Reklama/advertisment:
Náhle priberanie na váhe, zmeny nálad, bolesti chrbta a celková únava. To sú problémy, s ktorými sa bez preháňania stretáva každá žena. Naturopatka Céline Touati je presvedčená, že si s nimi môžete poradiť tak, že do svojho jedálneho lístka zaradíte určité potraviny.
Reklama/advertisment:
Ako často jete orechy, fazuľu, ryby a celozrnný chlieb? Podľa Celine Tuati by tieto produkty mali byť prítomné v strave modernej ženy, ak nie každý deň, tak presne každý druhý deň. A existuje na to viacero dôvodov.
HORČÍK PROTI PREMENŠTRUAČNÉMU SYNDRÓMU
Podráždenosť, plačlivosť, únava, bolesť chrbta – zvyčajne všetky tieto príznaky sú zvyčajne kombinované s priestrannou skratkou PMS (predmenštruačný syndróm). Jeho hlavnou príčinou je nedostatok horčíka v druhej fáze cyklu.
Nedostatok horčíka je dnes bežným problémom. Dôvodom je pokles obsahu tohto chemického prvku v rafinovaných potravinách. Znížený obsah horčíka v tele spôsobuje stavy úzkosti, nervozity, nespavosti a únavy. Ľudia sa často sťažujú na bezdôvodné bolesti hlavy, zvýšenú únavu, úzkosť, nemajú podozrenie, že jednoducho nemajú dostatok horčíka.
Kde hľadať?
Veľa horčíka je vo fazuli, kakau, tmavej čokoláde, slnečnicových semienkach, ale aj orechoch (pistácie, mandle a brazílske), tahini chalve, sójovej múke, celozrnnom pečive. Upozorňujeme, že polovica horčíka sa stráca tepelnou úpravou a tretina sa stráca mrazením.
OMEGA-3 PROTI BOLESTI A Kŕčom
Nepríjemné pocity spôsobené kŕčmi svalov maternice v kritických dňoch sú spúšťané molekulami prostaglandínov. Prostaglandíny tiež spôsobujú zápalovú bolesť. A Omega-3 prispieva k tvorbe takzvaných protizápalových molekúl. Omega-3 navyše vyhladzuje hormonálne výkyvy a zlepšuje náladu.
Kde hľadať?
Nie je náhoda, že omega-3 sa nazýva esenciálna kyselina, v tele sa nevytvára. Dá sa získať iba zvonku. Väčšina Omega-3 je v rybom tuku, takže odborníci na výživu odporúčajú jesť pstruhy, makrely, sardinky, sleď, halibut a iné mastné ryby tak často, ako je to možné. Rovnako ako chia a ľanové semienka.
VÁPNIK PROTI OSTEOPOROZE
Osteoporóza (zníženie hustoty kostí) zvyčajne začína postupovať u žien po 50. roku života. Faktom je, že hustota kostí závisí od hladiny pohlavných hormónov v tele. S nástupom menopauzy výrazne klesá, kosti sa stenčujú. Vápnik ich môže posilniť.
Dlho sa verilo, že mliečne výrobky sú najlepším zdrojom tohto prvku. Aby ste však z nich získali dennú dávku 1000-1500 mg, budete musieť zjesť 1 kg tvarohu alebo vypiť 1-1,5 litra mlieka. Okrem toho sa vápnik z mliečnych výrobkov horšie vstrebáva kvôli vysokému obsahu živočíšnych bielkovín v nich.
Kde hľadať?
Veľa vápnika sa nachádza v riasach, napríklad v spiruline (1100 mg na 100 g). Medzi dôležité zdroje tohto prvku patria aj mak, mandle, sezamové semienka, sušené figy a žerucha. Odpisovať by sa však nemali ani syry, tvaroh a iné mliečne výrobky.
STRUKOVINY A ZRNINY PRE DOBRÚ NÁLADU
Tieto potraviny bohaté na vlákninu a pomaly pôsobiace sacharidy vám pomôžu udržať si pocit sýtosti dlhšie a vyhnúť sa náhlemu poklesu hladiny cukru v krvi, ktorý vedie k slabosti a zníženiu výkonu.
Strukoviny a celé zrná navyše podporujú syntézu serotonínu, takzvaného hormónu šťastia, čo znamená, že bojujú proti zlej nálade, podráždenosti a rozpadu.
Kde hľadať?
Do svojho každodenného jedálnička zaraďte šošovicu, fazuľu mungo, cícer, bielu a červenú fazuľu, hrášok, ryžu, celozrnný chlieb.
MENEJ SOLI!
Soľ zadržiava vodu v tele, čo vedie k opuchom a pocitu ťažkosti v nohách a žalúdku, najmä v kritických dňoch. Ak chcete znížiť spotrebu soli pri varení, použite namiesto toho viac korenia, korenia, vínneho octu. Jedlo bude chutné a voňavé a nevšimnete si nedostatok soli.
Snažte sa jesť menej údenín, údenín, solené ryby priemyselnej výroby, sójovú omáčku. Ak pri varení používate zeleninu z konzervy, nezabudnite ju opláchnuť pod tečúcou vodou.