Reklama/advertisment:
Nepokoje a rasy, napätie a stres, nedôslednosť vo výžive a cirkadiánnych rytmoch… Taký je život v modernej metropole. To všetko priamo ovplyvňuje to, ako sa cítime počas dňa a noci, ako reagujeme na nové úlohy. Nie je žiadnym tajomstvom, že dobrý spánok nám pomáha obnoviť silu, ale aby ste sa dobre vyspali, musíte … správne jesť. Odborníčka na krásu Julia Enhel hovorí, ako presne.
Reklama/advertisment:
Moderný rytmus života núti mnohých z nás obetovať svoje zdravie. Toto je realita, ale znamená to, že s tým nemôžeme nič robiť? Nie, nie. Je v našej moci zabezpečiť si systémovú výživu a spánok.
Ako? V prvom rade určením, ktoré potraviny nám dodávajú energiu a ktoré spôsobujú intoxikáciu. Na to stačí urobiť krvný test: moderné inovatívne technológie vyvinuté japonskými vedcami nám umožňujú vypočítať vlastnosti a potreby nášho tela. A úpravou stravy sa môžete zbaviť množstva neduhov a zlepšiť kvalitu života – a to aj zabezpečením kvalitného spánku.
Čo to ovplyvňuje?
1.Diétna vláknina je zodpovedná za trvanie spánku
Počas fáz hlbokého spánku sa naše telo obnovuje a dobíja energiou. Aby tieto fázy trvali dlhšie, pridajte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, ako sú vlašské orechy, zdroj tryptofánu (aminokyselina, ktorá produkuje kynurenín, serotonín, melatonín a niacín a pôsobí ako prirodzený regulátor nálady), mandle bohaté na horčík , otruby a obilniny, ktoré okrem iného pomôžu obnoviť fungovanie tráviaceho traktu. To všetko tiež pomôže urýchliť zaspávanie, normalizovať trvanie spánku a cirkadiánne rytmy vo všeobecnosti.
2.Cukor ovplyvňuje rýchlosť zaspávania
Na zníženie rizika nespavosti a ranného stresu sa oplatí znížiť príjem cukru, najmä tesne pred spaním (aj niekoľko hodín vopred). Cukor stimuluje nástup rýchlej fázy spánku: telo sa nestihne zotaviť a nabrať silu, a preto nás ráno premôže pocit únavy.
Ak sa večerný čaj so sladkosťami stal takým zvykom, že si bez neho neviete predstaviť ísť do postele, uprednostnite med, zdroj prírodného cukru. Malá lyžička medu umocní upokojujúci účinok harmančekového čaju: zvýši sa hladina glycínu, upokojí sa nervový systém, ustúpi svalové napätie. Okrem toho takýto nápoj zvyšuje hladinu inzulínu, čo umožňuje tryptofánu, ktorý je zodpovedný za kvalitu spánku a náladu, rýchlejšie interagovať s mozgom.
3.Za kvalitu spánku je zodpovedná hydratácia
Voda obohatená o molekuly vodíka obnovuje funkciu buniek tak, že všetky začnú fungovať ako hodinky: zlepšuje sa metabolizmus a detoxikačná funkcia organizmu, obnovuje sa acidobázická rovnováha. Táto voda je 6-krát účinnejšia ako bežná voda v procese hydratácie, vďaka čomu je ideálna na normalizáciu spánku a bdenia.
4.Fázy spánku ovplyvňujú nasýtené tuky.
Náš spánok pozostáva z dvoch hlavných fáz – REM a non-REM spánku. Ak sa počas REM spánku náhle zobudíme, naša psychika nemôže dlhodobo normálne fungovať. Ak v strave dominujú nasýtené tuky, skracuje sa fáza spánku s pomalými vlnami, čo znamená, že nemáme dostatok spánku a ráno sa cítime unavení, preto sa oplatí ich konzumáciu minimalizovať.
Zaraďte do svojho jedálnička tuniaka a lososa, bohaté na vitamín B6, ktorý je zodpovedný za tvorbu melatonínu a serotonínu, ako aj krevety, neoceniteľný zdroj tryptofánu.
5.Zdravie spánku určujú vitamíny
Aby ste sa cítili skvele a zdravo spali, potrebujete rovnováhu všetkých foriem vitamínov, rozpustných vo vode aj v tukoch. V prvom rade stojí za to urobiť analýzu vitamínov: od týchto ukazovateľov závisí nielen náš spánok, imunita a nálada, ale aj náš vzhľad. Je dôležité mať na pamäti, že iba lekár môže upraviť systém výživy a vybrať vhodné vitamíny.
6.Hydroterapia zlepšuje hlboký spánok
Ako sme už povedali, vodík je pre naše telo mimoriadne užitočný. Tento silný antioxidant nemá žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky, nielenže spomaľuje proces starnutia, ale aj 1000-násobne zvyšuje biologickú dostupnosť účinných látok.
Na zabezpečenie zdravého spánku sa odporúča absolvovať kurz vodíkových inhalácií, ktoré prečistia krv za 30 minút. Tento proces omladzovania buniek je uznávaný medzinárodným spoločenstvom ako najbezpečnejší. V dôsledku elektrolýzy, ktorá prebieha v špeciálnych prístrojoch, vzniká plyn HHO, ktorý nemá chuť ani vôňu. Keď sa dostane do tela, rozloží sa na vodíkové ióny a atómový kyslík.
Atóm kyslíka sa asimiluje tak, ako má, a vodíkové ióny vstupujú do chemickej reakcie s hydroxylovým radikálom, ktorého akumulácia je jednou z hlavných príčin starnutia organizmu, starnutia buniek a zhoršenia spánku. Výsledkom takejto reakcie je jednoduchá voda, ktorá navyše vyživí každú bunku tela a účinok je okamžitý.
Všetky vyššie uvedené zmeny pomôžu zlepšiť kvalitu spánku, a teda zvýšiť úroveň psychickej pohody.