Reklama/advertisment:
Intervalový pôst je čoraz populárnejšou metódou chudnutia a zlepšovania zdravia na celom svete. Ide o diétu, pri ktorej sa jedlá striedajú s obdobiami nejedenia počas dňa podľa presne stanoveného harmonogramu. Vedci chcú zistiť, aké sú dôsledky tohto typu stravovania.
Reklama/advertisment:
Ľudia, ktorí boli závislí od intervalového pôstu, majú sklon k nutkavému prejedaniu. K tomuto záveru dospeli americkí klinickí psychológovia, ktorých článok bol uverejnený v časopise Appetite.
ŠTÚDIUM
Aby vedci zistili, či má intervalový pôst nejaké psychologické dôsledky, nabrali 70 ľudí, ktorí sa v súčasnosti postili, 48 ľudí, ktorí sa postili v minulosti, a 182 ľudí, ktorí sa nikdy nepostili. Všetci okrem rôznych prieskumov podstúpili aj diagnostické testy na poruchy príjmu potravy.
VÝSLEDKY
Nutkavé prejedanie
Kompulzívne prejedanie, porucha príjmu potravy, ktorá sa zahryzne do stresu, keď čelí stresovej situácii alebo negatívnej emócii, je oveľa častejšie medzi tými, ktorí nikdy nerobili intervalový pôst, ako medzi tými, ktorí ho nikdy nerobili. Obvykle je tučné, sladké a vysokokalorické, takže nutkavé prejedanie sa môže viesť k obezite, cukrovke a iným vážnym zdravotným problémom.
“Čo sa stane skôr či neskôr, keď sa príliš zaoberáte svojou váhou a tým, čo, ako a v akom čase jete, keď držíte neustále diétu alebo obmedzujete jedlo? Z času na čas pociťujete hlad, ale nie ten bežný, ale nadmerný. Keď sa dostanete k jedlu, jete veľmi rýchlo a máte malú kontrolu nad tým, koľko ste zjedli. Toto sa nazýva nutkavé prejedanie,” vysvetlil Jordan Schuler, jeden z autorov štúdie, v komentári pre PsyPost.
Problémy s chuťou do jedla
Okrem toho výskumníci zistili, že prerušovaný hlad, súčasný alebo minulý, negatívne ovplyvňuje intuitívne stravovanie, teda schopnosť reagovať na vnútorné impulzy – jesť, keď ste hladní, a prestať jesť, keď ste sýti. Ak jete podľa plánu a nie vtedy, keď ste hladní, vedie to k problémom s chuťou do jedla alebo k iným poruchám, konštatujú autori.