Reklama/advertisment:
Mnohí ľudia majú chuť na sladkosti, pretože sú zdrojom jednoduchých potešení. Istý používateľ sociálnych sietí sa však rozhodol uskutočniť experiment a vzdal sa svojich obľúbených potravín s vysokým obsahom cukru. O svojej skúsenosti napísal celý príspevok, v ktorom hovorí o dôsledkoch takejto prísnej diéty.
AKO VZDANIE SA SLADKOSTÍ ZMENILO ŽIVOT K LEPŠIEMU
Reklama/advertisment:
Používateľ sociálnych sietí pod prezývkou @Last_old_man sa podelil o príbeh, ako sa vzdal sladkostí. Všetko sa to začalo pred rokom, keď muž videl video s názvom “Choďte tri týždne bez cukru a uvidíte, čo sa stane”. To ho inšpirovalo k ďalším krokom.
Podľa používateľa mal veľa problémov: nadváhu (86 kilogramov pri výške 175), tukové zásoby na bruchu, neustály a nekontrolovateľný hlad, ospalosť, “biely šum” v hlave a pálenie záhy. Povedal, že najdôležitejšie pri vzdávaní sa sladkostí je vydržať prvé tri dni, aby hladina cukru v krvi prestala kolísať a vrátila sa do normálu.
Muž drží diétu už rok a tu sú zmeny, ktoré si všimol:
- Jeho hlad zmizol, už nie je taký zúrivý ako predtým;
- Spočiatku, asi tri týždne, váha stála na mieste.
Ale potom postupne začal odchádzať – počas doby odmietania cukru užívateľ stratil
14 kilogramov; - normalizoval sa spánok, teraz človek dokáže zaspať za pár minút a ráno sa zobudí bdelý a oddýchnutý, denná ospalosť ho už netrápi.
Rozprávali sme sa s odborníčkou na výživu Arinou Tertyšnou, aby sme zistili, či je naozaj možné tak ľahko sa vzdať sladkostí a aké ďalšie výhody môže priniesť strava s obmedzeným množstvom cukru.
AKO CUKOR OVPLYVŇUJE ZDRAVIE
Jedinci, ktorí konzumujú veľké množstvo jednoduchých sacharidov, majú o 28 % vyššie riziko predčasnej smrti. Konzumácia sladkých potravín a potravín s vysokým glykemickým indexom významne prispieva k vzniku cukrovky 2. typu a obezity.
Závislosť na sladkostiach a potravinách s vysokým glykemickým indexom je jednou z hlavných príčin epidémie obezity, cukrovky 2. typu a inzulínovej rezistencie, ktorá výrazne skracuje dĺžku nášho života. Je dôležité uvedomiť si, že nie každý cukor je rovnaký. Glukóza ako zdroj energie pre bunky a činnosť mozgu sa nachádza v prirodzených potravinách, ako je zelenina, ovocie a kaše.
Konzumácia takýchto prirodzených zdrojov sacharidov je pre telo priaznivá, bez nich by život nebol možný.
Ak však tento jav považujeme za naliehavý problém modernej spoločnosti, je potrebné venovať pozornosť údajom Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré poukazujú na nadmernú spotrebu rafinovaného cukru. Najnovšie údaje ukazujú, že moderné potravinárske výrobky obsahujú nadmerné množstvo rafinovaného (skrytého) cukru, čo vedie k zvýšeniu jeho spotreby v každodennej strave.
V krajinách so západnou, východnou a ázijskou kultúrou je jeho spotreba oveľa nižšia a ich priemerná dĺžka života je vyššia.
Rafinovaný cukor sa považuje za najškodlivejší a odporúča sa vylúčiť ho zo stravy. Nadmerná konzumácia spracovaných potravín vrátane bieleho chleba, cukroviniek, kávy so sirupmi a sladidlami je hlavným zdrojom skrytého cukru v našej strave.
AKO VZDANIE SA CUKRU OVPLYVŇUJE ZDRAVIE
Ak je jedinou životnou radosťou človeka sladkosť (ako zdroj dopamínu, hormónu zodpovedného za pocit radosti) a nemá žiadne iné zdroje radosti (napr. koníčky, cvičenie atď.), potom má človek problém s dopamínovým systémom, ktorý je zodpovedný za jeho závislosť od cukru. Objavuje sa stav, pri ktorom sa mozog začne cítiť zahmlený a sústredí sa výlučne na konzumáciu sladkostí.
Tento stav je potrebné upraviť vyhýbaním sa nadmernej konzumácii rafinovaných cukrov
Nadbytok rafinovaných cukrov narúša pomer črevnej mikroflóry. To má tiež negatívny vplyv na zdravie – vedie k nadmernej glykácii v tele – čo kazí našu krásu a vzhľad. Pokožka sa stáva vráskavejšou, menej hustou a živou a je náchylná na zápaly.
Zníženie príjmu cukru zlepšuje funkciu mozgu, zvyšuje energiu, stabilizuje hladinu glukózy v krvi, znižuje záťaž inzulínového systému, obnovuje normálny pocit sýtosti z hladu, zlepšuje vnímanie potravy a normalizuje dopamínový systém. Často je však ťažké prekonať závislosť od sladkostí vlastnými silami. Ľudia, ktorí sú závislí od dopamínu, potrebujú individuálny prístup.