Reklama/advertisment:
O škodlivosti stresu sa toho popísalo už veľa – skutočne ovplyvňuje všetky systémy tela. Je však schopný viesť k skutočným smrteľným následkom?

Reklama/advertisment:
Zabíja vás stres? Stále je dosť nepravdepodobné, že by vás stres zabil. Ak sa však nervové napätie stane stálou kulisou vášho života, môže vám vziať duševné aj fyzické zdravie a priblížiť vás k smrti, varujú odborníci z Lekárskeho centra Newyorskej univerzity.
Všetky negatívne dlhodobé účinky stresu však závisia od toho, koľko stresu vaše telo zvládne a čo robíte, aby ste sa s ním vyrovnali.
ČI ČLOVEK MÔŽE ZOMRIEŤ NA STRES
“Je dôležité uvedomiť si, že existujú dva druhy stresu: prospešný a škodlivý. Oba sú výsledkom takzvanej reakcie “hit or run”, pri ktorej sa v tele prudko zvýši hladina hormónov adrenalínu a kortizolu. To vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie, krvného tlaku a v dôsledku toho k určitým zmenám, ktoré sa prejavujú prakticky v každom systéme tela vrátane imunitného, tráviaceho a nervového systému,” vysvetľuje doktorka Jessica Sternová, klinická psychologička a profesorka na Lekárskom centre Newyorskej univerzity.
Akútny, krátkodobý, mierny stres je prirodzenou súčasťou života, všetci sme nervózni z tej či onej veci, niektorí častejšie, iní menej často. A takýto stres je prospešný, je potrebný nielen na prežitie, ale aj na povzbudenie a pocit života.
Chronický, nekontrolovateľný stres, ktorý ničí zdravie, je úplne iná záležitosť. Dôvodom je, že dlhodobé vystavenie vysokým dávkam kortizolu je toxické.
Chronický stres môže viesť k:
- oslabeniu imunitného a kardiovaskulárneho systému,
- hypertenzii,
- tráviace problémy,
- bolesti hlavy, bolesti svalov,
- zníženie libida,
- ťažkosti so sústredením,
- zvýšená podráždenosť,
- nespavosť,
- úzkosť,
- depresie.
Všetky tieto priame negatívne dôsledky chronického stresu neprispievajú k dlhému a zdravému životu. Existujú však aj nepriame dôsledky, ktoré sú tiež fatálne. Hovoríme o fajčení, drogách a zneužívaní alkoholu. Ku všetkým týmto zlozvykom sa ľudia často uchyľujú, keď sa snažia vyrovnať so stresom, a ako vieme, môžu mať fatálne následky. V takýchto prípadoch teda naozaj možno povedať, že stres spôsobuje smrť.
Stres je obzvlášť nebezpečný pre ľudí v nestabilnom fyzickom a psychickom stave so skrytým ochorením srdca. V tomto prípade môžu silné emocionálne šoky viesť k infarktu alebo náhlej zástave srdca.
NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR
Existujú “varovné zvončeky”, ktoré vám napovedajú, že skrytý, nepriznaný chronický stres postupne podkopáva vaše zdravie:
- Pocit napätia v tele, najmä v čeľustiach;
- rôzne bolesti tela (časté migrény, bolesti chrbta, krku, ramien);
- nedostatok energie, nedostatok sily, letargia;
- problémy so sústredením;
- vysoký krvný tlak, búšenie srdca;
- ťažkosti s dýchaním;
- náhodné alebo náhle zmeny chuti do jedla;
- problémy so spánkom;
- časté infekčné ochorenia;
- náhle zníženie alebo zvýšenie hladiny cukru v krvi;
- častá zápcha, hnačka, nadúvanie a iné poruchy súvisiace s tráviacim systémom: syndróm dráždivého čreva, zápalové ochorenie čriev, ulcerózna kolitída, gastroezofageálna refluxná choroba (GERD);
- podráždenosť, impulzívnosť, ťažkosti s ovládaním emócií;
- hormonálna nerovnováha;
- znížená sexuálna túžba;
- problémy vo vzťahoch s inými ľuďmi;
- závislosti.
ČO ROBIŤ
Situáciu, ktorá spôsobuje váš stres, možno nedokážete zmeniť. Môžete sa jej však prispôsobiť a naučiť sa vyrovnať s jej negatívnymi účinkami. Tu je niekoľko stratégií, ako sa stať aspoň trochu pokojnejšími, a to okamžite aj z dlhodobého hľadiska.
V danom okamihu
Cvičte hlboké “štvorcové” dýchanie
Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako sa vyrovnať s akútnym stresom. Zhlboka sa nadýchnite na počet päť nosom, zadržte dych na rovnaký čas a potom pomaly vydýchnite na počet päť ústami. Toto cvičenie opakujte tri až päť minút.
Pri dlhom behu
- Meditácia, joga a/alebo dýchacie cvičenia. Stanovte si dosiahnuteľné ciele – po päť minút meditácie a jogy ráno a večer alebo tri prístupy k dychovým cvičeniam počas dňa;
- Fyzická aktivita podľa vášho tempa. Polhodina denne akejkoľvek fyzickej aktivity je dobrá pre vašu náladu a celkové zdravie. Ak je pre vás ťažké prinútiť sa ísť do posilňovne, vyjdite si na prechádzku alebo si zabehnite. Alebo aspoň každé ráno venujte desať minút strečingovým cvičeniam;
- Každý večer si zapíšte tri dobré veci, ktoré sa vám počas dňa stali;
- Vytvorte si podporný tím. Môžu to byť priatelia, príbuzní, kolegovia, váš psychológ, skrátka všetci, ktorí sú v tomto živote “za vás”;
- Ak je to možné, vyhýbajte sa povinnostiam, ktoré z vás vysávajú energiu. To isté platí aj pre komunikáciu s ľuďmi;
- Častejšie odpočívajte, robte si prestávky v práci;
- Snažte sa robiť veci, ktoré vám prinášajú radosť;
- Trávte viac času v prírode;
- Prijmite to, čo nemôžete zmeniť, a sústreďte sa na to, čo je vo vašej moci;
- Stanovte si priority, zdôraznite, čo je pre vás dôležitejšie a čo menej dôležité, do čoho by ste mali investovať ako prvé a čo môže počkať;
- Nájdite si čas pre seba. Môže to byť krátka prechádzka počas obedňajšej prestávky alebo epizóda obľúbeného televízneho programu pred spaním;
- Plánujte. Ak máte pred sebou náročný deň, pripravte si zoznam úloh a záložný plán pre prípad, že sa niečo pokazí. Získate tak pocit kontroly a budete pokojnejší.
Ak si však všimnete, že kvalita vášho života je v dôsledku silného a dlhotrvajúceho stresu oveľa horšia, je čas navštíviť lekára.