Reklama/advertisment:
Libido – sexuálny inštinkt, teda schopnosť prežívať sexuálnu túžbu. Niekedy sa v dôsledku veku alebo iných dôvodov môže jeho úroveň znížiť. Požiadali sme lekárov, aby vysvetlili, prečo sa to stáva a čo by mali muži a ženy po štyridsiatke urobiť, aby opäť získali záujem o intimitu.

NORMÁLNE ALEBO CHOROBNÉ
Reklama/advertisment:
Úroveň libida je u každého človeka iná a závisí od sexuálnej konštitúcie. Niektorí ľudia potrebujú sex niekoľkokrát týždenne, zatiaľ čo iní ho potrebujú raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by sme zabúdať na ľudí, ktorí sexuálnu túžbu v zásade nepociťujú – nazývajú sa asexuáli.
Samotná asexualita sa nepovažuje za problém a nie je zahrnutá do zoznamu chorôb
Podľa gynekologičky a pôrodníčky Ilony Agrby možno poruchu libida, ktorá zahŕňa podobný problém, diagnostikovať vtedy, ak je človek nepríjemne a trápne postihnutý znížením frekvencie myšlienok na sex a túžby po intimite alebo ich absenciou.
“Je vhodné podniknúť nejaké kroky, len ak je z toho človek vystresovaný. Ženy sa často trápia tým, že sa už nedokážu vyrovnať sexuálnej konštitúcii svojho partnera a sex sa mení na mučenie a stáva sa akýmsi násilím, čo vedie k ešte väčšiemu narušeniu príťažlivosti,” vysvetľuje lekár. – Neliečené utrpenie spôsobuje ešte hlbšie životné problémy: sociálne, psychologické, rodinné a napokon aj fyzické”.
PRÍČINY ZNÍŽENÉHO LIBIDA
Príčiny zníženého libida môžu byť rôzne:
- problémy na psychologickej úrovni;
- fyzické poruchy;
- hormonálne zlyhanie;
- rutina a monotónnosť: plánované sexuálne akty v rovnakom čase a na rovnakom mieste, nedostatočné trvanie predbežných láskavostí, nedostatok rozmanitosti polôh a spôsobov dosiahnutia orgazmu;
- užívanie liekov: antidepresíva, antibiotiká a ďalšie;
- ochorenia nervového systému: depresia, nervozita, úzkosť;
- zvýšená únava, nedostatok sily v dôsledku anémie, chronického stresu, nedostatku vitamínov B, D, zinku;
- zneužívanie alkoholu a fajčenie;
- nesprávna strava: vysoká spotreba trans-tukov, cukru, živočíšnych bielkovín, sacharidov.
Na určenie presných príčin zníženého libida odporúča Ilona Agrba navštíviť lekára, ktorý stanoví podrobnú diagnózu. Nech už si človek vyberie akéhokoľvek odborníka – gynekológa, endokrinológa, urológa, sexuológa alebo niekoho iného -, tento postup bude vo väčšine prípadov vyzerať takto:
- podrobný a dôverný rozhovor: lekár sa vás opýta, ako dlho pozorujete pokles libida, či zažívate orgazmus s partnerom alebo sama/sám, či zažívate vzrušenie pri sledovaní obsahu, ako sa zmenil váš menštruačný cyklus, či sa vyskytli poruchy močenia a ďalšie;
- vykonanie vyšetrenia;
- predpísanie testov;
- zanechanie plánu ďalšej liečby – ak je to potrebné.
Ak má žena viac ako štyridsať rokov, pokles libida môže byť prirodzeným procesom. “Po tomto veku sa postupne začína reštrukturalizácia organizmu: znižuje sa hladina hormónov a sliznice vonkajších pohlavných orgánov a pošvy strácajú pružnosť, stenčujú sa a zhoršuje sa citlivosť tkanív,” vysvetľuje gynekológ-pôrodník. – Na pozadí týchto zmien môže pohlavný styk prinášať nepríjemné pocity a dokonca aj bolesť, kvôli ktorej sa žena podvedome vyhýba sexu”.
ČO ROBIŤ, KEĎ SA LIBIDO ZNIŽUJE
Žene
Ako uvádza Ilona Agrba, po podrobnom dôvernom rozhovore môže lekár zvoliť schému liečby. Môže to byť napr:
- hormonálnu substitučnú liečbu vrátane testosterónových prípravkov;
- lokálna liečba na zlepšenie výživy tkanív, vaginálnej citlivosti a zvlhčovania sliznice;
- laserové omladenie vagíny;
- liečba plazmou;
- injekcie kyseliny hyauloronovej.
Ak je problémom znížené libido pri bolestivých pocitoch, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku nadmerného svalového napätia alebo vaginizmu, v tomto prípade môže podľa gynekológa-pôrodníka predpísať špecialista:
- lieky, ktoré uvoľňujú svaly panvového dna,
- špeciálne cvičenia a metódy prístrojovej terapie: magnetoterapia, terapia rázovou vlnou a ďalšie.
Okrem toho môže pomôcť:
- potraviny s nízkym glykemickým indexom bohaté na rastlinné bielkoviny a prírodné antioxidanty;
- zvýšenie hladiny vitamínu D a zinku;
- niektoré výživové doplnky – len po konzultácii s odborníkom.
Ak lekár vylúčil stavy, ktoré si vyžadujú medikamentóznu alebo chirurgickú korekciu, je načase zapojiť psychológa špecializujúceho sa na sexuológiu.
Terapia môže byť individuálna alebo párová, pretože niekedy sa za poklesom sexuálnej túžby môže skrývať dlhoročná nevraživosť voči partnerovi, nedostatok duševnej blízkosti a dôvery, zmeny vzhľadu, nespokojnosť so sebou navonok – priberanie, zmeny tvaru pŕs a nielen, ako aj pocity viny a úzkosti v dôsledku zníženej túžby,” vymenúva Ilona Agrba. – Niekedy môže ísť aj o to, že nespokojnosť v sexe nie je včas spracovaná, keď partner nevie, čo mu prináša potešenie”.
Tu sa dozviete, čo môže žena urobiť teraz:
- zaviesť prácu a odpočinok; predĺžiť dĺžku nočného spánku, pričom je lepšie zaspať pred 23:00, pridať denný spánok, ak je to možné;
- obmedziť vplyv stresu na jej život;
- zaradiť fyzickú aktivitu: jogu, aeróbne cvičenie, dokonca aj obyčajnú prechádzku;
- jesť zdravé potraviny;
- riešte problémy vo vzťahoch;
- spestrite intimitu: rozprávajte sa s partnerom, pozerajte erotické filmy, organizujte intímne večere, používajte sexuálne hračky.
Muž
Spôsoby zvýšenia libida u mužov závisia, podobne ako u žien, od toho, čo je spojené so znížením libida. Urológ andrológ Dmitrij Bilenko vidí nasledujúce dôvody a spôsoby riešenia tohto problému:
- zápalové procesy v prostate – terapeutická masáž prostaty a konzervatívne lieky na liečbu prostatitídy;
- zhoršenie prietoku krvi v cievach penisu – lieky, ktoré obnovujú prietok krvi priamo do panvových orgánov;
- hormonálne zlyhanie – androgénna liečba pomocou testosterónu a iných hormónov;
- psychogénne poruchy – sedatíva a konzultácia s psychoterapeutom alebo sexuológom.
- zriedkavé prípady – terapia rázovou vlnou – neinvazívna metóda, pri ktorej sa na tkanivá pohlavného orgánu pôsobí zvukovými vlnami rôznej dĺžky, čo vedie k zlepšeniu prietoku krvi v penilných cievach a postupne sa obnovuje erekcia.
Andrej Bilenko uvádza aj všeobecné odporúčania, ktoré pomôžu zvládnuť ťažkosti:
- znížiť konzumáciu rýchleho občerstvenia, živočíšnych tukov, klobás, údeného mäsa, polotovarov a nahradiť ich zeleninou, zeleninou, rôznymi orechmi, morskými plodmi, chudým mäsom;
- pozor na stresové situácie: nervového napätia sa môžete zbaviť meditáciou, jogou, dychovými cvičeniami;
- znížte konzumáciu alkoholu a menej fajčite;
- pravidelne udržujte fyzickú aktivitu;
- v prípade potreby sa poraďte s odborníkom.