Reklama/advertisment:
Americkí vedci dospeli k záveru, že káva bez kofeínu obsahuje nebezpečný karcinogén, ktorý predstavuje riziko vzniku rakoviny. Aké ďalšie výrobky môžu byť nebezpečné pre zdravie – hovorí lekár.
PREČO MÔŽE BYŤ KÁVA BEZ KOFEÍNU NEBEZPEČNÁ
Reklama/advertisment:
Podľa CNN káva bez kofeínu obsahuje metylénchlorid, bezfarebnú karcinogénnu kvapalinu, ktorá sa často používa v priemysle. Úrad pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci uvádza, že táto látka sa môže používať vo farmaceutických výrobných procesoch, pri odstraňovaní farieb, čistení a odmasťovaní kovov.
Metylénchlorid má nielen karcinogénne vlastnosti, ale môže spôsobiť aj iné škodlivé účinky na zdravie, ako je poškodenie pečene a pri vyšších úrovniach expozície aj neurologické ochorenia. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa tieto riziká vyskytujú pri vonkajšom vystavení vysokým hladinám chemikálie alebo pri jej požití.
Toxicita tejto chemikálie viedla Agentúru na ochranu životného prostredia k zákazu jej predaja ako odstraňovača náterov v roku 2019
Potom navrhla zákaz predaja metylénchloridu na iné spotrebiteľské použitie v roku 2023, ale použitie v potravinách je stále povolené.
Odborníci sa rozchádzajú v hodnotení rizík, že metylénchlorid v káve môže skutočne spôsobiť rakovinu. Na jednej strane je táto látka karcinogén, ktorý môže vyvolať vznik rakovinových procesov v tele. Na druhej strane sú si niektorí odborníci istí, že mechanizmus dekofeinizácie kávy v priebehu rokov prešiel mnohými testami a štúdiami, ktoré spochybňujú nebezpečenstvo používania metylénchloridu, ktorý sa v týchto nápojoch nachádza v pomerne malom množstve.
AKO FUNGUJÚ KARCINOGÉNY A V ČOM SPOČÍVA ICH NEBEZPEČENSTVO?
Natalia Charčenko, kandidátka lekárskych vied, gastroenterologička v Európskom medicínskom centre.
Čo sú karcinogény
Svetová zdravotnícka organizácia definuje karcinogény ako látky alebo faktory, ktoré môžu viesť k nezvratným zmenám genetického kódu buniek a ovplyvniť integritu DNA. Toto poškodenie môže narušiť delenie buniek a viesť k vzniku zhubných nádorov a chronických zápalových procesov v tele.
Keď sa karcinogény dostanú do ľudského tela, šíria sa do rôznych tkanív. Potom dochádza k chemickým reakciám, ktoré ich premieňajú na iné látky. Produkty týchto reakcií môžu ovplyvniť gény, ktoré sú zodpovedné za produkciu určitých molekúl, a zmeny v týchto génoch alebo v procesoch, ktoré ich regulujú, môžu viesť k poruchám funkcie buniek. Takéto “poškodené” bunky nemôžu normálne reagovať na bunkové signály: rastú a delia sa abnormálnou rýchlosťou, a to je charakteristickým znakom vzniku rakoviny.
Kde sa nachádzajú karcinogény
Aj zdanlivo zdravé potraviny môžu obsahovať karcinogény, ak boli pripravené škodlivým spôsobom. Patrí medzi ne vyprážanie na rastlinnom oleji alebo fritovanie a konzervovanie octom. Toxické zlúčeniny sa nachádzajú aj vo vyprážaných koláčoch a šiškách, čipsoch, vyprážaných zemiakoch a mäse pripravovanom na drevenom uhlí.
Je dôležité si uvedomiť, že vplyv karcinogénov sa zvyšuje, ak bol výrobok v oleji dlhší čas. Mnohé stravovacie zariadenia zanedbávajú hygienické pravidlá: často sa varia desiatky porcií bez výmeny oleja, aby sa ušetrili peniaze. V takomto pokrme je obsah škodlivých látok taký vysoký, že môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia aj pri jednorazovom použití. Niektoré potraviny sú nebezpečné samy o sebe, pretože obsahujú karcinogénne látky.
- Umelé sladidlá
Syntetické sladidlá môžu byť sacharín, sukralóza, aspartám a ďalšie. Ten je obzvlášť nebezpečný: môže spôsobiť šedý zákal, niektoré druhy rakoviny a poruchy trávenia, ako aj malformácie plodu počas tehotenstva. Pravidelná konzumácia náhrad cukru stimuluje v tele syntézu nebezpečného toxínu diketopiperazínu – zvyšuje riziko vzniku rakoviny vrátane nádorov mozgu.
- Tavený syr
Obsahuje množstvo karcinogénnych látok vo veľkých množstvách. Patrí medzi ne stabilizátor pyrofosforečnan sodný (E450), 5-substituovaný trifosforečnan sodný (E451), karagenan (E407), obľúbená potravinárska prísada E621 (glutaman sodný) a ďalšie. Takéto prídavné látky môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, zápal obličiek a ďalšie.
- Rafinovaná múka
Pšeničná a iné rafinované múky majú vysoký obsah rýchlych sacharidov. Tie prudko zvyšujú hladinu cukru v krvi a zvyšujú produkciu inzulínu. To vytvára priaznivé podmienky na vznik rakovinových nádorov a cukrovky. Pravidelná konzumácia výrobkov s obsahom rafinovanej bielej múky preukázateľne zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka u žien.
4. Chovaný losos
Hoci sú tučné druhy rýb zdravé vďaka obsahu esenciálnych omega-3 mastných kyselín, fosforu, vápnika a ďalších dôležitých prvkov, väčšina lososov na pultoch obchodov je bohužiaľ chovaná na farmách. To desaťnásobne znižuje jeho prospešnosť, pretože takéto ryby môžu byť kŕmené umelým krmivom s obsahom chemikálií, antibiotík, spomaľovačov horenia, pesticídov a iných karcinogénnych látok. Tie sa vstrebávajú rýchlejšie, pretože losos je tučnejší ako iné druhy rýb.
- Spracované mäsové výrobky
Párky, salámy, šunka, slanina a spracované mäsové výrobky obsahujú chemické konzervačné látky – karcinogény. Klasifikuje všetky mäsové výrobky ako “karcinogénne pre ľudí”.
Dusitany v párkoch sa používajú na dodanie lákavej ružovej farby a predĺženie trvanlivosti. Pri pôsobení žalúdočných štiav sa však tieto chemické zlúčeniny menia na karcinogénne nitrozamíny. Ničia sliznicu tráviaceho traktu a vyvolávajú vznik rakovinových nádorov. Napríklad dusitan sodný (E250) zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, pankreasu a prostaty.
Červené mäso – bravčové, hovädzie a jahňacie – tiež zaradila na zoznam pravdepodobne karcinogénnych látok pre človeka. Obsahuje veľké množstvo hemoglobínu a pri jeho rozklade vznikajú nitrozlúčeniny – tento proces vedie k poškodeniu črevnej sliznice a spúšťa vznik rakovinových novotvarov.
- Hydrogenované oleje
Patria sem margaríny, náhrady mliečneho tuku a iné neprírodné oleje. Používajú sa pri výrobe mnohých výrobkov – pomáhajú predĺžiť trvanlivosť a zachovať chutný vzhľad. Hydrogenované oleje sa pridávajú do pečiva a cukroviniek, omáčok a majonéz, nachádzajú sa aj v hotových jedlách, čipsoch, polotovaroch a rýchlom občerstvení. Konzumácia takýchto tukov ovplyvňuje bunkové membrány – ich štruktúru a pružnosť, čo vedie k vzniku rakoviny a vyvoláva vznik kardiovaskulárnych ochorení.
- Sodovky so sirupom
Sú plné prázdnych kalórií, cukru, potravinárskych farbív a iných karcinogénnych látok. Sú potravou pre rakovinové bunky. Napríklad prídavná látka E150 (cukor alebo karamelové farbivo), ktorá sa nachádza v limonádach, obsahuje karcinogén 4-metylimidazol – zvyšuje riziko vzniku rakoviny krvi, pečene a nádorov štítnej žľazy.
Do sladkých limonád sa pridáva aj kyselina ortofosforečná (E338), ktorá vedie k poruchám trávenia. Prídavné látky E950 a E951 majú negatívne účinky na kardiovaskulárny systém a môžu poškodiť plod v maternici. Okrem toho vedci z USA a Singapuru potvrdili, že dve porcie sódy týždenne zvyšujú riziko vzniku zhubných nádorov pankreasu takmer dvojnásobne.
Čím nahradiť jedlá s vysokým obsahom karcinogénnych látok
Neexistujú žiadne bezpečné náhradné potraviny za karcinogénne potraviny. Základom boja proti vplyvu karcinogénov na organizmus je zdravá strava, podpora imunity a starostlivosť o zdravie. Silný imunitný systém ničí zhubné bunky karcinogénov a chráni organizmus pred vznikom zhubných ochorení.
Ak chcete znížiť množstvo karcinogénov v tom, čo jete, venujte pozornosť svojmu jedálničku:
- Vyraďte zo svojho jedálnička sladkosti, rýchle občerstvenie, údeniny a polotovary.
- Pri príprave jedla sa vyhýbajte omáčkam a hotovým dresingom: obsahujú veľké množstvo škodlivých karcinogénnych prísad.
- Nekupujte výrobky pochybného pôvodu s dlhým zložením – rozhodnite sa pre bio.
- Vyhýbajte sa výrobkom s vysokým obsahom čistého cukru.
- Snažte sa jesť pestrú stravu, zaraďte do jedálnička viac ovocia a zeleniny – obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti škodlivým látkam.
- Do svojho každodenného jedálneho lístka zaraďte čerstvú kapustu, mrkvu, červenú repu a čerstvo vylisované šťavy z tejto zeleniny, ako aj vodové kaše z pohánky, ovsených vločiek a ryže, zelený čaj, fermentované mliečne výrobky a kompóty zo sušeného ovocia – ide o produkty sorbujúce karcinogény, ktoré zabraňujú ich negatívnemu pôsobeniu na organizmus.