrvte bobule so sladidlom – cukrom, medom alebo akýmkoľvek iným – do stavu kaše a spojte s vodou. Mimochodom, vo vriacej vode môžete vylúhovať korenie – škoricu, badián, kardamón – pre vôňu ovocného nápoja, ako aj koreň zázvoru pre väčšiu užitočnosť.
Nestojí za to dlho skladovať takýto ovocný nápoj – po niekoľkých hodinách bude koncentrácia vitamínu C v ňom, bohužiaľ, veľmi malá, takže sa oplatí variť v malých porciách a nie v panviciach na budúce použitie.
Na varenie aj na jedenie je lepšie používať keramický, sklenený alebo smaltovaný riad.
To isté, mimochodom, platí aj o čaji s citrónom, ktorým sme sa spájali pri prechladnutí. Z hľadiska zachovania prospešných vlastností citrónu to nedáva zmysel. Ale teplá voda alebo polovychladený čaj s čerstvou citrónovou šťavou pridaný bezprostredne pred pitím je iná vec.
Keďže vitamín C nemá rád vážne tepelné spracovanie, šaláty z čerstvej kapusty, zeleniny a listov sa stávajú hlavnými pomocníkmi, ale nie jedinými. Skvelým spôsobom, ako zachovať maximum „kyseliny askorbovej“, je fermentácia. Stará dobrá kyslá kapusta sa tu stane skutočným priateľom imunitného systému. Hlavná vec je, že je fermentovaný podľa všetkých pravidiel – s trochou soli, bez prísad ako ocot a iných nepotrebných prísad.
Môžete si to uvariť sami – na kilogram kapusty budete potrebovať malú mrkvu a polievkovú lyžicu nejodidovanej morskej soli. Zeleninu je potrebné nasekať, posypať soľou, rozdrviť, kým sa nevytvorí šťava, a nechať tri dni pod tlakom pri izbovej teplote, pravidelne prepichovať palicou na dno. Na štvrtý deň ho môžete zjesť, ale vydržíte dlhšie, ak ho dáte do chladničky.
Bez ohľadu na to, ako pripravujete jedlá bohaté na vitamín C, vždy je to lepšie ako nič. Je však potrebné pripomenúť, že vitamín je citlivý na meď a železo – tieto prvky ho ničia, a preto je lepšie používať na varenie a jedenie keramické, sklenené alebo smaltované riady.
Treba si tiež uvedomiť, že väčšina odborníkov tvrdí, že ani dokonale vyvážená strava moderného človeka často nedokáže plne pokryť potrebu tohto stopového prvku, pokiaľ nehovoríme o letných mesiacoch, kedy sa môžeme stravovať takmer doslova z tzv. záhrada. Oplatí sa však porozprávať so svojím lekárom, či je čas začať užívať tento vitamín vo forme doplnku.